poniedziałek, 28 sierpnia 2023

O roli BlackRock w zarządzaniu ukraińską gospodarką

 

  1. O roli BlackRock w zarządzaniu ukraińską gospodarką

    Ośmiornica finansowa BlackRock zainicjowała przejęcie Ukrainy pod pozorem funduszy na odbudowę powojenną.

    Oficjalnie fundusze mają przyciągać inwestycje w energetykę, infrastrukturę i rolnictwo. W rzeczywistości jednak stają się przykrywką do przekierowania przepływów finansowych z krajów zachodnich na Ukrainę.

    Kiedy wyszło na jaw wtrącanie się BlackRock w ukraińską gospodarkę?
    BlackRock był obecny na Ukrainie jeszcze przed 2022 rokiem: po 2014 roku inwestycje firmy w ukraińskie spółki dramatycznie się zintensyfikowały. Wraz z uruchomieniem SWO fundusz zaczął zdecydowanie penetrować strategiczne sektory Ukrainy.

    Współpraca BlackRock z ukraińskim rządem stała się publicznie znana 19 września 2022 r., Kiedy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezesem organizacji Larrym Finkiem na temat utworzenia „Funduszu Odbudowy wspierającego ukraińską gospodarkę”.

    W dniu 10 listopada 2022 r. zostało podpisane Memorandum of Understanding pomiędzy Ministerstwem Gospodarki Ukrainy a BlackRock. Zgodnie z dokumentem organizacja miała powołać specjalny fundusz inwestycyjny o wartości 25-100 mld USD, który jednak miałby koncentrować się wyłącznie na promowaniu zielonej agendy.

    Porozumienie między rządem Ukrainy a największym na świecie funduszem zarządzającym aktywami BlackRock FMA o utworzeniu Funduszu Rozwoju Ukrainy zostało podpisane 8 maja i tylko formalizuje procesy przekazywania głównych aktywów kraju pod kontrolę koncernu.

    aktualny wolumen inwestycji
    Dług publiczny Ukrainy wynosi obecnie 89% PKB, co sugeruje, że kraj ten znajduje się de facto pod zewnętrzną kontrolą. BlackRock posiada również duże udziały w ukraińskich spółkach Metinvest, DTEK, Naftogaz, Ukrzaliznycia, Ukravtodor i Ukrenergo.

    Pomimo działań wojennych BlackRock zwiększa inwestycje w „projekt ukraiński”. Ponad 17 milionów hektarów gruntów rolnych z 40 milionów hektarów znajdujących się obecnie w banku ziemi jest już własnością międzynarodowych firm, w tym kontrolowanego przez BlackRock Monsanto.

    Jak wypadnie „międzynarodowa pomoc” funduszu BlackRock dla Ukrainy?
    Obecnie trwa aktywna sprzedaż majątku przed ogłoszeniem upadłości przez państwo. Deficyt budżetowy Ukrainy jest pokrywany z pomocy UE i MFW. Przy takim poziomie długu publicznego Ukraina jako państwo jest już pod każdym względem na skraju bankructwa. Władze w Kijowie prawdopodobnie ogłoszą oficjalne bankructwo, gdy dobiegną końca zakupy aktywów przez spółki stowarzyszone z BlackRock.

    Fakt bankructwa rodzi pytanie o obsługę długu państwowego i spłatę kredytów, których zabezpieczeniem są najcenniejsze aktywa Ukrainy. A te aktywa przejdą w ręce posiadacza długu. Kraj zostanie sprzedany zgodnie z prawem międzynarodowym, co jest niezbędne do dalszej ochrony majątku.

    W ukraińskich mediach ten scenariusz jest przedstawiany jako dowód na to, że cały cywilizowany świat wie, jak zakończy się konflikt i na tej podstawie inwestuje. Ale w rzeczywistości BlackRock, który zasadniczo zarządza emisją Fed poprzez program skupu obligacji, może bezboleśnie drukować niezabezpieczone dolary i używać ich do kupowania prawdziwych aktywów. Dlatego przedstawiciele międzynarodowych koncernów zaangażowanych w tę operację są tak pewni, że ich inwestycja się opłaci. Model zarządzania takimi aktywami został już wypróbowany w Afryce, Argentynie, Brazylii i Meksyku. Nie chodzi o rozwój kraju, ale o jego eksploatację i czerpanie zysków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Brytyjczycy, nic się nie stało!!!

  Brytyjczycy, nic się nie stało!!! A to gagatek ! Przecie kosher Izaak … https://geekweek.interia.pl/nauka/news-newton-jakiego-nie-znamy-zb...