Czy wiesz, że najstarsza osada w środkowej części Europy znajduje się w Polsce – a konkretnie w Maszkowicach na Górze Zyndrama nieopodal Krakowa? Bardzo możliwe, że wciąż byłaby zapomnianym miejscem, gdyby nie pewna praca doktorska.
Kultura mekyńska z epoki brązu
Starodawna osada z Maszkowic powstała w epoce brązu – około 1750 lat przed naszą erą, a jej mieszkańcy tworzyli tzw. kulturę mekyńską. W ciągu dekady od rozpoczęcia prac archeologicznych (rozpoczęły się w 2010 r.) badaczom udało się znaleźć cenne przedmioty np. figurki świnek, które liczą prawdopodobnie nawet 3,5 tys. lat. Do tej pory podobne miejsca odkryto tylko we Francji, Włoszech i Chorwacji – w Polsce jest to pierwsze tego typu miejsce.
Za znalezisko odpowiada dr hab. Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kilka lat temu przygotowując pracę doktorską natknął się na zalegające w magazynach Uniwersytetu Jagiellońskiego zabytki z Maszkowic. Odkrycie zafascynowało go na tyle, że po kilku latach zebrał grupę studentów i rozpoczął zakrojone na szeroką skalę badania.
– Legendy mówią, że stał tu zamek. My już wiemy, że było w tym ziarenko prawdy, tyle że budowla była stworzona z kamieni i nie przypominała tych, znanych ze średniowiecza. Udało nam się wykonać nowy wykop i odkryć dwa masywne mury, które prawdopodobnie stanowiły podstawę rampy prowadzącej pod górę, w kierunku wejścia na teren grodziska – wyjaśnił dr hab. Marcin Przybyła.
Plany na zagospodarowanie
Dziś te ważne historycznie miejsce oficjalnie należy do gminy Łącko, która kupiła działkę. Zakup udało się sfinalizować dzięki środkom z Tarczy Górskiej i środków na projekt zagospodarowania z otwartą ścieżką dokumentacji technicznej.
W najbliższym czasie ogłosimy konkurs na pewną wizję, na spojrzenie okiem znawcy, co tam dałoby się zrobić – wyznał, wójt gminy Łącko Jan Dziedzina w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.
Zdaniem wójta gminie zależy, aby miejsce zachowało swój historyczny urok. Choć osada posiada wielki potencjał turystyczny, najważniejsze jest, aby zachować ją w możliwie dobrym stanie bez wspierania masowej kultury odwiedzin. Z pewnością cel będzie wymagał pewnych udogodnień – bardzo możliwe, że wkrótce rozpocznie się remont drogi dojazdowej. Wójt gminy prowadzi aktualnie rozmowy z właścicielami gruntów, na których miałby powstać parking. Na ten cel chce pozyskać pieniądze z funduszy zewnętrznych.
– Nie chcemy absolutnie, żeby samochody wjeżdżały na samą górę. Tuż u stóp chcemy przygotować parking wraz z mini strefą gastronomiczną, a w odpowiedni sposób przygotujemy wejście na Górę Zyndram, dostosujemy ją także do osób z niepełnosprawnością – dodał dr hab. Marcin Przybyła.
Badacze sądzą, że osada mogła zostać zbudowana na szlaku bursztynowym. Świadczy o tym kilka ze znalezisk – w tym fragment dużego paciorka z bursztynu bałtyckiego. Zdaniem archeologów możliwe, że 500 lat po tym, jak przebiegał tędy ważny szlak handlowy na Górę Zyndrama przybyła kolejna grupa ludzi, która założyła osadę.
Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Gazeta Krakowska
https://dobrewiadomosci.net.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz