Z badań wynika, że twój kot uważa cię za swojego rodzica
Koty, wbrew powszechnemu przekonaniu, potrafią tworzyć więzi z właścicielami, podobnie jak czynią to inne zwierzęta domowe. Pewne badanie wykazało, że kociaki mają zdolności społeczno-poznawcze. Potrafią — zupełnie jak dzieci — uznać swoich właścicieli za rodziców i przywiązać się do nich.
Aby zaspokoić ciekawość wielbicieli kotów, ekipa Jasnej Strony wyjaśni wam, dlaczego mruczki mogą was postrzegać jako mamę i tatę.
Są zwierzętami społecznymi
Większość kotów ma potrzeby społeczne. Potrafią przyjaźnić się z innymi zwierzętami i z nimi współpracować, a także odczuwać stratę. Ponadto koty próbują socjalizować się z ludźmi i tworzyć z nimi więzi. Zdaniem niektórych ekspertów uważają wręcz, że jesteśmy po prostu trochę większymi przedstawicielami ich gatunku. Traktują nas jak swoją rodzinę.
Koty szukają bliskości
Próbują angażować się w ludzkie aktywności i wykształcają poczucie przywiązania. Gdy już zbudują tę więź, z czasem staje się ona coraz silniejsza. Takie zachowanie w stosunku do właściciela obserwuje się również u dorosłych kotów, co oznacza, że mruczek widzi w was swojego głównego opiekuna.
Stresują się, gdy cię nie ma
Pewien eksperyment potwierdził, że gdy ktoś przebywa w pokoju ze swoim kotem i wyjdzie dosłownie na dwie minuty, zwierzę zaczyna odczuwać stres i niepewność. Koty, które nie czują się bezpiecznie, często biegają dookoła i chowają się. Obserwowany u nich poziom stresu spada od razu, gdy właściciel wraca i mają go znów blisko siebie.
Jesteś ich bezpieczną przystanią
Koty demonstrują poczucie bezpieczeństwa lub jego brak w kontaktach z różnymi ludźmi. Jak pokazało jedno z badań, wysoki odsetek kotów zaczyna natychmiast czuć się pewniej przy swoich właścicielach. Większość kociaków szuka u swojego pana lub pani poczucia bezpieczeństwa, podobnie jak robią to dzieci względem swoich rodziców.
Bardzo im na tobie zależy
Mimo że nie zawsze jest to widoczne na pierwszy rzut oka, koty naprawdę przejmują się waszym losem. Te zwierzaki okazują miłość na różne sposoby. Zalicza się do nich m.in. mruczenie, mruganie, trącanie głową, wystawianie brzucha, a nawet lizanie. Gdy kot liże właściciela, oznacza to, że jest całkiem zrelaksowany i chce pokazać, że powierza mu swoje życie jak rodzicowi.
Teraz już wiecie, że wasz kot widzi w was swoją mamę lub tatę. A czy wy traktujecie go jak własne dziecko?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz