Po śmierci królowej ofiary brytyjskiego imperializmu opowiadają, dlaczego „nie będziemy opłakiwać”
„To jest dziedzictwo królowej Elżbiety. Dziedzictwo kolonialnej przemocy i grabieży. Dziedzictwo segregacji rasowej i zinstytucjonalizowanego rasizmu”.
Gdy miliony Brytyjczyków i wielbicieli na całym świecie opłakiwały śmierć królowej Elżbiety II w czwartek, inni – zwłaszcza w krajach dawniej skolonizowanych przez Imperium Brytyjskie – głosili przypomnienia o „straszliwych okrucieństwach” popełnianych wobec nich podczas panowania monarchy.
„Nie opłakujemy śmierci Elżbiety, bo dla nas jej śmierć jest przypomnieniem bardzo tragicznego okresu w historii tego kraju i Afryki” – powiedział Julius Malema, szef lewicowej partii Bojownicy o wolność gospodarczą w RPA.
„Elizabeth wstąpiła na tron w 1952 roku, panując przez 70 lat jako szef instytucji zbudowanej, podtrzymywanej i żyjącej z brutalnej spuścizny dehumanizacji milionów ludzi na całym świecie” – kontynuował.
„Podczas swojego 70-letniego panowania jako królowa ani razu nie przyznała się do okrucieństw, jakie jej rodzina wyrządziła rdzennym mieszkańcom, których Wielka Brytania najechała na całym świecie” – zauważył Malema. „Chętnie korzystała z bogactwa, które osiągnięto w wyniku wyzysku i mordowania milionów ludzi na całym świecie”.
„Brytyjska rodzina królewska stoi na ramionach milionów niewolników, którzy zostali wywiezieni z kontynentu, by służyć interesom rasistowskiej akumulacji białego kapitału, w centrum której leży brytyjska rodzina królewska” – dodał Malema.
Larry Madowo, korespondent CNN International z Kenii, powiedział podczas czwartkowej audycji, że „bajka jest taka, że królowa Elżbieta weszła na czubki drzew tutaj w Kenii jako księżniczka i zeszła na dół jako królowa, ponieważ właśnie kiedy była tutaj w Kenii, dowiedziała się, że jej tata umarł, a ona miała zostać królową”.
„Ale to był również początek ośmiu lat później, kiedy… brytyjski rząd kolonialny brutalnie rozprawił się z rebelią Mau Mau przeciwko administracji kolonialnej” – kontynuował. „Pędzili ponad milion ludzi do obozów koncentracyjnych, gdzie byli torturowani i odczłowieczani”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz