piątek, 22 grudnia 2023

Jak Polacy zareagowaliby na atak Rosji? Co trzeci uciekłby z kraju.

 

Jak Polacy zareagowaliby na atak Rosji? Co trzeci uciekłby z kraju.


Według sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”, w przypadku wybuchu wojny co trzeci Polak uciekłby z miejsca zamieszkania, tylko 15,7 proc. badanych wstąpiłoby do wojska.

Polacy boją się bronić swojego kraju?

Jak wynika z najnowszego sondażu dotyczącego obronności, tylko niewielka część Polaków aktywnie broniłaby swojego kraju w przypadku agresji. Dane prezentują się następująco:

29 proc. deklaruje, że podejmie działania jako wolontariusz np. w szpitalu;

37,4 proc. ewakuuje się – w tym 11,9 proc. wyjedzie wraz z rodziną za granicę, a 25,5 proc. w bezpieczne miejsce w Polsce;

15,7 proc. badanych zaciągnie się na ochotnika do wojska;

22 proc. nic nie będzie robiło;

11,6 proc. nie wie, jak się wtedy zachowa.

Działania wolontariackie w przypadku wybuchu wojny deklarują osoby, które przeważnie są wyborcami obozu rządzącego (38 proc.), kobiety (32 proc.), osoby po pięćdziesiątce (65 proc.), mieszkańcy średniej wielkości miast (do 250 tys.).

Wyjazd z kraju za granicę wraz z rodziną zakładają przeważnie osoby niegłosujące (15 proc.), osoby w wieku 30–39 lat (33 proc.), mieszkańcy wsi (18 proc.), legitymujące się średnim (19 proc.) lub wyższym wykształceniem (20 proc.), które w ostatnich wyborach oddały głos na Trzecią Drogę (21 proc.)

Do wojska na ochotnika zaciągną się przeważnie wyborcy PiS i Konfederacji, czyli obozu socjalno-konserwatywnego (23 proc.), mężczyźni (31 proc.) i osoby młode w wieku 18–29 lat (37 proc.) Gotowość do służby wykazują przeważnie mieszkańcy dużych miast (28 proc.), najczęściej osoby z najniższym wykształceniem: podstawowym, gimnazjalnym lub zawodowym.

Badanie przeprowadzono metodą CATI w dniach 15-16 grudnia na 1067 grupie respondentów.

Kiedy w Europie wybuchnie wojna?

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, uważa, że wschodnia flanka NATO ma trzyletni horyzont czasowy na przygotowanie się do konfrontacji.

To czas, w którym na wschodniej flance musi powstać potencjał będący jasnym sygnałem odstraszającym przed agresją. W tym kontekście elementem odstraszania Rosji może być budowa przez Polskę większej armii. Wolą prezydenta RP jest, aby liczność wojska była zwiększana, a uzbrojenie trafiało do wojska – powiedział Jacek Siewiera.

Co więcej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego wskazuje, że zwiastunami przygotowań Rosji do walki z zachodem jest wzmożone zbrojenie się tego kraju, fabryki uzbrojenia pracują w trybie trzyzmianowym, co umożliwi Moskwie odbudowę strat w przeciągu najbliższych trzech lat.

Zdaniem niektórych analityków wojna w Europie może się rozpocząć w momencie, gdy Chiny zdecydują się na siłowe przejęcie Tajwanu, co według chińskich przywódców może nastąpić do 2027 roku.

Narodowcy.net/pch24.pl
https://narodowcy.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Fico potępia decyzję Bidena

Decyzja prezydenta USA Joe Bidena o zezwoleniu Kijowowi na użycie amerykańskich pocisków głębokiego uderzenia na terytorium Rosji ma jasny c...