Jakie są główne teorie spiskowe na temat zamachu na JFK?
Czego eksperci spodziewają się zobaczyć po ujawnionych dokumentach rządowych. A także: co z tego wszystkiego będzie miał Trump?
Teoretycy spiskowi z niecierpliwością będą czekać na możliwość przejrzenia tysięcy tajnych dokumentów dotyczących zabójstwa byłego prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego po tym, jak Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze nakazujące ich ujawnienie.
„To duża sprawa, co? Wiele osób czekało na to latami, dekadami” – powiedział pan Trump, podpisując rozporządzenie.
Niektórzy krytycy, w tym wnuk JFK , potępili tę decyzję, sugerując, że prezydent wykorzystuje głośne zabójstwo z 1963 r. jako „polityczny rekwizyt”.
Jakiekolwiek by nie były jego motywy, prezydent ma rację; ludzie czekali dziesięciolecia, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat zastrzelenia Kennedy’ego .
Po jego śmierci, na przestrzeni dziesięcioleci, pojawiło się mnóstwo teorii spiskowych — od tych prawdopodobnie prawdopodobnych po te absurdalne.
Jakie jest jednak oficjalne wyjaśnienie i jakie są bardziej znane teorie?
Oficjalna wersja: Lee Harvey Oswald działał sam
Kennedy’ego postrzelono w centrum Dallas 22 listopada 1963 r., gdy jego kolumna samochodów przejeżdżała obok budynku Texas School Book Depository. Według oficjalnej wersji, 24-letni były żołnierz piechoty morskiej Lee Harvey Oswald zajął pozycję snajpera na szóstym piętrze budynku i oddał wiele strzałów, zabijając prezydenta.
Dwa dni po zabójstwie Kennedy’ego, właściciel klubu nocnego Jack Ruby śmiertelnie postrzelił Oswalda podczas transportu do więzienia.
Rok po zamachu prezydent Lyndon Johnson zarządził wszczęcie dochodzenia w sprawie zabójstwa, tzw. Komisję Warrena. Komisja doszła do wniosku, że Oswald działał sam i nie ma dowodów spisku.
Historycy zauważają, że wyniki śledztwa zostały powszechnie zaakceptowane przez opinię publiczną natychmiast po ich opublikowaniu, ale sceptycyzm ze strony zwolenników teorii spiskowych w kolejnych latach sprawił, że wielu zaczęło wątpić w oficjalną wersję wydarzeń.
Więcej niż jeden strzelec?
Wśród alternatywnych teorii znalazła się teza, że Oswald został wrobiony lub że w tym samym czasie drugi napastnik otworzył ogień do prezydenta. Sugestie te zostały podsycone zeznaniami kilku świadków zamachu, którzy wierzyli, że co najmniej jeden ze strzałów padł z innego obszaru, znanego jako „trawiaste wzgórze”, a nie ze składnicy podręczników szkolnych w Teksasie.
Oficjalne śledztwo w sprawie zamachu wykazało, że Oswald oddał z budynku trzy strzały, w tym jeden, który trafił w głowę prezydenta, a drugi chybił.
Komisja Warrena stwierdziła, że kolejna kula trafiła prezydenta od tyłu, zanim wyszła z jego ciała przez przednią część gardła. Następnie trafiła i zraniła gubernatora Teksasu Johna Connally’ego Jr., który również był w kolumnie z Kennedym i jego żoną Jackie, jak ustalono w dochodzeniu.
Ostatni pocisk zaczęto nazywać „magicznym pociskiem” ze względu na nieoczekiwaną trajektorię, jaką obrał.
Jednym z powodów, dla których śledczy doszli do wniosku, że obrażenia powstały w wyniku pojedynczego strzału, był pocisk znaleziony na noszach Connally’ego Jr., gdy przywieziono go do szpitala Parkland Memorial po strzelaninie. Z ich punktu widzenia było to tak, że kula przeszła przez prezydenta, trafiła Conally’ego Juniora, a następnie przemieściła się na nosze, gdzie go opatrywano.
Analiza ta miała istotny wpływ na wniosek śledczych, że Oswald działał sam.
Jednak to ustalenie zostało zakwestionowane w 2023 r., kiedy były agent Secret Service Paul Landis, który był świadkiem śmierci prezydenta z bliskiej odległości, opublikował wspomnienia, w których twierdził, że znalazł kulę na siedzeniu samochodu, w którym siedział Kennedy, schował ją do kieszeni i położył na noszach, na których później znajdował się prezydent. [Typowe działanie agenta… – admin]
Zgadł, że nosze Kennedy’ego i Connally’ego Jr. w jakiś sposób się zderzyły, co oznacza, że kula przesunęła się z jednego na drugie.
To skłoniło niektórych do przekonania, że nie jeden pocisk spowodował tak duże obrażenia u tej pary, co otwiera możliwość, że wystrzelono więcej pocisków – i potencjalnie brało w tym udział więcej strzelców. Twierdzenia pana Landisa kwestionują niektórzy inni agenci Secret Service obecni tego dnia.
Nie był to pierwszy raz, kiedy pojawiły się tego typu spekulacje.
Komisja ds. zabójstw Izby Reprezentantów USA argumentowała w 1978 r., że tego dnia obecny był więcej niż jeden napastnik.
Bratanek Kennedy’ego, Robert F. Kennedy Jr., kandydat Trumpa na stanowisko ministra zdrowia, również stwierdził, że nie jest przekonany, iż za morderstwem jego wujka stał jeden człowiek. Pomysł ten z kolei doprowadził do powstania wielu teorii o większym spisku, w który zaangażowane są potężne siły, krajowe lub międzynarodowe.
Rząd USA
Zdaniem dr Darrena Reida, adiunkta na Uniwersytecie w Coventry i eksperta w dziedzinie amerykańskiej polityki i historii, fakt, że istnieje tak wiele teorii spiskowych na temat JFK, pokazuje, jak bardzo ludzie nie ufają rządowi.
Jednak wiele teorii spiskowych sugeruje, że rząd USA był bezpośrednio zaangażowany w śmierć Kennedy’ego – choć nie zawsze jest jasne, kto w rządzie mógł być za to odpowiedzialny.
Jedno z popularnych oskarżeń głosi, że Lyndon Johnson, wiceprezydent Kennedy’ego, zlecił dokonanie tego czynu. Według książki The Man Who Killed Kennedy: The Case Against autorstwa libertariańskiego aktywisty politycznego Rogera Stone’a, następca Kennedy’ego zamordował nie tylko Kennedy’ego, ale także kilku innych na swojej drodze do władzy politycznej.
Większość zwolenników tej teorii twierdzi, że Johnson miał motywację – chęć zostania prezydentem – i że współpracował z tajemniczą grupą wspólników.
Mafia
Istnieje kilka wersji teorii o mafii, ale zwykle skupiają się one na nowoorleańskim gangsterze Carlosie Marcello, który został deportowany do Gwatemali po tym, jak Kennedy objął urząd i zlecił swojemu bratu Robertowi walkę z przestępczością zorganizowaną jako prokurator generalny USA. Kiedy Marcello później wrócił do Stanów Zjednoczonych, rzekomo groził prezydentowi. Podobno złożył również w więzieniu wyznanie o zabiciu prezydenta informatorowi FBI.
Zwolennicy teorii spiskowych o mafii powołują się na podróż Lee Harveya Oswalda do Nowego Orleanu przed zamachem, a także na powiązania zabójcy Oswalda, Jacka Ruby’ego, z mafią.
CIA
Niektórzy Amerykanie obwiniają Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) o śmierć Kennedy’ego, gdyż stosunki między nimi były napięte po inwazji w Zatoce Świń – nieudanej operacji wojskowej, którą prezydent rozkazał przeprowadzić na Kubie w 1961 r.
Ujawnione w 2017 r. tajne dokumenty szczegółowo opisują niezwykłe plany administracji Kennedy’ego i CIA mające na celu zabicie Fidela Castro, ówczesnego prezydenta Kuby. Wśród nich znalazło się podarowanie przywódcy, znanemu z zamiłowania do nurkowania, wybuchającej muszli lub skażonemu skafandrowi do nurkowania.
Zwolennicy teorii spiskowych uważają, że napięcie wzrosło po nieudanej próbie zamachu na Castro, co skłoniło CIA do odwetu w postaci zabicia Kennedy’ego.
Teorie spiskowe CIA często pokrywają się z teoriami spiskowymi mafii, ponieważ ujawniono, że agencja współpracowała z przestępczością zorganizowaną w ramach planów ataku na Castro. W pewnym momencie wynajęła pośrednika, który miał skontaktować się z bossem mafii Samem Giancaną i zaproponować mu „150 000 dolarów za wynajęcie strzelca, który uda się na Kubę i zabije Castro”.
Fidel Castro
Winę za to ponoszą także kubański przywódca, który prawdopodobnie chciał odpowiedzieć na amerykańskie próby jego zabicia i obalenia jego komunistycznego rządu.
Następca Kennedy’ego, Johnson, podzielał tę teorię i w dwóch wywiadach w 1968 i 1969 roku przyznał, że sądził, iż za zamachem stał Castro.
Castro zaprzeczył tym oskarżeniom, nazywając pomysł „absolutnym szaleństwem” w wywiadzie z 1977 r. Powiedział, że zabicie prezydenta byłoby zbyt niebezpieczne dla Kuby, ponieważ groziłoby brutalnym odwetem ze strony USA.
Ktoś inny?
Dr Reid twierdzi, że teorie spiskowe na temat JFK są „tak liczne” i „zbyt liczne, by je wszystkie wymienić”.
„Nie sądzę, żeby istniała wówczas jakakolwiek grupa lub grupa interesów, która nie byłaby w jakiś sposób oskarżona lub zamieszana w tę sprawę [śmierć JFK]”
Jak wynika z sondaży przeprowadzonych w USA na ten temat, wielu ludzi po prostu wyraża niezadowolenie z oficjalnej wersji wydarzeń i wierzy, że istnieją liczne realne alternatywy.
Dr Reid uważa, że zamach i związane z nim teorie spiskowe stały się częścią amerykańskiej kultury.
„To było tak traumatyczne przeżycie, że ludzie zaczęli szukać wyjaśnień, a ponieważ było to niezwykłe wydarzenie, zaczęli szukać niezwykłych wyjaśnień.
„Liczba osób, które na początku szukały tych wyjaśnień, była stosunkowo niewielka, ale z czasem ludzie ci zaczęli pisać książki, kręcić filmy, opowiadać historie, słuchać audycji radiowych i oglądać programy telewizyjne.
„Ten spisek był przedstawiany raz po raz i po prostu przedostał się do kultury popularnej”.
Jakie dokumenty zostaną upublicznione i co one pokażą?
Ponad pół wieku po zamachu zgromadzono ponad pięć milionów dokumentów dotyczących śmierci JFK.
Minęło wiele lat, zanim akta ujrzały światło dzienne. Kongres nakazał w 1992 r., że wszystkie pozostałe zapieczętowane akta dotyczące śledztwa w sprawie śmierci Kennedy’ego powinny zostać w pełni udostępnione opinii publicznej do 2017 r., z wyjątkiem tych, które prezydent upoważnił do dalszego utajniania.
W 2017 r. Prezydent Trump udostępnił część dokumentów, ale resztę postanowił udostępniać sukcesywnie.
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym pana Trumpa, dyrektor wywiadu narodowego i prokurator generalny muszą opracować plan odtajnienia dokumentów do 6 lutego.
Oczywiste jest, że nikt nie może wiedzieć, co te dokumenty pokażą, zanim zostaną udostępnione.
Eksperci w tej dziedzinie wyrazili jednak swoje opinie.
Aryo
https://obywatel-ro.neon24.net/