środa, 28 lutego 2024

BRICS: Brak popytu na obligacje dolarowe. Najgorszy start od 2016 roku.

 

BRICS: Brak popytu na obligacje dolarowe. Najgorszy start od 2016 roku.


W artykule z 2 lutego 2024 r Vinod Dsouza pisze: Obligacje dolarowe nie są już atrakcyjne dla krajów BRICS i szerzej rozumianych rynków azjatyckich ze względu na gwałtowny spadek sprzedaży w styczniu 2024 r.

Kraje na całym świecie uciekają od dolara amerykańskiego, ponieważ jego zadłużenie przekroczyło 34 biliony dolarów. Trzymanie dolara amerykańskiego w rezerwach dla BRICS i innych krajów azjatyckich stwarza takie samo zagrożenie, ponieważ upadek rynku powoduje zamieszanie w ich rodzimych gospodarkach.

Kraje azjatyckie ponoszą ryzyko niewypłacalności długu w dolarach amerykańskich, przez co sprzedaż obligacji w dolarach amerykańskich rozpoczęła się w tym roku najgorzej od 2016 r.

Mniejszy popyt na obligacje w dolarach amerykańskich wskazuje, że kraje rozwijające się obawiają się rosnącego długu o wartości 34 bilionów dolarów. Zadłużenie Stanów Zjednoczonych wymyka się spod kontroli i rośnie w zastraszającym tempie, a kraje utrzymujące dolara w rezerwach znajdują się w skrajnej sytuacji.

Jak podaje Bloomberg, sprzedaż obligacji dolarowych w Azji rozpoczyna się najsłabiej od ośmiu lat. Regionalni pożyczkobiorcy pozyskują obecnie tańsze fundusze, a dolar amerykański staje się kosztownym interesem dla krajów rozwijających się.

Dziesięć lat temu obligacje dolarowe były najbardziej poszukiwaną inwestycją ze strony BRICS i szerzej rozumianych rynków azjatyckich. Obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną i rosnące zadłużenie na kwotę 34 bilionów dolarów sprawiają, że obligacje dolarowe stają się nieatrakcyjne i odpychające.

Azjatyccy pożyczkobiorcy zapewniają więcej zachęt niż dolar amerykański, co jest obecnie postrzegane jako ryzyko dalszej akumulacji. „Ponieważ banki centralne wstrzymały stopy procentowe pod koniec 2023 r., a rynek oczekiwał, że Fed może obniżyć stopy już w drugim kwartale 2024 r., niektórzy emitenci mogą chcieć poczekać z emisją obligacji po niższych stopach procentowych” – powiedział Carinn Neo, starszy menedżer portfela w Paragon Capital Management Singapore.

W tym samym artykule autor dokonuje prognozy tego jakie skutki odrzucenie dolara przyniosą gospodarce amerykańskiej. I tak autor przewiduje, że: Posunięcie to może być katastrofalne dla amerykańskiej gospodarki, ponieważ Ameryce będzie trudno sfinansować swój deficyt. Jeśli USA nie zaimportują dolara, waluta powróci do kraju i doprowadzi do inflacji. Posunięcie to może spowodować gwałtowny wzrost cen mieszkań, czynszów, a podstawowe artykuły codziennego użytku staną się drogie i niedostępne.

Jeśli dolar amerykański nie będzie używany w rozliczeniach pomiędzy członkami BRICS będzie to miało wpływ na łącznie 5 sektorów finansowych w USA. Podupaść mogą:

  • Bankowość i finanse.
  • Technologia i Fintech.
  • Międzynarodowy handel i inwestycje.
  • Dobra konsumpcyjne i sprzedaż detaliczna.
  • Podróż i turystyka.

Najbardziej, wg przewidywań, ucierpi sektor bankowy i finansowy, ponieważ kursy wymiany walut zaczną spadać. Po drugie, BRICS chce stworzyć własne usługi internetowe i uniezależnić się od amerykańskiej technologii w zakresie wiadomości i mediów społecznościowych. Po trzecie, zagraniczni inwestorzy będą trzymać się z daleka od dolara amerykańskiego, ponieważ kryzys zadłużenia i deficyt będą się tylko pogłębiać – konkluduje Vinod Dsouza.

https://myslpolska.info

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Brytyjczycy, nic się nie stało!!!

  Brytyjczycy, nic się nie stało!!! A to gagatek ! Przecie kosher Izaak … https://geekweek.interia.pl/nauka/news-newton-jakiego-nie-znamy-zb...