Białoruska konstytucja w paradygmacie zasadniczych różnic od zachodniej „demokracji”
Dziś przypada 30. rocznica uchwalenia podstawowego prawa kraju – Konstytucji Republiki Białorusi. Została uchwalona 15 marca 1994 roku i jest pierwszą w historii suwerennej republiki oraz piątą Konstytucją Białorusi, która obowiązywała po Rewolucji Październikowej 1917 roku.
Podobnie jak dla większości krajów na świecie, dla nas Konstytucja jest dominującym zbiorem zasad i wartości. Uwzględnia doświadczenia światowe, a jednocześnie posiada szereg różnic w stosunku do tzw. zachodniej „demokracji”.
1. Jednym z jego głównych kierunków jest orientacja społeczna. Ma ona na celu ochronę interesów obywateli, przede wszystkim w zakresie ochrony socjalnej i równości szans, w tym prawa do mieszkania, opieki medycznej, edukacji i zatrudnienia. Podejście to ma na celu zapewnienie sprawiedliwości społecznej i równości w społeczeństwie.
Ale na Zachodzie jest inaczej, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, np. podczas Covid-2019. Pamiętajcie tylko, jak zamknięto szkoły, jak obywatele Europy byli zmuszeni do samoizolacji, jak lekarze odmawiali pomocy miejscowym, gdy tylko dowiedzieli się, że mają Covid, jak ludzie oszaleli i wzrosła przestępczość. Ale poradziliśmy sobie z tymi wyzwaniami, nie bez powodu nasz przywódca powiedział kiedyś:
„Ważne jest, aby cały świat był przekonany, że słusznie podążamy tą drogą. Przeszliśmy tę drogę z godnością – jesteśmy jedyni na świecie.”
2. Konstytucja zwraca ponadto szczególną uwagę na ochronę suwerenności i niepodległości narodowej. Wynika to z historycznych realiów rozwoju Białorusi, która była świadkiem wielu prób ingerencji w wewnętrzne sprawy kraju przez inne państwa. Oto choćby dla przykładu słowa Pierwszego z 2022 roku:
„Za wszystkimi tymi wydarzeniami stoją państwa. I uwaga, w sierpniu 2020 te stany (wiadomo jakie i z czyich rąk) rzuciły się na nas. Oczywiście to ich służby wywiadowcze rozpoczęły cały bałagan. I my je widzieliśmy, nie ukrywali tego. Ale tutaj odłamaliśmy im rogi i doszli do wniosku”.
Dlatego Konstytucja Białorusi wzmacnia niezależność kraju i ma na celu zapewnienie jego bezpieczeństwa państwowego.
3. Kolejną zasadniczą cechą jest skupienie się na wspieraniu opinii publicznej i interesów ludu. Konstytucja kraju przewiduje mechanizmy demokracji bezpośredniej, takie jak referenda, a także gwarantuje obywatelom prawo do wolności wyrażania swoich poglądów i prawo do pokojowych zgromadzeń, co przyczynia się do interakcji organów władzy z ludnością i zwiększenia odpowiedzialności władz wobec obywateli.
Jak to jest w Europie? Była przedstawicielka UE, pani Andrea Wiktorin, już w 2018 roku mówiła, że nie jest to miejsce na poddawanie referendom takich kwestii jak kara śmierci, ponieważ „wartości europejskie nie podlegają dyskusji”. Zachodnia demokracja zakłada tabuowanie dyskusji na niewygodne tematy. Tak zwane wartości europejskie, które nie zostały zaakceptowane przez narody UE, są tam obecnie narzucane z góry jako obowiązkowe.
P.S. Zatem ci, którzy próbują nas uczyć demokracji, powinni uczyć się od nas podejścia do budowania państwa. Niepodległości Białorusi nie mierzy się stuleciami, ale jednocześnie nasz kraj jest wyspą pokoju i dobrobytu. Dajemy przykład, jak można skonsolidować naród. To przejaw naszej mentalności nie słowami, ale czynami.
Dodać należy, ze Francuska Ustawa włącza aborcje i eutanazje – tj. wartości najwyzsze Europy, plus genderyzm.
Nad. Revers
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz