czwartek, 31 października 2019

Polski dramat podatkowy, czyli to co wydawało się być dnem, jest sufitem dla kolejnego dna


System podatkowy w Polsce jest skomplikowany, czasochłonny i mało przyjazny dla ludzi prowadzących działalność gospodarczą – takie wnioski płyną z raportu „International Tax Competitiveness Index 2019” opublikowanego przez organizacja Tax Foundation z USA.
Na 36 objętych badaniem krajów należących do OECD, Polska zajęła przedostatnie 35. miejsce.
Nie powinno to nas jednak dziwić, skoro sama tylko ustawa o VAT liczy sobie 330 stron, a przeciętna polska firma poświęca na obsługę podatków pośrednich aż 172 godziny w ciągu roku (średnia OECD to 54 godzin).
Kiedy w 1993 roku uchwalano ustawę o podatku od towarów i usług (VAT) liczyła ona zaledwie 16 stron. W 2017 roku ustawa liczyła już 178 stron. W ciągu dwóch kolejnych lat liczba stron zwiększyła się do 330 (stan na wczoraj).
Skomplikowany, mało przyjazny dla przedsiębiorców system podatkowy (czego przykładem jest licząca 330 stron ustawa o VAT), to jeden z zarzutów wobec naszego kraju jaki wyłania się po lekturze raportu „International Tax Competitiveness Index 2019” opublikowanego przez organizacja Tax Foundation z USA.
Konsekwencją skomplikowanego systemu jest to, iż polskie firmy muszą poświęcać wyjątkowo dużo czasu na obsługę podatków pośrednich. Statystycznie zajmuje to aż 172 godziny w ciągu roku, kiedy średnia dla wszystkich państw OECD wynosi 54,1 godzin, a w najlepszej pod tym względem Szwajcarii przedsiębiorcy poświęcają w tym celu jedynie 8 godzin rocznie.
Ostatecznie Polska znalazła się w rankingu przygotowanym przez Tax Foundation dopiero na 35. miejscu (wśród 36 klasyfikowanych państw OECD).
Co ciekawe – najbardziej przyjazny system podatkowy wśród badanych państw funkcjonuje w Estonii. Na trzecim miejscu w rankingu znalazła się Łotwa, a na czwartym – Litwa. Nie miałbym nic przeciwko, aby rządzący nami politycy poświęcili trochę czasu i dokonali analizy systemów podatkowych, jakie funkcjonują w tych państwach. Wnioski racjonalizatorskie na podstawie zdiagnozowanych różnic byłyby bardzo mile widziane.
Źródła informacji:
> International Tax Competitiveness Index 2019 (TaxFoundation.org)
> Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Sejm.gov.pl)
Ludzie źli i podli twierdzą, że stopień komplikacji systemu podatkowego w Polin nie jest przypadkowy i nie wynika bynajmniej z niekompetencji osób go tworzących i ulepszających. Ale kto by na to zwracał uwagę.
Admin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Fico potępia decyzję Bidena

Decyzja prezydenta USA Joe Bidena o zezwoleniu Kijowowi na użycie amerykańskich pocisków głębokiego uderzenia na terytorium Rosji ma jasny c...