czwartek, 12 marca 2020

Ropa po 25 dolarów? Rosja: Przez najbliższe 10 lat możemy spać spokojnie.

Ministerstwo Finansów Rosji zareagowało na spadek cen ropy, do jakiego doszło na tle braku porozumienia między państwami OPEC+. Światowe giełdy zaczęły poniedziałek 9 marca ogólnym spadkiem: rosyjski rubel stracił prawie 5%.

Ropa Brent staniała do 31,38 dolara za baryłkę, WTI do 27,9 dolara (minimalne ceny od 4 lat).
Jak podkreśla ministerstwo, w przypadku utrzymania niskich cen ropy posiadanie wystarczającej ilości aktywów płynnych w Funduszu Dobrobytu Narodowego Rosji jest gwarancją realizacji wszystkich zobowiązań państwa i zachowania stabilności makroekonimicznej i finansowej.
Jak poinformował resort, wysokość aktywów płynnych Funduszu Dobrobytu Narodowego według stanu z 1 marca wynosi 10,1 bln rubli (150,1 mld dolarów – red.). To wystarczająca suma, by pokryć „dziurę” z powodu spadku cen ropy do 25-30 dolarów w ciągu 6-10 lat.
Światowe ceny ropy, głównego produktu rosyjskiego eksportu, spadły w poniedziałek o jedną trzecią po informacji o braku porozumienia w OPEC+. W rezultacie od 1 kwietnia uczestnicy dotychczasowego sojuszu nie są zobowiązani do ograniczania wydobycia.
Budżet Rosji na 2020 rok bazuje na cenie 42,2 dolara za baryłkę ropy. Przy droższym surowcu Ministerstwo Finansów zgodnie z zasadą budżetową przeznacza dodatkowe dochody z eksportu ropy i produktów naftowych na kupno waluty i gromadzi rezerwy w Funduszu Dobrobytu Narodowego. W przypadku spadku cen poniżej tego wskaźnika resort może zacząć sprzedawać walutę na rynku, aby finansować za te środki wydatki budżetowe.
Porozumienie OPEC+
Porozumienie OPEC i kilku krajów spoza organizacji (OPEC+) w sprawie ograniczenia wydobycia ropy obowiązuje od początku 2017 roku. Jego obowiązywanie było wielokrotnie rozszerzane, a warunki się zmieniały.
Teraz umowa przewiduje redukcję produkcji o 1,2 mln baryłek dziennie z poziomu z października 2018 roku i obowiązuje do końca marca 2020 roku. Rosja w ramach umowy zobowiązała się do zmniejszenia wydobycia ropy o 228 tys. baryłek dziennie z poziomu z października 2018 roku do 11,421 mln baryłek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Brytyjczycy, nic się nie stało!!!

  Brytyjczycy, nic się nie stało!!! A to gagatek ! Przecie kosher Izaak … https://geekweek.interia.pl/nauka/news-newton-jakiego-nie-znamy-zb...