wtorek, 30 sierpnia 2022

Lista chemicznych składników stosowanych w kosmetykach i środkach higieny osobistej wraz z opisem działania. (alfabetycznie)

Lista chemicznych składników stosowanych w kosmetykach i środkach higieny osobistej wraz z opisem działania. (alfabetycznie)



(lista na bieżąco uaktualniana)


Cocamide DEA
Substancją dodawana do kosmetyków jak emulgator. Wywołuje szkodliwe działanie w połączeniu ze związkami azotowymi, może tworzyć komórki rakotwórcze. Ponadto może działać drażniąco na błony śluzowe, a także skórę. Lekarze nie zalecają stosować preparatów z tym składnikiem w ciąży oraz w czasie laktacji.

Glycerin/Glycerine
Używany do utrzymania wilgoci kosmetyku. Może wysuszać skórę./Otrzymywana z łoju zwierzęcego lub olejów roślinnych lub ropy naftowej. Pełni rolę środka utrzymującego wilgoć. Nadaje skórze miękkości, elastyczności i gładkości. W dużych stężeniach może powodować podrażnienia.

Methylchloroisothiazolinone / Methylisothiazolinone
Ich stosowanie zostało zakazane w Japonii i Kanadzie. Są to środki konserwujące, które często podrażniają skórę oraz wywołują alergię. Badania na zwierzętach potwierdziły, że przyczynia się do uszkadzania komórek w układzie nerwowym.

Sodium Hydroxide
Zwany też jako wodorotlenek sodu, może on powodować ślepotę, na etykiecie powinno być oznaczenie, aby unikać kontaktu z oczami.

Sodium Tallowate
To inaczej łój zwierząt, nie jest on taki zły, ale istnieją lepsze mydła, która zamiast łoju zawierają olej palmowy albo inny rodzaj olejku.

Tetrasodium EDTA
W kontakcie z powietrzem wykazuje właściwości drażniące dla spojówek, może powodować kaszel oraz duszności.

Triklosan
Kontakt ze zbyt dużymi ilościami triklosanu może zwiększać ryzyko alergii, np. alergicznego nieżytu nosa u dzieci w wieku 6-18 lat. Badacze zwracają uwagę, że absorbujemy go więcej, stosując pastę do zębów niż stosując produkty stosowane na skórę.


Grupy:

Parabeny(Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben , Propylparaben, Butylparaben, Benzylparaben, Glutaraldehyde, Hexamidine-Diisethionate, Phenol, Phenyl Mercuric Acetate, Phenyl Mercuric Borate, Benzetonium Chloride.)
Przeciętny człowiek o wadze 60kg wchłania dziennie około 76 mg parabenów, z czego aż 50 mg pochodzi z kosmetyków. W Anglii i Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na grupie kobiet chorych na raka i odkryto, że guzy nowotworowe zlokalizowane rejonach klatki piersiowej zawierały toksyczne związki parabenów. Naukowcy twierdzą ,że mogą też powodować raka piersi. Prawdopodobnie szkodliwe chemikalia przedostają się do organizmu przez skórę po przez nadmierne stosowanie dezodorantów i antyperspirantów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Brytyjczycy, nic się nie stało!!!

  Brytyjczycy, nic się nie stało!!! A to gagatek ! Przecie kosher Izaak … https://geekweek.interia.pl/nauka/news-newton-jakiego-nie-znamy-zb...