niedziela, 14 maja 2023

Udowodniono, że tradycyjna koncepcja fal dźwiękowych jest błędna

 

Udowodniono, że tradycyjna koncepcja fal dźwiękowych jest błędna


[Nie tyle błędna, ile nowa teoria w pewien sposób ją uściśla – admin]

Niedawno trzech naukowców z Columbia University opublikowało wyniki eksperymentu pokazującego, że fale dźwiękowe mogą przenosić masę grawitacyjną. Podczas eksperymentu odkryli, że fale dźwiękowe mogą generować „maleńkie pole grawitacyjne”.

Obliczenia pokazują, że fale dźwiękowe mają niewielką masę ujemną, co oznacza, że ​​w obecności pola grawitacyjnego, takiego jak ziemskie, ich trajektoria odchyla się w górę. Tym samym zasugerowano, że fale dźwiękowe również generują małe pole grawitacyjne.

Przez lata fizycy uważali, że fale dźwiękowe mogą przenosić energię, ale nie sądzili, że fale mogą przenosić masę. Jednak naukowcy znaleźli dowody na to, że „konwencjonalna opinia była błędna”. Korzystając z kwantowej teorii pola, zespół odkrył, że fale dźwiękowe przechodzące przez nadciekły hel mają niewielką masę. Matematycznie udowodnili, że tak się dzieje, chociaż nie zmierzyli bezpośrednio masy przenoszonej przez falę dźwiękową.

Mówiąc dokładniej, odkryli, że fonony – czyli kwanty energii drgań sieci krystalicznej o bozonowych własnościach – oddziałują z polem grawitacyjnym w sposób, który powoduje, że przenoszą masę podczas poruszania się w materiale. W tej nowej pracy naukowcy przedstawiają dowody sugerujące, że te same wyniki dotyczą większości materiałów. Fonon opisuje zachowanie drgań dźwiękowych w bardzo małej skali.

Po tych wiadomościach naukowcy zasugerowali sposoby przeprowadzenia dalszych testów w świecie rzeczywistym. Jedną z opcji mogłoby być wykorzystanie urządzeń wykrywających pola grawitacyjne do badania trzęsień ziemi. Ponieważ trzęsienie ziemi wysyła dźwięki na całą planetę, urządzenia mogą wykryć „miliardy kilogramów masy” przenoszone przez dźwięk.

W 2020 roku naukowcy stworzyli algorytm do wykrywania sygnałów z trzęsień ziemi, które wypaczają grawitację, zmieniając gęstość skał na krótki czas. Te zmiany grawitacji wysyłają sygnały z prędkością światła, umożliwiając wykrycie trzęsień ziemi, zanim zaczną się szkody.

Rok przed tym badaniem ten sam zespół przedstawił teorię, że fonony mają ujemną masę, a zatem ujemną grawitację. Co dziwne, fonony wydają się przeciwstawiać grawitacji, wznosząc się zamiast opadać. Okazuje się, że w pewnych warunkach fale dźwiękowe mogą zacząć rosnąć, a nie opadać i to jest anomalia.

https://zmianynaziemi.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O żywą historię (2001)

Czym jest Polska dla jej obywateli? Wielu Polaków „nie czuje” Polski, nie odczuwa więzi z tą historyczną ziemią, nie identyfikuje się z nią....