Przejdź do głównej zawartości

The Spectator: sabotaż Nord Stream może być początkiem końca dla Zachodu.

 The Spectator: sabotaż Nord Stream może być początkiem końca dla Zachodu.

Niedawny sabotaż Nord Stream może oznaczać coś, co historycy nazwaliby początkiem końca zachodniej dominacji.

 Te wnioski wyciąga irlandzki ekonomista Philip Pilkington.

Dostawy rosyjskiego gazu gazociągiem Nord Stream zostały całkowicie wstrzymane kilka dni temu, ponieważ z rurociągu wyciekło paliwo w wyniku zniszczenia. W podobnej sytuacji znalazł się inny gazociąg Nord Stream 2. Według wstępnych danych przyczyną incydentu stał się celowy sabotaż. 

Według Philipa Pilkingtona to, co się wydarzyło, może być początkiem końca światowej dominacji Zachodu. 

„Po sabotażu gazociągu Nord Stream nie ma odwrotu. Europa nie może już importować rosyjskiego gazu – ceny paliwa pozostaną wysokie, dopóki KE nie zbuduje większych mocy energetycznych, co może potrwać lata.

Ekspert uważa, że ​​wysokie ceny energii sprawią, że europejski przemysł będzie niekonkurencyjny. Produkty fabryk z UE będą tak drogie ze względu na wysokie koszty produkcji, że nikt ich nie kupi. Konsumenci postawią na tańsze produkty z innych regionów. W efekcie gospodarka w krajach UE zacznie spadać, a wraz z nią poziom życia.

„Ten proces jest bardzo podobny do początku Wielkiego Kryzysu. W latach 20. XX wieku, z powodu nierównych ustaleń finansowych zapoczątkowanych Traktatem Wersalskim, gospodarki zachodnie narosły ogromne długi. W 1929 r. załamał się amerykański rynek akcji, a następnie załamały się gospodarki zachodnie. Europa poszła pierwsza, a kiedy handel wyschł, Ameryka podążyła za nią w otchłań ”- powiedział ekspert.

Współczesne gospodarki zachodnie od dziesięcioleci akumulowały zadłużenie, po wprowadzeniu kwarantanny na początku 2020 r. wzrost zadłużenia znacznie przyspieszył. Ale to, co wydarzyło się na początku tego roku, jest znacznie gorsze.

Po wybuchu kryzysu ukraińskiego antyrosyjskie sankcje doprowadziły do ​​jeszcze większego wzrostu cen energii, zmuszając zachodnie rządy do zaciągania nowych kredytów na pokrycie kosztów paliwa. Wszystko to wpływa na bilans handlowy między krajami. Państwa zachodnie są zmuszone wydawać znacznie więcej euro i funtów na import zagraniczny niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystkie te koszty dotykają konsumentów, przez co przedsiębiorstwa starają się zrekompensować wzrost kosztów energii. 

Europa bieduje, region wpadł w wielką czarną dziurę gospodarczą.

„Europa wpada w otchłań, a wraz z nią handel. Amerykańska gospodarka, już i tak słaba, prawdopodobnie również upadnie ”- uważa ekspert.

Kluczową różnicą w stosunku do poprzednich globalnych kryzysów jest fakt, że dziś Zachód ma rywalizujący blok gospodarczy, który może być odizolowany od problemów w USA i Europie, obejmuje on kraje BRICS, a także szereg innych państw, które chcą do nich dołączyć. Te ostatnie to Argentyna, Iran, Turcja, Egipt, Indonezja i Arabia Saudyjska. Wraz z nadejściem kryzysu ukraińskiego coraz mocniej zacieśniają więzi handlowe i finansowe oraz oddalają się od Zachodu.

„Wydaje się, że celem tych gospodarek jest jak największe oddzielenie się od Zachodu. Jeśli im się to uda, a wydaje się, że to robią, mogą być w stanie uniknąć depresji. 

Sabotaż Nord Streamu może być punktem, który przyszli historycy oznaczą jako koniec dominacji Zachodu – ocenił ekonomista.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Twój kot macha ogonem? Zobacz, co to oznacza.

  Merdanie ogonem u psa jest dla większości ludzi czytelne. Świadczy o ekscytacji i pozytywnym nastawieniu zwierzęcia. A jeśli kot macha ogonem, to jest zadowolony czy może wręcz przeciwnie? Czy koci ogon mówi to samo co psi? Istnieje sporo mitów wokół tego zjawiska, a ich konsekwencje bywają przykre. Poznaj tajniki mowy kociego ogona. Machanie ogonem przez kota może być jednym z sygnałów ostrzegawczych Różnice w psiej i kociej mowie ciała Traktowanie kota jak małego psa jest dużym błędem, szczególnie przy okazji interpretowania mowy ciała obu gatunków. Psi ogon merdając mówi coś zupełnie innego niż ogon koci. Pies manifestuje w ten sposób dobry nastrój i pozytywną ekscytację, kot – zdenerwowanie, złość i napięcie. A dlaczego w ogóle zwierzę macha ogonem? Ten rodzaj komunikowania sprawdza się na odległość, bez potrzeby zbliżania się osobników do siebie. Merdający czy machający ogon widać z daleka, co daje dużo czasu na podjęcie adekwatnego działania. Koty preferują ten rodzaj „zdystans

Polskie drewno opałowe ogrzeje Niemców. Co zostanie dla Polaków?

  Polskie drewno opałowe ogrzeje Niemców. Co zostanie dla Polaków? Ilość drewna byłaby w Polsce wystarczająca, gdyby nie było ono sprzedawane za granicę. Tymczasem przedsiębiorcy z Niemiec wykupują polskie drewno opałowe. Co sądzą o tym przedstawiciele przemysłu drzewnego? Jak  wynika  z nieoficjalnych ustaleń „Super Expressu”, niemieccy przedsiębiorcy masowo wykupują polskie drewno opałowe, które sprzedają Lasy Państwowe. W efekcie rosną ceny drewna, brakuje opału dla Polaków, którzy, jak wcześniej  pisały  media, rzucili się do zbierania chrustu na opał w lesie. Ciekawe jest, że jak informował Murator, ceny drewna opałowego wzrosły o 100 proc. względem 2021 roku i za m3 drewna opałowego trzeba teraz zapłacić średnio 400-500 zł. Ceny w Lasach Państwowych są niższe i zależne od regionu. W rozmowie z TOK FM Rafał Zubkowicz z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zauważył, że średnia cena gałęziówki wynosi 30 zł, nie wliczając w to transportu, pocięcia, rozładunku itd. Z kolei podczas  r

Ukrainiec odpowie za handel ludźmi i organizowanie nielegalnych zbiórek pod marketami „na chore dzieci z Ukrainy”

  Ukrainiec odpowie za handel ludźmi i organizowanie nielegalnych zbiórek pod marketami „na chore dzieci z Ukrainy” Ukraiński mężczyzna w wieku 38 lat został oskarżony o handel ludźmi. Jego przestępcze działania skupiały się również na rekrutowaniu osób do pracy, która miała polegać na zbieraniu datków do puszek, rzekomo przeznaczonych na pomoc dla chorych ukraińskich dzieci. Straż Graniczna poinformowała o sprawie w czwartkowym komunikacie. „Oskarżony obywatel Ukrainy werbował swoich rodaków do pracy, polegającej na zbieraniu do puszek datków przeznaczonych rzekomo na chore ukraińskie dzieci” – informuje SG. W toku dochodzenia ustalono, że w okresie od września 2020 roku do sierpnia 2022 roku, 38-letni Ukrainiec angażował ludzi do pracy, wprowadzając ich w błąd co do charakteru, warunków i legalności tej pracy. Dodatkowo, pomagał pokrzywdzonym uzyskać niezbędne dokumenty, takie jak zaświadczenia o pracy sezonowej przy zbiorach owoców w gospodarstwach lub firmach w okolicy Grójca. „Nas