środa, 31 sierpnia 2022

Wojna o planetę między ludźmi a neandertalczykami trwała 100 000 lat

 

Wojna o planetę między ludźmi a neandertalczykami trwała 100 000 lat


Jak pokazują dane, neandertalczycy i ludzie toczyli brutalne wojny na całym świecie od ponad 100 000 lat. Coś spowodowało jednak, że dużo więcej sukcesów odnosił człowiek rozumny – homo sapiens.

Do tej pory ustalono, że neandertalczycy i współcześni ludzie wywodzili się z tej samej gałęzi ewolucyjnej. Nasz genom jest w 99,7% podobny. Około 600 tysięcy lat temu nasi przodkowie zostali podzieleni na dwie części. Ci, którzy później stali się znani jako Homo neanderthalensis, wyruszyli na eksplorację Eurazji. Homo sapiens pozostawał w Afryce przez wiele tysiącleci.

Jednak w końcu homo sapiens, podążając za swoimi kuzynami, udał się również na inny kontynent. Teraz archeolodzy i antropolodzy badają, w jaki sposób oba gatunki współistniały na tych samych obszarach.

Zarówno neandertalczycy, jak i homo sapiens byli wykwalifikowanymi myśliwymi, dobrymi wojownikami i posiadali dobre umiejętności organizacyjne. Jednak ze względu na cechy strukturalne ciała przodkowie współczesnych ludzi byli bardziej płodni. To był jeden z powodów, dla których dokonali exodusu z Afryki – w poszukiwaniu zasobów żywności. Jednak do tego czasu neandertalczycy zajęli najbogatsze terytoria Eurazji, co doprowadziło do długiej rywalizacji między tymi dwoma gatunkami.

Jednocześnie dzięki podobieństwom genomów ludzi i neandertalczyków naukowcy doszli do wniosku, że nasi krewni mieli takie same instynkty ochrony swoich terytoriów jak my. Walka o dominację w Eurazji trwała ponad 100 000 lat. Najlepszym dowodem na to, że neandertalczycy nie tylko walczyli, ale i odnosili sukcesy w wojnie, jest to, że nie zostali natychmiast pokonani. Zamiast tego przez około 100 000 lat neandertalczycy opierali się ekspansji współczesnych ludzi.

Na podstawie wszystkiego, co badacze wiedzą o zwyczajach współczesnych ludzi, trudno było oczekiwać, by spotykając rywali na rozległych obszarach bogatych w zdobycz, ludzie pozwolili im pozostać w pobliżu. Jednym z powodów, dla których homo sapiens dążyli do eksterminacji neandertalczyków, mógł być czynnik demograficzny.

Wzrost populacji nieuchronnie zmusza ludzi do zdobywania większej ilości ziemi, aby zapewnić wystarczającą ilość terytorium do polowania i karmienia potomstwa. Jednak fakt, że walka trwała tak długo, dowodzi, że neandertalczycy byli nie mniej zręcznymi, zręcznymi i odważnymi wojownikami niż nasz gatunek. Pod względem uzbrojenia, taktyki, strategii ludzie i neandertalczycy byli w przybliżeniu równi.

Jednak w pewnym momencie tej wojny nastąpił punkt zwrotny. Nie wiadomo na pewno, co było tego przyczyną. Naukowcy uważają, że jednym z prawdopodobnych czynników jest wynalezienie broni dalekiego zasięgu. Być może wynalezienie broni dalekiego zasięgu – łuków, włóczni, maczug do rzucania – pozwoliło to bardziej zgrabnym Homo sapiens na pokonanie krępych neandertalczyków z daleka. Stosując taktykę „uderz i uciekaj” .


Innym powodem może być pomysłowość homo sapiens, która pozwoliła im zdobyć więcej zdobyczy przy mniejszym wysiłku. Dlatego lepiej karmić swoich ludzi, którzy mają więcej siły na długie walki. Ponadto obfitsze i satysfakcjonujące jedzenie zwiększało przeżywalność dzieci, a tym samym dawało przewagę liczebną homo sapiens.

Eksperci podkreślają, że gdyby neandertalczycy byli pacyfistami, jak sądzą niektórzy badacze, wojna zakończyłaby się znacznie szybciej. Prawdopodobnie w pewnym momencie ludzie byli w stanie stać się bardziej wykwalifikowanymi wojownikami niż ich krewni. To był główny powód, dla którego współcześni ludzie podbili planetę.

https://innemedium.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...