Jak samemu przepowiadać pogodę - poradnik
CTTTRLKOQ -->http://wydawnictwogaj.pl/articles/jak-s ... a-miesiaca
Czy każdy może sam przepowiadać z powodzeniem pogodę, prognozować jej zmiany, zarówno na kilka jak i kilkanaście dni, a nawet najbliższe tygodnie i miesiące? W czasach gdy korzystamy z pomocy tysięcy stacji meteorologicznych, setek specjalistów, sprzętu komputerowego, pomiarów i obserwacji satelitarnych, wydaje się to niemożliwe. A jednak… pogodę daje się, i to stosunkowo dobrze, przepowiadać.
Trzeba tylko uważnie obserwować otaczającą nas przyrodę, zwierzęta, ptaki, rośliny, przedmioty martwe, chmury itp. Natura informuje nas w sposób nie gorszy, a śmiem nawet twierdzić, że niekiedy nawet bardziej wiarygodny i dokładny, niż martwe instrumenty pomiarowe meteorologów, na których opierane są prognozy prezentowane w telewizji, radio, czy prasie co się będzie z pogodą działo.
Co więcej przepowiednie z obserwacji przyrody często pozwalają wyciągać dosyć dokładne wnioski o zmianach długoterminowych, na sporo tygodni, a nawet miesięcy naprzód, czego jak na razie nie jest w stanie robić współczesna meteorologia. (Zbigniew Przybylak, autor książki)
Jak samemu przepowiadać pogodę to książka, w której zawarto informacje zgromadzone wcześniej w trzech mniejszych tomikach. Wzbogacone zostały one o dodatkowe informacje oraz szereg barwnych ilustracji.
Książka z pewnością przyda się ogrodnikom, rolnikom, działkowcom a także wszystkim zainteresowanych zjawiskami pogodowymi.
Poradnik Jak samemu przepowiadać pogodę składa się z III części:
Część I: Przepowiednie pogody z obserwacji przedmiotów, zwierząt, ludzi i roślin
Część II: Przepowiednie pogody z obserwacji słońca, księżyca, chmur, wiatru, mgły, rosy, ciśnienia
Część III: Przysłowia, przepowiednie ludowe i okresy wróżebne
Poradnik zawiera:
- praktyczne reguły prognozowania pogody w oparciu o obserwacja zachowania licznych zwierząt, ptaków, roslin, rzeczy oraz odczuć ludzi
- reguły prognozowania pogody w oparciu o zjawiska atmosferyczne m.in. wygląd chmur, nieba, wiatr, mgłę, rosę, stan atmosfery, ciśnienie, położenie i wygląd ciał kosmicznych Księżyca i Słońca, zmiany kwadr Księżyca
- prezentuje szczegółowo sposoby prognozowania pogody w oparciu o reguły meteorologii ludowej zawartej w przysłowiach i tzw. okresach wróżebnych
- zawiera bardzo obszerny zbiór najważniejszych ludowych przysłów meteorologicznych, objaśnienie odnośnie ich znaczenia i interpretacji.
Jeśli ktoś jest zainteresowany to wyślę egzemplarz na pocztę.
*************
KAŻDY MOŻE PRZEPOWIADAĆ POGODĘ...
Czy rzeczywiście każdy może sam przepowiadać z powodzeniem pogodę, prognozować
jej zmiany zarówno na kilka, jak i kilkanaście dni, a nawet najbliższe tygodnie i miesiące?
Oczywiście tak, pod warunkiem, że umie się czytać księgi natury i kosmosu.
Zapomniane kody z najmądrzejszych ksiąg
Jednak w drugiej połowie XX wieku i początkach XXI wieku dosyć skutecznie oduczyliśmy się tej sztuki. Nie potrafimy więc często rozszyfrować informacji z kart ksiąg podanych nam przez Stwórcę. Tak dzieje się nawet wtedy, gdy zostały one napisane największymi i wyraźnymi literami. Stąd nawet wykształceni ludzie nie są wstanie przewidzieć pogody na najbliższe kilka godzin. Nie lepiej często jest nawet z rolnikami, ogrodnikami, rybakami, leśnikami, żeglarzami i innymi ludźmi pracującymi lub będącymi w ścisłym kontakcie z przyrodą. Jaka jest tego przyczyna?
Załamany przekaz dawnej wiedzy
Po pierwsze załamał się tradycyjny przekaz wiedzy z zakresu tradycyjnej, naturalnej i ludowej metrologii między pokoleniami. Przyczyniły się do tego głównie media, oferując codzienną porcję pogodowych prognoz. Tradycyjny przekaz załamał się również wskutek nieuzasadnionego ośmieszania i lekceważenia dawnych prostych metod prognozowania przez badaczy i naukowców zajmujących się naukową meteorologią. Połączone to było z nadmiernym zaufaniem do możliwości prognozowania przebiegu zjawisk pogodowych wyłącznie w oparciu o najnowocześniejsze metody pozyskiwania danych o stanie atmosfery oraz ich przetwarzania z wykorzystaniem różnych modeli komputerowych. Dzisiaj wiemy, że mimo tysięcy stacji meteorologicznych, setek specjalistów, sprzętu komputerowego, pomiarów i obserwacji satelitarnych prognozowanie nawet na kilka dni naprzód bywa trudne i często zawodne. A za niemożliwe uznaje się wiarygodne przewidywanie pogody na tydzień, dwa, miesiąc, kilka miesięcy czy rok naprzód. Tymczasem takie prognozy niekiedy z powodzeniem udaje się stawiać w oparciu o dawne metody zarówno meteorologii ludowej i naturalnej. Tą drugą nazwą obejmuję pewne - uznane wtedy za naukowe - tradycyjne metody z początków XX wieku, które bazowały na obserwacji natury oraz zjawisk kosmicznych m.in. rytmów Księżyca. Jak to jest możliwe?
Na to pytanie w pewnym sensie ma odpowiedzieć ten poradnik. Jest to zbiór rozmaitych sprawdzonych często przez pokolenia reguł i porad spisanych w dawnych poradnikach meteorologii. Wtedy jeszcze nie patrzono z przymrużeniem oka na ludowe i naturalne reguły prognozowania pogody. Oczywiście w poradniku są także zaprezentowane metody prognozowania pogody przydatne dla każdego w oparciu o zjawiska przyrodnicze, atmosferyczne i kosmiczne w pełni akceptowane nadal przez współczesną najbardziej naukową metrologię.
Harmonia dawnego z nowym
Poradnik nie ma zachęcać do rezygnacji z prognoz współczesnych meteorologów. Warto je doceniać i wykorzystywać, bo nie ulega wątpliwości że znajomość zjawis' atmosferycznych osiągnięta wskutek nowoczesnych badań wielokrotnie bywa bardzo przydatna i pozwala też skutecznie przewidywać przebieg pogody. Zadaniem poradnika jest ponowne docenienie i wykorzystanie do prognozowania stanu aury dawnej zapomnianej wiedzy. Wielokrotnie bowiem ona nadal okazuje się bardzo przydatna, zwłaszcza dla ogrodników, rolników, leśników. Chodzi najbardziej o harmonijne wykorzystanie dawnej i nowej wiedzy. Dodam, że np. dla ogrodnika często warunkiem skutecznego działania nie będzie tylko ogólna znajomość przebiegu pogody w kraju, ale przede wszystkim znajomość przebiegu w jego regionie. A taka prognozę często lepiej udaje się postawić, obserwując lokalną przyrodę niż ekran telewizora. Podobnie rzecz ma się z prognozami długoterminowymi.
Pogoda zapisana w przyrodzie
Pogodę daje się i to stosunkowo dobrze przepowiadać, jeżeli tylko uważnie potrafimy obserwować otaczającą nas księgę przyrody, zwierzęta, ptaki, rośliny, przedmioty martwe, chmury itp. Poszczególne jej elementy informują nas - w sposób nie gorszy, a śmiem nawet twierdzić, że niekiedy nawet bardziej wiarygodny i dokładny, niż martwe instrumenty pomiarowe meteorologów, na których opierane są prognozy prezentowane w telewizji, radiu czy prasie - co się będzie z pogodą działo. Co więcej, przepowiednie z obserwacji przyrody często pozwalają wyciągać dosyć dokładne wnioski o zmianach długoterminowych, na wiele tygodni, a nawet miesięcy naprzód, czego niestety raczej nie jest w stanie robić współczesna meteorologia zarówno z racji bardzo kosztownych analiz tego typu, jak i dużej niesprawdzalności, nieprawdziwości, zawodności prognoz. Informacje z satelitów, komputerów, wykonywanych map pogody, pozwalają bowiem z reguły stawiać tylko dobre prognozy krótkoterminowe. Są one na pewno bardzo potrzebne i przydatne. Niemniej z drugiej strony szkoda, że to właśnie one oduczyły i oduczają bardzo skutecznie kolejne pokolenia od nauki samodzielnego przepowiadania pogody oraz sprawiają że została mocno zapomniana cała bardzo dawna tradycja meteorologiczna.
Nie krzywdzić wielowiekowego doświadczenia
Czynnikiem, który sprawił również, że zapomniano o prostych sposobach prognozowania pogody przydatnych każdemu ogrodnikowi, rolnikowi, działkowiczowi, także wędkarzowi, turyście, wycieczkowiczowi było, o czym też wspominałem już wyżej, z lekka ironizujące i lekceważące dawną tradycję i wiedzę meteorologiczną podejście współczesnej nauki. Traktuje ona wiele reguł ludowych, szczególnie przysłów meteorologicznych, jako godnych co najwyżej lamusa, zainteresowania historyka, hobbysty, ale niemających żadnego prawie praktycznego zastosowania w przewidywaniu przebiegu pogody.
Uważam tego rodzaju podejście za nadzwyczaj krzywdzące i niewłaściwe. Od wielu lat pogłębiam wiedzę na ten temat, gromadzę publikacje, informacje, fakty, korzystam również z ustnych przekazów, obserwacji, często wieloletnich, ludowych meteorologów. Co więcej, próbuję także zdobytą wiedzę wykorzystywać do prognozowania pogody, zwłaszcza w okresach długoterminowych. Przepowiednie takie publikuję systematycznie od 1993 roku.
W „Ekologicznym Poradniku Księżycowym" wydawanym rok rocznie przez Wydawnictwo Gaj, jak i różnych kalendarzach, gazetach, czasopismach, mediach elektronicznych. I w opinii moich licznych Czytelników, czego dowodem jest korespondencja na ten temat, większość prognoz była bardzo trafna. Można to również łatwo sprawdzić, m.in. przeglądając wymienione publikacje. Dodam dodatkowo, że prognozy przygotowuję zawsze z około rocznym wyprzedzeniem. To jeszcze bardziej utwierdza mnie w podziwie dla dawnej mądrości, której pewien fragment udostępniam Czytelnikom w tym poradniku. Jestem pod urokiem dawnej wiedzy i rośnie ma pokora względem niej. Mam głębokie przekonanie, że trzeba dawną tradycję na powrót docenić. Mimo wszelkich klimatycznych zmian ciągle jest ona bardzo wartościowa, przydatna i warto z niej korzystać, także wtedy, gdy nadal nie rezygnuje się z prognoz w prasie, radiu czy telewizji.
Wersja rozszerzona
Poradnik, który trzymasz w ręku, Drogi Czytelniku, jest chyba najobszerniejszym w ostatnich dziesięcioleciach zbiorem praktycznych reguł meteorologicznych. Jest on uzupełnioną, poprawioną i rozszerzoną wspólną wersją trzech mniejszych poradników „Jak samemu przepowiadać pogodę?" wydawanych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Spotkały się one z życzliwym przyjęciem. Stąd zamysł wznowienia całości tym razem w jednym obszernym tomie. W pierwszej części poradnika zaprezentowałem fakty, które pozwalają prognozować pogodę w oparciu o obserwacje zachowania zwierząt, roślin, rzeczy odczuć ludzi. Pochodzą one zarówno z licznych czasopism, starych kalendarzy, książek, jak i zapisków zebranych od osób przestrzegających dawnej tradycji, a także skromnych własnych obserwacji. W drugiej części przytoczone zostały reguły prognozowania pogody w oparciu o zjawiska atmosferyczne, m.in. wygląd chmur, nieba, wiatr, mgłę, rosę, stan atmosfery, ciśnienie, położenie i wygląd ciał kosmicznych Księżyca i Słońca, zmiany kwadr Księżyca.
Trzecia część poradnika prezentuje bardziej szczegółowo sposoby prognozowania pogody w oparciu o reguły meteorologii ludowej zawartej w przysłowiach. Znajduje się w niej bardzo obszerny zbiór najważniejszych przysłów meteorologicznych, objaśnienie odnośnie ich znaczenia, interpretacji. Omówione zostały tzw. okresy wróżebne. Prezentujemy w tej części również kalendarz przyrody, a także wskazówki dotyczące powiązania prac ogrodniczych z rytmami przyrody.
Mam nadzieję, że przygotowany poradnik pozwoli nie tylko docenić dawną wiedzę i tradycję, ale okaże się przydatny dla każdego ogrodnika, rolnika, działkowca, turysty, wędkarza czy miłośnika przyrody, także meteorologii.
Zbigniew Przybylak
CZESC I
PRZEPOWIEDNIE Z OBSERWACJI PRZEDMIOTÓW, ZWIERZĄT, LUDZI I ROŚLIN
- CZYLI PRZEPOWIEDNIE POGODY NA PODSTAWIE OBSERWACJI RZECZY MARTWYCH
Prognozować zmiany pogody w najbliższych dniach z powodzeniem można, obserwując zmiany wyglądu przedmiotów i rzeczy martwych znajdujących się w naszym najbliższym otoczeniu w mieszkaniu, domku gospodarczym, na podwórzu, polu, działce, zagrodzie, w otaczającym nas naturalnym środowisku.
Dlaczego jest to możliwe? Wyjaśnienie tego nie jest rzeczą skomplikowaną. Zmiany wyglądu rzeczy i przedmiotów podyktowane są głównie ich właściwościami higroskopijnymi, mówiąc prościej - wrażliwością na zmiany wilgotności powietrza nas otaczającego. Z kolei to zjawisko połączone bywa z różnymi czynnikami określającymi pogodę, m.in. temperaturą, ciśnieniem powietrza, zawartością pary wodnej, a także oświetleniem, elektrycznością. Wiadomo bowiem z obserwacji, że wraz z następującą zmianą pogody, stanu atmosfery, już w początkowym okresie dochodzi do odpowiedniego zwiększenia lub zmniejszenia wilgotności powietrza, elektryczności atmosfery, przejrzystości powietrza i wielu innych czynników, które z kolei powodują zmianę stanu, formy, wyglądu, barw, skupienia itp. przedmiotów, rzeczy. A oto, co możemy prognozować, obserwując:
Atmosfera (przejrzystość, zapachy, dźwięki)
Przed burzą, nadchodzącą dżdżystą pogodą, zapachy unoszące się w powietrzu są silniejsze i łatwiej wyczuwalne, intensywniej pachną zioła, skoszona łąka itp.
Gdy zbliża się słota, deszcz lepiej słyszymy wszystkie hałasy, odległe dźwięki np. stukot pociągu.
Deszcz, burzę zapowiada również lepsza widoczność oddalonych przedmiotów. (patrz też: góry, powietrze).
Cukier
Dosyć często do prognozowania pogody używano dawniej cukru. Po wrzuceniu do filiżanki czarnej kawy małej bryłki powstanie, po rozpuszczeniu się kryształków, grupa pęcherzyków. Z ich zachowania można przewidywać o następującej w najbliższym czasie pogodzie. Jeżeli pęcherzyki pozostaną na środku filiżanki i tam znikną, możemy wnioskować, że pogoda zapowiada się ładna, w miarę stabilna. Z kolei jeżeli pęcherzyki rozejdą się i zginą między środkiem i brzegiem filiżanki, będzie zmiana raczej na aurę mniej przyjemną. Gdy bąbelki rozpłyną się do brzegów filiżanki i tam zginą, zapowiada to w zimie śnieg, a w lecie deszcz. Jednak opady z reguły nie są długotrwałe. Jeśli natomiast pęcherzyki popłyną aż do brzegów filiżanki i rozejdą się po bokach, wróży to latem i wiosną długotrwały deszcz, zaś zimą śnieg, nieraz dosyć obfity.
Drewno
Z obserwacji wiemy, że dobrze wysuszone drewno łatwo zmienia swą objętość wraz ze zmianami pogody. Dla przykładu - w okresach bardziej wilgotnych drzwi zewnętrzne zamykają się trudniej, bo popularnie mówiąc, nieco pęcznieją. Tę właściwość wykorzystuje się w prognozowaniu pogody, jako że zmiany stanu drewna zaczynają się wraz z pierwszymi oznakami zmiany aury, a więc niejako wyprzedzają wyraźnie okresy bardziej suchej lub mokrej pogody. Tak więc gdy suche drewno, także w postaci różnych sprzętów, zaczyna pęcznieć, bywa oznaką , że nastąpi okres pochmurny z wiatrem lub deszczem. W trakcie zimy, podczas jasnej mroźnej pogody bywa to zapowiedzią łagodniejszych mrozów i często towarzyszącej temu odwilży.
Dym
Popularnym prognostykiem bywa dym z kominów, oczywiście najlepiej połączonych z piecem opalanym drewnem lub węglem. Jeżeli panuje cisza w powietrzu, wiatr jest słaby, a mimo tego dym nie chce iść do komina, ale się wciska na dół, nierzadko zasnuwając, szczególnie przy rozpalaniu pokój, również gdy po wyjściu na zewnątrz ściele się po ziemi, nastąpi zapewne wiosną, latem i jesienią deszcz, a zimą odwilż. Przeciwnie, dym wzbijający się prosto w górę, zwłaszcza rano, również gdy wychodząc z komina, nie rozdziela się, a unosi się jednym słupem prosto do góry, zapowiada słońce i pogodę, zimą mróz.
Głos
Jeśli w cichy, spokojny, w miarę pogodny wieczór słychać głośniej niż zwykle, a przy tym znacznie wyraźniej, dokładniej i ze znacznie większej odległości niż zazwyczaj: szum, klaksony samochodów, warkot ciągników, motorów, turkot pociągów, bicie dzwonów, porykiwania krów i nawoływania innych zwierząt, śpiewy ptaków, szum wody, nawoływanie ludzi jest to oznaką, że w powietrzu pojawiło się więcej pary wodnej, stało się ono gęstsze. Jaki z tego prognostyk? Prawdopodobnie następnego dnia pojawią się chmury i będzie deszcz.
Góry
Przebywając w górach, zwłaszcza w rejonach ze szczytami skalistymi widocznymi z daleka można prognozować zmiany aury z wyglądu obserwowanych pięknychwyniosłości. Gdy w trakcie parnego dnia góry wydają się być otoczone mgłą, najprawdopodobniej nastąpi burza. Gdy w dosyć pogodny dzień sylwetki oddalonych szczytów stają się dobrze widoczne albo znacznie lepiej niż poprzednio (przybliżyły się wyraźnie w porównaniu z dniem poprzednim), bywa to niezawodną zapowiedzią zmiany pogody na bardziej deszczową, dżdżystą. Podobną prognozę można postawić, gdy szczyty stają się wspaniale widoczne rankiem. Często już po południu pojawiają się chmury, a wieczorem albo w nocy deszcz.
Kamienie
Głazy, kamienie bardzo często zmieniają stan swej powierzchni. Raz są bardziej suche, innym razem spocone, czyli pokryte rosą. Podobne zjawisko można zaobserwować na kamiennych posadzkach, pomnikach, misach itp. Cóż zaś zapowiada większe zwilgotnienie? Bywa zapowiedzią czasu bardziej dżdżystego, pochmurnego, wilgotnego, okresu pogody niżowej często z wiatrem i deszczem. Zimą rosa albo większa ilość szadzi w czasie mroźnych i jasnych dni,sygnalizuje osłabienie mrozów i odwilż.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brytyjczycy, nic się nie stało!!!
Brytyjczycy, nic się nie stało!!! A to gagatek ! Przecie kosher Izaak … https://geekweek.interia.pl/nauka/news-newton-jakiego-nie-znamy-zb...
-
Polskie drewno opałowe ogrzeje Niemców. Co zostanie dla Polaków? Ilość drewna byłaby w Polsce wystarczająca, gdyby nie było ono sprzedawan...
-
Merdanie ogonem u psa jest dla większości ludzi czytelne. Świadczy o ekscytacji i pozytywnym nastawieniu zwierzęcia. A jeśli kot macha ogo...
-
… pokrzyżował plany Żydom z Chabad Lubawicz – czyli: mene, tekel, upharsin Junta planowała zasiedlenie Ukrainy Żydami z USA. 9 marca 2014 ro...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz