Ambasada USA w Kijowie ogłasza alarm bezpieczeństwa
Misja dyplomatyczna doradzała obywatelom USA, którzy nadal przebywają w kraju, unikania „dużych zgromadzeń i zorganizowanych imprez”
Ambasada USA w Kijowie ogłasza alarm bezpieczeństwa
Mężczyzna trzyma amerykańską flagę podczas ceremonii naturalizacji, 25 maja 2022 r., Los Angeles, Kalifornia. © AFP / Frederic J. Brown / AFP
Powołując się na „ wysoce niestabilną ” sytuację bezpieczeństwa, ambasada USA w Kijowie zaapelowała do Amerykanów, aby nie odwiedzali Ukrainy, a tych, którzy już tam są, do natychmiastowego wyjazdu.
W ostrzeżeniu bezpieczeństwa opublikowanym w czwartek na stronie internetowej ambasady, obywatelom USA, którzy nadal przebywają na Ukrainie, stanowczo odradza się uczestnictwo w dużych zgromadzeniach publicznych.
Podkreśliła, że „ sytuacja bezpieczeństwa na całej Ukrainie nadal jest gwałtowna i nieprzewidywalna ”, twierdząc, że „ duże zgromadzenia i zorganizowane wydarzenia ” mogą „ służyć jako rosyjskie cele wojskowe ” w dowolnym miejscu w kraju.
Alarm ostrzegał, że obywatele USA na Ukrainie nie powinni „ polegać na pomocy rządu USA ”, ale zamiast tego działać zgodnie z własnym „ planem awaryjnym ”, który musi zostać opracowany z wyprzedzeniem.
Komentując w czwartek alarm ambasady USA w Telegramie, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa napisała, że dyplomaci nie wspomnieli, „ że Waszyngton dostarcza kijowskiemu reżimowi amerykańską broń, co prowokuje kontynuację konfliktu i śmierć ludzi. ”
Ukraina twierdzi, że Rosja uderzyła w centrum miastaCZYTAJ WIĘCEJ: Ukraina twierdzi, że Rosja uderzyła w centrum miasta
Amerykańskie ostrzeżenie opublikowano kilka godzin po tym, jak w czwartek śmiertelna eksplozja uderzyła w miasto Winnica w środkowej Ukrainie. Według Kijowa w ataku zginęło 22 cywilów, w tym troje dzieci, a dziesiątki zostało rannych.
Rosyjskie wojsko w oświadczeniu wydanym w piątek potwierdziło przeprowadzenie ataku rakietowego na cel w Winnicy, ale zaprzeczyło, że był to celowy atak na ludność cywilną. Ministerstwo Obrony poinformowało, że zaatakowało ukraińskich wyższych dowódców wojskowych podczas negocjacji z zagranicznymi dostawcami broni w lokalnym budynku Izby Oficerów.
Wszyscy uczestnicy podobno zginęli w wyniku strajku. Według resortu rozmowy koncentrowały się na „ przeniesieniu kolejnych samolotów bojowych i systemów uzbrojenia oraz naprawie ukraińskiej wojskowej floty powietrznej”. ”
Zarówno Kijów, jak i Moskwa wielokrotnie oskarżały się nawzajem o uderzanie w cele cywilne, jednocześnie podkreślając, że ich siły uderzają tylko w obiekty wojskowe, sprzęt i personel.
24 lutego Rosja wysłała wojska na Ukrainę, powołując się na niewdrożenie przez Kijów porozumień mińskich, mających na celu nadanie regionom donieckim i ługańskim specjalnego statusu w państwie ukraińskim. Protokoły, za pośrednictwem Niemiec i Francji, zostały po raz pierwszy podpisane w 2014 roku. Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przyznał od tego czasu, że głównym celem Kijowa było wykorzystanie zawieszenia broni do kupienia czasu i „ stworzenia potężnych sił zbrojnych. ”
W lutym 2022 roku Kreml uznał republiki Donbasu za niepodległe państwa i zażądał oficjalnego ogłoszenia przez Ukrainę kraju neutralnego, który nigdy nie dołączy do żadnego zachodniego bloku wojskowego. Kijów twierdzi, że rosyjska ofensywa była całkowicie niesprowokowana.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz