sobota, 2 października 2021

Rapport w NLP

Rapport w NLP


Poznaj teraz 9 najskuteczniejszych elementów skutecznej komunikacji z drugą osobą, które sprawią, że błyskawicznie wywołasz w niej uczucie sympatii, a nawet zakochania!

Jak by to było, gdybyś umiał wywołać w każdym rozmówcy silne uczucie zainteresowania Twoją osobą? Czy zastanawiałeś się czasem, jak to jest, że niektórzy ludzie od samego początku dogadują się ze sobą w łatwy sposób, a inni nie mogą dojść do porozumienia? Co jest tym kluczowym składnikiem relacji międzyludzkich?

A teraz przypomnij sobie, jak wygląda para zakochanych osób. Czy obserwowałeś kiedyś dwójkę takich ludzi, którzy być może siedzieli gdzieś w restauracji lub parku? Co charakterystycznego mogłeś zauważyć w ich zachowaniu i postawie ciała?

Ten tajemniczy czynnik to rapport, co oznacza w języku NLP dobry kontakt z drugą osobą. Osoby, które są ze sobą w bliskiej relacji, dopasowują się wzajemnie. Przyjmują podobną postawę ciała, wyrażają podobną ekspresję na twarzy, oddychają w podobnym tempie, używają podobnej lingwistyki. Jeśli przyjrzysz się parze zakochanych osób, zobaczysz że tak właśnie jest.

Jeszcze bardziej intrygujące, są wyniki badań naukowych nad rapportem. Okazuje się, że działa to w obie strony. Czyli zarówno stan zakochania, dobrej relacji wpływa na postawę ciała, jak i odwrotnie. Teraz pomyśl tylko, jak możesz to wykorzystać w swoim życiu! Dopasowując sie do swojego rozmówcy (nawet zupełnie obcego), wywołasz w nim silne uczucie zainteresowania Twoją osobą! Będzie rozmawiał z Tobą, tak, jakbyście znali się od wielu lat!

Rapport i jego brak można porównać do sposobu działania radia. Jeśli wysyłasz komunikaty na falach długich, a Twój rozmówca ma ustawiony odbiornik na fale krótkie, nie będzie porozumienia. Gdy zaczniesz nadawać na odpowiednich falach, zostaniesz zrozumiany!

Dopasowanie i prowadzenie
W słownictwie NLP znajdziesz dwa określenia, takie jak dopasowanie (pacing) i prowadzenie (leading). Są to części składowe rapportu. Dopasowanie polega na odzwierciedlaniu postawy, mowy ciała, głosu i innych czynników charakterystycznych drugiej osoby. Prowadzi ono do zbudowania doskonałego kontaktu. Jest on mostem, łączącym obie osoby.

Prowadzenie jest drugim etapem rapportu. Po zdobyciu pełnego porozumienia, dopasowania, druga osoba zacznie nieświadomie podążać za Tobą. Możesz to wykorzystać, aby prowadzić ją w wybranym przez Ciebie kierunku. Może to być przekonanie do Twojego punktu widzenia, wynegocjowanie lepszej ceny, prowadzenie efektywniejszego procesu nauczania.

Nie wiem czy zauważyłeś, że najlepsi nauczyciele to tacy, którzy wchodzą w świat swoich uczniów i wchodzą z nimi w dobry kontakt. Wtedy uczeń traktuje nauczyciela jako kogoś „swojego”, a nie obcą osobę, z zupełnie innego świata (a tak jest niestety najczęściej).

W jaki sposób budować rapport?
Budowanie rapportu jest jak pieczenie ciasta. Aby powstało ciasto, musisz dodać odpowiednie składniki. Tak samo z budowaniem stanu dopasowania. Jest wiele kluczowych czynników, które należy zastosować aby stworzyć bliską relację z drugą osobą.

Początkowo, może Ci się wydawać to trudne i niemożliwe do ogarnięcia. To zupełnie normalne. Podobnie jak z nauką jazdy samochodem. Na początek musisz świadomie zwracać uwagę na wiele czynności, co jest ciężkie do zrobienia. Natomiast z czasem, z nabieraniem wprawy i przekazywaniem wiedzy ze świadomości do podświadomego umysłu, staje się to wręcz banalnie łatwe.

Dlatego, aby ułatwić Tobie zadanie, proponuję naukę w następujący sposób: Daj sobie czas na opanowanie każdego z elementów osobno, ćwicząc je np. przez tydzień lub dwa. Następnie zacznij łączyć kolejne elementy. W ten sposób, opanujesz w zaskakująco łatwy sposób całą sztukę!

To tak, jak z jedzeniem arbuza. Nie jesteśmy w stanie połknąć, a nawet ugryźć całego arbuza. Natomiast krojąc go na kawałki – jak najbardziej tak!

Rapport – najważniejsze elementy składowe
a)   Pozycja ciała
W tym elemencie, należy zwrócić uwagę na postawę ciała. Jak osoba siedzi, czy jest pochylona czy odchylona, czy siedzi lub stoi prosto, czy opiera się bokiem.

b)   Części ciała
Zwróć uwagę, na kont nachylenia głowy, ustawienie barków, ramion, łokci. Zobacz w jaki sposób ma ułożone ręce i gdzie je trzyma, co robi z nogami.

c)   Drobne elementy ciała
Sprawdź, w jaki sposób osoba marszczy czoło, jakie są ruchy brwi, w jakim tempie mruga.

d)   Gestykulacja
Przyjrzyj się, jak Twój rozmówca gestykuluje. Nie chodzi tu o powtarzanie każdego gestu, ale tylko tych charakterystycznych. Najczęściej, występują one przy wymienianiu wartości lub emocji. Przykładowo, mówiąc że coś było super/extra – będzie inny gest, niż coś nieważne, niemiłe, przykre. Gestykulację powiązaną z pozytywnymi emocjami i najważniejszymi wartościami, możesz wykorzystać do prezentacji swojego punktu widzenia lub swojego produktu/usługi.

e)   Struktury werbalne
Każda osoba należy do jednego z systemów reprezentacji. Trzy podstawowe, to: wzrokowiec, słuchowiec i kinestetyk. Każdy z nich, będzie posługiwał się charakterystycznymi zwrotami. Przykładowo, wzrokowiec powie: widzę to w jasnych barwach, świetlana przyszłość, zobaczy się co z tym zrobić, no widzisz! Słuchowiec powie: brzmi to nieźle, nie gra mi to, coś mi zgrzyta, idzie śpiewająco Kinestetyk powie: idzie jak po grudzie, ciężka sprawa, czujesz to?, twarda sztuka, jak po maśle...

Dokładnym omówieniem systemów reperezentacji zajmę się w oddzielnym artykule, bo to obszerny temat.

f)   Cechy głosu
tempo mówienia
wysokość
rytm
ton
siła głosu (cicho, głośno)

g)   Typowe zwroty i frazy
Każdy z nas ma pewne frazy, które nieświadomie powtarza. Jeśli przypomnisz sobie Zemstę Aleksandra Fredry, to pewnie pamiętasz słynne powiedzenie Cześnika: „Mocium Panie”, lub Rejenta: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”.

Oczywiście, taka fraza mogłaby zostać wyłapana przez rozmówcę, ale to tylko przykład (mocno przejaskrawiony, mówiąc językiem wzrokowca CTTTRLKOQ:) -->:)

Niektórzy często używają zwrotów, takich jak: kurna, zajebiście, fajnie, cudo itp. Można to łatwo zauważyć, wychwycić i użyć w swojej mowie.

h)   Oddychanie
Zwróć uwagę, jak osoba oddycha. Czy powoli, czy szybko. Czy płytko, czy głęboko. Dopasuj się, oddychając wraz z nią w tym samym tempie. Oczywiście, tylko w takim stopniu w jakim możesz robić to swobodnie. Gdy zaczniesz zmieniać kolory na twarzy podczas duszenia się, może to zdziwić Twojego rozmówcę CTTTRLKOQ;) -->;)

i)   Dopasowanie pośrednie
Jeśli tak jak w ostatnim przykładzie, nie jesteś w stanie oddychać z taką szybkością jak druga osoba, to możesz odmierzać to tempo ruchem ręki lub nogi. Będąc kinestetykiem, który oddycha powoli i głęboko, ciężko byłoby przestawić się na płytki, szybki oddech typowego wzrokowca.

Jak wykorzystać powyższe składniki rapportu?
Pierwszy etap to obserwacja. Tak jak pisałem, skup się na początek na jednym z elementów. Następnie zacznij robić to samo. Oczywiście nie rób tego natychmiast, ale po chwili. Przykładowo, gdy osoba zmieni ustawienie rąk, po 2-3 sekundach, płynnym, wolnym ruchem, zrób to samo. Rób to z umiarem!

Po jakimś czasie, możesz zacząć testować stan dopasowania. Jeśli kilka razy zmienisz pozycję i zauważysz, że druga osoba robi to samo, to oznacza, że jest przez Ciebie prowadzona. Od tego momentu, możesz skutecznie na nią wpływać.

RAPPORT: Gdzie w praktyce wykorzystać tą technikę?
Możesz to robić wszędzie. Rozmawiając ze znajomym, załatwiając sprawę w urzędzie, rozmawiając z sekretarką w firmie, na rozmowie kwalifikacyjnej, sprzedając swoje towary i usługi.

Dopasowanie sprawia, że druga osoba czuje się w Twoim towarzystwie komfortowo, więc warto używać tej techniki na co dzień, nawykowo. Dopasowaniem jest też zachowanie w pewnych szczególnych sytuacjach, czy ubiór. Inaczej zachowujesz się z dzieckiem na spacerze, inaczej w kościele, inaczej na spotkaniu biznesowym, a inaczej na imprezie sportowej. Za każdym razem, prawdopodobnie jesteś inaczej ubrany. To właśnie elementy dopasowania, które codziennie stosujemy, zupełnie nieświadomie.

Jak z każdą techniką NLP, wypróbuj ją w praktyce i sprawdź na sobie, zamiast wierzyć na słowo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zbrodnicze małżeństwo Graffów

W piśmie z 19 listopada 1953 roku prokurator Alicja Graff wymieniała zarzuty wobec płk. Wacława Kostka-Biernackiego:  „Od 1931 r. do 31 sier...