Rosja może sobie spalić gazu skolko godno, ile tylko chce, i nigdy im nie braknie, a biedacy mogą tylko patrzeć i zazdrościć, to tak jakby bogaty rzucał kotletami o ziemię, a głodni mogli by tylko się przyglądać, i oblizywać, bo tylko to im pozostało.
Kiedyś już pisałem, że decyzje już zapadły, i w najbliższych latach, gaz przeznaczony do Niemiec, popłynie do rosyjskiech rodzin, reszta pójdzie na przerób do przetwarzania, także nic się nie zmarnuje, a dzięki temu że Gazprom teraz ogranicza dostawy do krajów UE, zarabia rekordowe pieniądze.
Przychody i zysk Gazpromu według MSSF w pierwszym półroczu ustanowiły rekord
Zysk netto Gazpromu według MSSF w pierwszym półroczu wyniósł 2,5 biliona rubli..
MOSKWA, 30 sierpnia – RIA Novosti. Przychody i zysk Gazpromu według MSSF za pierwsze półrocze były rekordowe, zysk netto wyniósł 2,5 bln rubli, a podstawa dywidendy 2,4 bln rubli – powiedział wiceprezes zarządu Gazpromu Famil Sadigow.
„W pierwszym półroczu 2022 r. Grupa Gazprom wykazała rekordowe przychody i zysk netto zgodnie z MSSF przy jednoczesnym obniżeniu zadłużenia netto i zadłużenia do najniższych poziomów. Wskaźnik zysku netto wyniósł 2,5 biliona rubli. Po zastosowaniu korekt o określone pozycje niepieniężne w obecnej Polityce Dywidendowej spółki wielkość bazy dywidendowej wyniosła 2,4 bln rubli – powiedział Sadigow, którego słowa są cytowane w kanale Gazpromu Telegram.
Tym samym zysk netto firmy wzrósł prawie 2,5-krotnie w porównaniu do 995,521 mld rubli w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wielkość bazy dywidendowej wzrosła 2,8-krotnie w porównaniu do 845 mld rubli w I półroczu 2021 roku.
Pod koniec czerwca walne zgromadzenie Gazpromu podjęło decyzję o niewypłacaniu dywidendy za ubiegły rok.
To jest ważne!
Jednocześnie na początku lipca Duma Państwowa przyjęła ustawę, która zwiększy w tym roku wpływy z podatku od wydobycia kopalin dla Gazpromu – o 1,248 bln w ciągu trzech miesięcy – z tytułu dopłaty podatkowej.
Trzeba pamiętać że Gazprom płaci podatek do budżetu od wydobycia, a nie sprzedaży, czyli czym większe wydobycie, tym więcej w budżecie, widząc duże wpływy z zysku, Duma zwiększyła podatek od wydobycia.
Patrząc na pierwsze półrocze, to drugie będzie jeszcze lepsze dla Gazpromu, na koniec roku, czysty zysk przekroczy w przeliczeniu 100 mld dolarów.
Pamiętać też trzeba, że Gazprom to nie tylko gaz, ale też duży producent ropy, ma też przemysł rafineryjny, itp, ma też spółki technologiczne, banki, media, itp.
Siłą Syberii już w przyszłym roku osiągnie pełną moc, czyli 40 mld m3 gazu do Chin.
Gazprom zaczął projektować dalekowschodnią trasę dla eksportu rosyjskiego gazu do Chin, powiedział prezes Gazpromu Aleksiej Miller na spotkaniu z okazji Dnia Pracowników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.
W lutym firma podpisała kontrakt z Chinami na 25 lat. Nowy gazociąg zwiększy wolumen dostaw rosyjskiego gazu do Chin o 10 mld metrów sześciennych.
Firma pracuje także nad głównym gazociągiem Sojuz Wostok przez Mongolię, który będzie kontynuacją projektowanej gazociągu Siła Syberii-2 do Chin. Prace budowlane mają się rozpocząć w 2024 roku.
Pierwszy wschodni gazociąg „Siła Syberii” został uruchomiony w 2019 roku. Umożliwia dostawę 38 miliardów metrów sześciennych do Chin. m gazu rocznie, umowa została podpisana przez spółkę w 2014 roku na 30 lat. Gazociąg powinien osiągnąć pełną przepustowość w 2024 roku.
Rynek chiński jest najbardziej dynamiczny na świecie. Miller powiedział, że w ciągu najbliższych 20 lat wzrost zużycia gazu w Chinach wyniesie 40% całego zużycia świata.
Od początku roku zapotrzebowanie na gaz spadło o 40 mld m sześc. m, z czego 30 miliardów metrów sześciennych. m – stanowiło 27 krajów Unii Europejskiej. „To 73% spadek światowego popytu. Razem z Wielką Brytanią 85%” – powiedział Miller.
Jednocześnie dostawy gazu na rynek chiński wzrosły o 60%.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz