wtorek, 29 września 2020

Łukaszenka do Macrona: Sam powinieneś odejść


Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nazwał swojego francuskiego odpowiednika Emmanuela Macrona niedojrzałym politykiem – informuje Sputnik Belarus.

Tak białoruski przywódca odpowiedział na oświadczenie Macrona, który dziś rano wezwał go do opuszczenia stanowiska głowy państwa.

–Jako prezydent kraju, kierując się zasadami samego pana Macrona, chcę powiedzieć, że prezydent Francji, kierując się własną logiką, powinien był zrezygnować dwa lata temu – kiedy „żółte kamizelki” zaczęły pojawiać się na ulicach Paryża – powiedział Łukaszenka.

Wspomniał także o działaniach ruchu Black Lives Matter i protestach muzułmanów w Marsylii i Lyonie oraz podkreślił, że Mińsk jest gotowy, aby stać się platformą negocjacji Macrona z przedstawicielami tych ugrupowań w sprawie przekazania władzy.

Łukaszenka dodał, że jego francuski odpowiednik przywiązuje zbyt dużą wagę do wyborów na Białorusi.

„Biorąc pod uwagę, że ta była kandydatka jest kobietą (Swiatłana Cichanouska – red.), francuski lider ryzykuje, że oprócz wewnętrznych problemów we Francji będzie miał też osobiste – w domu” – zauważył prezydent Białorusi.

Masowe protesty opozycji rozpoczęły się na Białorusi 9 sierpnia, po wyborach prezydenckich, które po raz szósty wygrał Alaksandr Łukaszenka – według CKW uzyskał 80,1% głosów. Opozycyjna kandydatka Swiatłana Cichanouska zdobyła 10,12%.

Na początku działania były tłumione przez siły bezpieczeństwa, a przeciwko protestującym, którzy nie zgadzali się z wynikami, użyto gazu łzawiącego, armatek wodnych, granatów hukowych, gumowych kul.

Później organy ścigania przestały rozganiać wiece i używać siły oraz specjalnego sprzętu. Według oficjalnych danych w pierwszych dniach zatrzymano ponad 6,7 tysiąca osób. Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych republiki, podczas zamieszek rannych zostało kilkaset osób, w tym ponad 130 funkcjonariuszy organów ścigania. Władze oficjalnie potwierdziły śmierć trzech demonstrantów.

Akcje protestacyjne na Białorusi nadal trwają – zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy. Odbywają się też wiece zwolenników Łukaszenki.

Inauguracja Łukaszenki odbyła się 23 września w Pałacu Niepodległości w Mińsku. Spowodowało to nową falę protestów, które funkcjonariusze organów ścigania ponownie rozpędzili za pomocą siły i armatek wodnych.

https://pl.sputniknews.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...