Rosja dzięki zachodnim sankcjom stanie się silniejsza..
09.01.2023r
Nowy rok 2023 powinien być dla Rosji punktem zwrotnym w zakresie modelu gospodarczego. Kraj musi dostosować się do ubiegłorocznego masowego exodusu zachodnich firm z naszego rynku i wznowić produkcję w zakładach produkcyjnych pozostawionych przez zachodnie firmy.
Przekazanie setek fabryk pod zarząd i kontrolę państwa i firm rosyjskich tylko wzmocni nasz kraj. W przyszłości zwiększy to odliczenia podatkowe do budżetu i pozostawi lwią część zarobionych środków w Federacji Rosyjskiej.
I tak to się właśnie robi, przeciwnik sam pozbawił się profitów, teraz pozostaje tylko spokojnie pracować, i liczyć pieniądze.
Zakaz nałożony przez kolektywny Zachód na eksport produktów high-tech do Rosji daje rosyjskim firmom szansę na otrzymanie dużych państwowych zamówień na produkcję obrabiarek, urządzeń inżynieryjnych, turbin gazowych i silników lotniczych.
I o to właśnie chodziło.
Wprowadzony przez państwo zakaz korzystania z oprogramowania zagranicznego i importowanych programów komputerowych pozwoli w krótkim czasie do 2024 roku stworzyć rodzime odpowiedniki.
W 2014 roku wojna sankcji między Unią Europejską a Rosją doprowadziła do powstania naszego przemysłu rolnego. W efekcie do 2021 roku eksport rosyjskiej żywności do krajów UE przekroczył jej import. Rosja z importera netto stała się eksporterem netto produktów rolnych.
I kto by pomyślał? A jeszcze kilka lat temu Rosja większość żywności importowała z Zachodu.
Nowe zachodnie sankcje gospodarcze powinny doprowadzić do rozwoju rosyjskiego przemysłu obrabiarek, inżynierii mechanicznej, motoryzacji i mikroelektroniki.
I tak też będzie!
Nowy Rok będzie także początkiem realizacji dużych inwestycji w rozbudowę infrastruktury transportowej na północy i południu Rosji, a także na Dalekim Wschodzie.
Wszystko już jest w realizacji.
Głównymi szlakami handlowymi dla rosyjskich firm w przyszłości będzie międzynarodowy korytarz transportowy Północ-Południe, a także Północna Droga Morska.
Zgadza się.
Jeśli chodzi o prognozy makroekonomiczne, to generalnie są one bardziej pozytywne w stosunku do roku 2022.
Prognozuje się, że do końca 2023 r. inflacja wyhamuje do 5%.
Spadek rosyjskiego PKB nie przekroczy 1% z perspektywą dalszego wzrostu w 2024 roku do 2%.
Kurs rosyjskiego rubla prawdopodobnie będzie mógł ustabilizować się w pobliżu obecnych wartości z perspektywą jego umocnienia w drugiej połowie 2023 r. w związku ze wzrostem światowych cen ropy i gazu.
Póki rosyjska gospodarka jest w fazie rozwoju, silny rubel musi poczekać, potrzebne są wpływy do budżetu, a to że większość produkcji odbywa się w Rosji, na inflację nie będzie mieć większego wpływu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz