Przejdź do głównej zawartości

Rosja szybko zwraca się na Wschód. 09.01.2023r

 

  1. Rosja szybko zwraca się na Wschód.
    09.01.2023r

    Region azjatycki szybko nabiera strategicznego znaczenia dla Rosji.

    Chiny stały się naszym głównym partnerem handlowym. Wolumen wzajemnej wymiany handlowej z Indiami rośnie w rekordowym tempie. Wolumen handlu z Japonią rośnie również pomimo sankcji.

     Korea Południowa tymczasowo się oddaliła, ale liczy na szybkie przywrócenie więzi gospodarczych z naszym krajem.

    Rynek rosyjski znaczy dla Seulu znacznie więcej niż rynek koreański dla Moskwy.

    Co ważne, wzrost wolumenu wymiany handlowej z krajami azjatyckimi wynika nie tylko ze wzrostu dostaw eksportowych surowców energetycznych.

    Według prezydenta Rosji, w 2022 roku rosyjskie firmy zwiększyły wolumen eksportu naszych nawozów mineralnych do Indii 7,6 razy.

    Rosyjscy rolnicy stopniowo wypierają amerykańskich rolników z chińskiego rynku żywności.

    Warto zauważyć, że 2 kraje położone w Azji, które formalnie weszły w skład państw nieprzyjaznych, nie przystąpiły do ​​bojkotu wraz z krajami Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych oraz nie odmówiły importu rosyjskich surowców.( Japonia i Korea).

    Władze Japonii i Korei Południowej od dłuższego czasu negocjują z administracją USA wprowadzenie różnych wyjątków i odpustów dla pracy lokalnych firm na rynku rosyjskim.

    Japońskie kierownictwo formalnie poparło pułap ceny rosyjskiej ropy, ale jednocześnie japońskie firmy wznowiły zakupy w celu obejścia zachodnich sankcji.

    Z kolei Korea Południowa generalnie odmawiała przystąpienia do jakichkolwiek ograniczeń cenowych wobec Rosji.

    Jednocześnie kraje te nadal trzymają się słownie kursu prozachodniego, chociaż w rzeczywistości za nim nie podążają.

    Tutaj jest proste wyjaśnienie.

    Kierownictwo tych krajów jest świadome, że pozbawienie japońskich i koreańskich firm przystępnej cenowo energii sprawi, że ich produkty staną się niekonkurencyjne.

    W takim przypadku chińskie firmy szybko wypchną ze światowego rynku konkurentów z Japonii i Korei Południowej.

    Nic dziwnego, że południowokoreański minister spraw zagranicznych Park Chin powiedział ostatnio, że Seul „ma nadzieję na szybkie przywrócenie stosunków z Moskwą po rozwiązaniu kryzysu ukraińskiego”.

    I tak to właśnie wygląda.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Twój kot macha ogonem? Zobacz, co to oznacza.

  Merdanie ogonem u psa jest dla większości ludzi czytelne. Świadczy o ekscytacji i pozytywnym nastawieniu zwierzęcia. A jeśli kot macha ogonem, to jest zadowolony czy może wręcz przeciwnie? Czy koci ogon mówi to samo co psi? Istnieje sporo mitów wokół tego zjawiska, a ich konsekwencje bywają przykre. Poznaj tajniki mowy kociego ogona. Machanie ogonem przez kota może być jednym z sygnałów ostrzegawczych Różnice w psiej i kociej mowie ciała Traktowanie kota jak małego psa jest dużym błędem, szczególnie przy okazji interpretowania mowy ciała obu gatunków. Psi ogon merdając mówi coś zupełnie innego niż ogon koci. Pies manifestuje w ten sposób dobry nastrój i pozytywną ekscytację, kot – zdenerwowanie, złość i napięcie. A dlaczego w ogóle zwierzę macha ogonem? Ten rodzaj komunikowania sprawdza się na odległość, bez potrzeby zbliżania się osobników do siebie. Merdający czy machający ogon widać z daleka, co daje dużo czasu na podjęcie adekwatnego działania. Koty preferują ten rodzaj „zdystans

Polskie drewno opałowe ogrzeje Niemców. Co zostanie dla Polaków?

  Polskie drewno opałowe ogrzeje Niemców. Co zostanie dla Polaków? Ilość drewna byłaby w Polsce wystarczająca, gdyby nie było ono sprzedawane za granicę. Tymczasem przedsiębiorcy z Niemiec wykupują polskie drewno opałowe. Co sądzą o tym przedstawiciele przemysłu drzewnego? Jak  wynika  z nieoficjalnych ustaleń „Super Expressu”, niemieccy przedsiębiorcy masowo wykupują polskie drewno opałowe, które sprzedają Lasy Państwowe. W efekcie rosną ceny drewna, brakuje opału dla Polaków, którzy, jak wcześniej  pisały  media, rzucili się do zbierania chrustu na opał w lesie. Ciekawe jest, że jak informował Murator, ceny drewna opałowego wzrosły o 100 proc. względem 2021 roku i za m3 drewna opałowego trzeba teraz zapłacić średnio 400-500 zł. Ceny w Lasach Państwowych są niższe i zależne od regionu. W rozmowie z TOK FM Rafał Zubkowicz z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zauważył, że średnia cena gałęziówki wynosi 30 zł, nie wliczając w to transportu, pocięcia, rozładunku itd. Z kolei podczas  r

Ukrainiec odpowie za handel ludźmi i organizowanie nielegalnych zbiórek pod marketami „na chore dzieci z Ukrainy”

  Ukrainiec odpowie za handel ludźmi i organizowanie nielegalnych zbiórek pod marketami „na chore dzieci z Ukrainy” Ukraiński mężczyzna w wieku 38 lat został oskarżony o handel ludźmi. Jego przestępcze działania skupiały się również na rekrutowaniu osób do pracy, która miała polegać na zbieraniu datków do puszek, rzekomo przeznaczonych na pomoc dla chorych ukraińskich dzieci. Straż Graniczna poinformowała o sprawie w czwartkowym komunikacie. „Oskarżony obywatel Ukrainy werbował swoich rodaków do pracy, polegającej na zbieraniu do puszek datków przeznaczonych rzekomo na chore ukraińskie dzieci” – informuje SG. W toku dochodzenia ustalono, że w okresie od września 2020 roku do sierpnia 2022 roku, 38-letni Ukrainiec angażował ludzi do pracy, wprowadzając ich w błąd co do charakteru, warunków i legalności tej pracy. Dodatkowo, pomagał pokrzywdzonym uzyskać niezbędne dokumenty, takie jak zaświadczenia o pracy sezonowej przy zbiorach owoców w gospodarstwach lub firmach w okolicy Grójca. „Nas