Przejdź do głównej zawartości

Kilka mało znanych ciekawostek o kotach. Skrywają całkiem sporo tajemnic.

Koty mogą pochwalić się światową dominacją, bo popularnością przebiły nawet psy. Miłośników mruczących futrzaków nie sposób jest zliczyć, a mimo to kotom wciąż udało się zachować wiele tajemnic.

Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek na temat swoich pupili. O niektórych mogliście nie wiedzieć, a inne niewątpliwie sprawią, że futrzak wyda wam się jeszcze bardziej wyjątkowy.
#1 Długie życie tylko z kotem

Posiadanie kota zmniejsza ryzyko zawału serca aż o jedną trzecią, a wszystko dzięki uspokajającemu i terapeutycznemu wpływowi posiadania zwierzaka. W końcu nic tak nie relaksuje, jak głaskanie mruczącego przyjaciela. To z kolei koi nerwy, redukuje skok ciśnienia i tym samym odciąża serce. Na ten temat przeprowadzono nawet badanie!
#2 Ruchliwe uszy
Koty posiadają 32 mięśnie do kontrolowania ruchów ucha, przy czym warto dodać, że ludzie mają ich tylko 6. To umożliwia słuchanie kierunkowe jak prawdziwy łowca, a odwracanie głowy jest zbędne. Oprócz tego uszy mogą poruszać się niezależnie i wyrażać różne emocje.
#3 Zmieszane futrzaki
Pomijając ich legendarny spryt i wzrok, koty łatwo zmieszać, bo nie widzą tego, co mają pod samym nosem. Nie przeoczą najdrobniejszych ruchów w ciemności, jednak może im umknąć smakołyk podstawiony pod nos. Wszystko przez kształt głowy i pozycję oczu – koty nie są w stanie zobaczyć tego, co znajduje się przed ich nosem lub tuż poniżej.
#4 Koty to nie łasuchy
Dość ciekawa sprawa, bo koty w ogóle nie czują słodkiego smaku – nie posiadają kubków smakowych odpowiedzialnych za rozpoznawanie cukrów. Nie ma jednak powodów do smutku z tego powodu, gdyż koty są mięsożercami i cukru w swojej diecie w ogóle nie potrzebują.
#5 Jeszcze trochę o kociej diecie
Koty są też bardzo wybredne jeśli chodzi o posiłki, o czym pewnie doskonale wiedzą właściciele. Nie do końca chodzi jednak o ich preferencje, a o potrzeby organizmu. Kot doskonale czuje z czego składa się dany posiłek i zawsze wybierze ten, który spełnia w danej chwili jego potrzeby. Z badań wynika, że futrzaki wybierają jedzenie o odpowiednim stosunku białka do tłuszczu (1:0,4).
#6 Kocie nosy
Koci nos jest absolutnie wyjątkowy. Właściwie można go porównać do ludzkiego odcisku palca, bo każdy futrzak ma niepowtarzalny wzór pod względem faktury, nachylenia, wysokości nozdrzy a także przegrody.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Twój kot macha ogonem? Zobacz, co to oznacza.

  Merdanie ogonem u psa jest dla większości ludzi czytelne. Świadczy o ekscytacji i pozytywnym nastawieniu zwierzęcia. A jeśli kot macha ogonem, to jest zadowolony czy może wręcz przeciwnie? Czy koci ogon mówi to samo co psi? Istnieje sporo mitów wokół tego zjawiska, a ich konsekwencje bywają przykre. Poznaj tajniki mowy kociego ogona. Machanie ogonem przez kota może być jednym z sygnałów ostrzegawczych Różnice w psiej i kociej mowie ciała Traktowanie kota jak małego psa jest dużym błędem, szczególnie przy okazji interpretowania mowy ciała obu gatunków. Psi ogon merdając mówi coś zupełnie innego niż ogon koci. Pies manifestuje w ten sposób dobry nastrój i pozytywną ekscytację, kot – zdenerwowanie, złość i napięcie. A dlaczego w ogóle zwierzę macha ogonem? Ten rodzaj komunikowania sprawdza się na odległość, bez potrzeby zbliżania się osobników do siebie. Merdający czy machający ogon widać z daleka, co daje dużo czasu na podjęcie adekwatnego działania. Koty preferują ten rodzaj „zdystans

Polskie drewno opałowe ogrzeje Niemców. Co zostanie dla Polaków?

  Polskie drewno opałowe ogrzeje Niemców. Co zostanie dla Polaków? Ilość drewna byłaby w Polsce wystarczająca, gdyby nie było ono sprzedawane za granicę. Tymczasem przedsiębiorcy z Niemiec wykupują polskie drewno opałowe. Co sądzą o tym przedstawiciele przemysłu drzewnego? Jak  wynika  z nieoficjalnych ustaleń „Super Expressu”, niemieccy przedsiębiorcy masowo wykupują polskie drewno opałowe, które sprzedają Lasy Państwowe. W efekcie rosną ceny drewna, brakuje opału dla Polaków, którzy, jak wcześniej  pisały  media, rzucili się do zbierania chrustu na opał w lesie. Ciekawe jest, że jak informował Murator, ceny drewna opałowego wzrosły o 100 proc. względem 2021 roku i za m3 drewna opałowego trzeba teraz zapłacić średnio 400-500 zł. Ceny w Lasach Państwowych są niższe i zależne od regionu. W rozmowie z TOK FM Rafał Zubkowicz z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zauważył, że średnia cena gałęziówki wynosi 30 zł, nie wliczając w to transportu, pocięcia, rozładunku itd. Z kolei podczas  r

Ukrainiec odpowie za handel ludźmi i organizowanie nielegalnych zbiórek pod marketami „na chore dzieci z Ukrainy”

  Ukrainiec odpowie za handel ludźmi i organizowanie nielegalnych zbiórek pod marketami „na chore dzieci z Ukrainy” Ukraiński mężczyzna w wieku 38 lat został oskarżony o handel ludźmi. Jego przestępcze działania skupiały się również na rekrutowaniu osób do pracy, która miała polegać na zbieraniu datków do puszek, rzekomo przeznaczonych na pomoc dla chorych ukraińskich dzieci. Straż Graniczna poinformowała o sprawie w czwartkowym komunikacie. „Oskarżony obywatel Ukrainy werbował swoich rodaków do pracy, polegającej na zbieraniu do puszek datków przeznaczonych rzekomo na chore ukraińskie dzieci” – informuje SG. W toku dochodzenia ustalono, że w okresie od września 2020 roku do sierpnia 2022 roku, 38-letni Ukrainiec angażował ludzi do pracy, wprowadzając ich w błąd co do charakteru, warunków i legalności tej pracy. Dodatkowo, pomagał pokrzywdzonym uzyskać niezbędne dokumenty, takie jak zaświadczenia o pracy sezonowej przy zbiorach owoców w gospodarstwach lub firmach w okolicy Grójca. „Nas