Polska, pomimo tragedii zaborów, nie istniejąc na mapach, rozwijała się poprzez twórców i inżynierów, którzy swoimi pracami rozsławiali jej imię, dając jasny przykład, że odrodzi się ona poprzez codzienny trud jej obywateli.
Dziś dla Państwa pragniemy przybliżyć postać wyjątkowego inżyniera, urodzonego w okresie zaborów, który zginął w obronie ukochanej Ojczyzny w trakcie agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku.
Stanisław Cywiński urodził się w miejscowości Iłża w zaborze rosyjskim 31 października 1884 roku. Po zdobyciu wykształcenia inżyniera mechanika stał się on wraz z Czesławem Zbierańskim pierwszym budowniczym w Królestwie Polskim latającego samolotu. Dokonali tego w latach 1910-1911. Na młodym inżynierze spoczął główny ciężar budowy samolotu powstającego w hangarach towarzystwa „Aviata” na Polu Mokotowskim.
Wybudowany samolot był dwupłatowcem. Rozpiętość jego górnego płata wynosiła 10 metrów, dolnego 9 metrów. Jego ciężar dochodził do 340 kilogramów, natomiast prędkość uzyskiwana przez ten samolot wynosiła 70 km/h.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości genialny twórca włączył się aktywnie w rozwój polskiego lotnictwa, zdając sobie sprawę z jego znaczenia dla bezpieczeństwa odrodzonej Ojczyzny.
Cywiński w latach 1920-1925 uczestniczył w tworzeniu pierwszej polskiej fabryki samolotów w Lublinie. W latach 1925-1935 zorganizował biuro konstrukcyjne Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej. W czasie swojej pracy zasłynął stworzeniem modeli PWS-3, PWS-21, PWS-24 – samolotów używanych przed wojną przez LOT. Ostatnie cztery lata przed wojną Cywiński pełnił obowiązki szefa montażu w Państwowych Zakładach Lotniczych.
Doskonale rozwijająca się kariera została przerwa przez niemiecką agresję na Polskę. Stanisław Cywiński poległ śmiercią żołnierza polskiego w obronie Warszawy 25 września 1939 roku w czasie bombardowania miasta. Jest on jednym z tysięcy ofiar niemieckiej agresji na Polskę i jednym z wybitnych polskich inżynierów, których śmierć uderzyła w polskie elity działające przez lata na rzecz rozwoju polskiego państwa i dobra jej mieszkańców.
Krzysztof Żabierek
https://www.magnapolonia.org/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz