Bez rozgłosu przeszła wczorajsza informacja o śmierci w wieku 100 lat wybitnego polskiego kapłana ks. Kanonika Franciszka T. Hanka. Był on najstarszym kapłanem Archidiecezji Wrocławskiej.
Był synem Stanisława i Julii z domu Krużel. Miał liczne rodzeństwo (w tym brata Leona – muzykologa, dyrygenta, profesora i prorektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu).
Stamtąd wykradał techniczne plany budowy niemieckich samolotów bombowych Heinkla i przekazywał je jako łącznik dowódcom Armii Krajowej – o czym pisał tygodnik “Niedziela”. Był ochotnikiem współpracującym z grupą “Jedrusie” Stanisława Jasińskiego, która bazowała pod Radomiem. Musiał się ukrywać przed Niemcami przez kilka miesięcy.
Przez długie lata szukał z rodziną swojego brata Władysława, był on majorem Wojska Polskiego, którego zabrano do obozu w Pustkowie po tym, jak wydał go kolega z klasy, volksdeutsch Rudolf Zimmermann, „kat Podkarpacia”. “Przez kilka miesięcy jeździłem do brata do Pustkowa, zawożąc mu jedzenie. Uciekł stamtąd, ale go złapano i do dziś nie wiadomo, co się z nim stało” – nigdy ks. Franciszkowi nie udało się dowiedzieć co stało się z jego bratem.
Znanym i cenionym z kolei bratem duchownego był Leon Hanek – muzykolog, dyrygent, nauczyciel wielu pokoleń muzyków, profesor i prorektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, który kierował orkiestrami i tworzył festiwale w wielu polskich miastach – Szczecinie, Bytomiu, Białymstoku, Kudowie czy Jeleniej Górze.
Był absolwentem Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Przez dwa lata studiował psychologię i filozofię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie przeniósł się na teologię do Krakowa. Ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1951 roku w kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu.
Po święceniach od 1951 do 1953 roku był wikariuszem w jednej z parafii w Bolesławcu, a później krótko w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu. Brał udział w tworzeniu się struktur archidiecezji wrocławskiej, powstawaniu nowych parafii i budowy 13 kościołów, ponieważ potrafił się dogadywać z władzami.
W 1953 roku został proboszczem parafii św. Anny w Szewcach. W latach 1956–1971 pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Jana Chrzciciela w Łosiowie, a następnie od 1971 do 1996 roku w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kostomłotach. W 1996 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w charakterze rezydenta w parafii św. Mateusza w Mielcu (powrócił do rodzinnej parafii w Mielcu).
W 2021 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społecznej i patriotycznej, za pracę duszpasterską oraz wspieranie Armii Krajowej w czasie II wojny światowej.
Paweł Nowak
https://myslpolska.info/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz