poniedziałek, 29 lipca 2024

14 lipca odsłonięcie pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Zapraszamy na uroczyste odsłonięcie pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej, które odbędzie się w niedzielę 14 lipca w Domostawie, gmina Jarocin, województwo podkarpacie. Miejscowość znajduje się niedaleko Janowa Lubelskiego. Początek uroczystości: godz. 11.00.

Kilka szczegółów technicznych, które będą stale uzupełniane. Proszę na bieżąco śledzić posty.

1. Uroczystość odsłonięcia pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej nastąpi w niedzielę 14 lipca w Domostawie, gminie Jarocin w województwie podkarpackim o godzinie 11.00. Prosimy o wcześniejsze przybycie celem zachowania porządku uroczystości.

2. Prosimy aby uczestnicy mieli ze sobą:
– w razie upału – wodę
– krzesełko turystyczne (nie jesteśmy w stanie zapewnić większości przybyłych miejsc siedzących)
– w miarę potrzeby ochronę od słońca i deszczu
– leki – jeżeli takowe Państwo na stałe przyjmują wraz z rozpiską

3. Przed uroczystością przedstawiciele Patrioci Polska będą rozdawać biało czerwone flagi z logo PP. Proszę przynieść swój własny kij do flagi. Flagi są zwrotne, chętni do zakupu flagi, proszę przygotować 50 zł (gotówka).

3. Dokładne mapy parkingów dla przybyłych gości w TRANSPORTACH ZORGANIZOWANYCH ze strony Lublina oraz Rzeszowa (oddzielne dla właściwego zarządzania ruchem podczas wydarzenia) umieścimy z końcem tygodnia.

4. Parking dla samochodów osobowych będzie wzdłuż drogi wojewódzkiej 878 w ograniczonym wymiarze, proszę o stosowanie się do zaleceń grupy bezpieczeństwa i porządku.

5. Na miejscu uroczystości utworzymy Punkt Informacyjny, gdzie będzie możliwość uzyskania akredytacji, zgłoszenia pocztu sztandarowego oraz z wieńcami do godziny 10.30 – bez zgłoszenia nie będą Państwo odpowiednio przedstawieni podczas uroczystości. Proszę zwrócić uwagę na możliwą kolejkę i w miarę możliwości o wiadomości mailowe zamieszczone powyżej.
W punkcie informacyjnym dostępne będą materiały promocyjne, albumy, koszulki, przypinki oraz różnego rodzaju publikacje.
W punkcie informacyjnym będzie również możliwość złożenia wpisu do księgi pamiątkowej.

8. W przyszłym tygodniu umieścimy dokładną mapę placu wokół, którego odbędą się uroczystości. Podczas uroczystości będzie można posilić się na stoiskach przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Jarocin.

Wpis przygotowany przez organizatorów.
Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie.

Udział w uroczystościach będzie brała delegacja Redakcji i Klubów Myśli Polskiej.

https://myslpolska.info

*                    *                    *

Pomnik autorstwa wybitnego, nieżyjącego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, który przez wiele lat tworzył w USA, został już osadzony na cokole przy dużym parkingu przy drodze ekspresowej S 19 w Domostawie. Liczy on z cokołem 20 metrów wysokości i jest widoczny z ekspresówki. Oficjalna nazwa tego miejsca brzmi: Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Monument przedstawia wielkiego orła z wyciętym w piersi krzyżem. W pustej przestrzeni krzyża widnieje ciało dziecka przebite tryzubem. Korpus orła tworzą płomienie. Wymowa pomnika jest tak drastyczna, jak zbrodnie UPA na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Pomnik stoi na działce liczącej hektar, w przyszłości zostanie na niej wzniesiona Ściana Pamięci z tabliczkami wszystkich miejscowości na Kresach, w których doszło do masowych zbrodni na Polakach (jest już wyłoniony jej wykonawca).

Andrzej Pityński wykonał Pomnik Rzezi Wołyńskiej na zamówienie Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z siedzibą w Nowym Yorku. Ukończył go w 2017 roku. Artysta osobiście doglądał ostatnich prac w gliwickiej odlewni, z którą współpracował od wielu lat. Jednak gotowego pomnika nie chciała umieścić u siebie żadna gmina, n.in. Rzeszów. Wreszcie zareagował ówczesny wójt gm. Jarocin Zbigniew Walczak. Spotkał się on w 2018 roku z Pityńskim w jego rodzinnym domu w Ulanowie i przedstawił koncepcję posadowienia pomnika w Domostawie.

– Andrzej Pityński ją zaakceptował i przesłał szkice z wymiarami, jak ma być wykonana ława fundamentowa pod pomnik, jak pomnik ma być zakotwiczony – mówi o początkach inicjatywy Zbigniew Walczak.

Były wójt gm. Jarocin powołał do życia Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”. Jest jego prezesem do dziś. Społeczny Komitet jest inwestorem przedsięwzięcia, które zaakceptowała gmina uchwałą z kwietnie 2021 r.

10 lipca 2022 r. w Domostawie odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania aktu erekcyjnego oraz ziemi pobranej z miejsc kaźni na Wołyniu pod budowę pomnika. Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu ub. roku. Polegały one m.in. na wybudowaniu cokołu i obłożeniu go granitowymi okładzinami; wybudowano także dojazd do działki, wykarczowano pnie i korzenie, postawiono prowizoryczne ogrodzenie.

Magazynowany w Gliwicach pomnik Andrzeja Pityńskiego został zdemontowany, a następnie przewieziony do gm. Jarocin na koszt Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. Montaż części pomnika zakończył się w ostatnich dniach. Prace wykonano za pieniądze pochodzące ze zbiórek społecznych prowadzonych też w internecie. Do końca ub. roku Komitet zebrał ponad 590 tys. zł.

Zbigniew Walczak chce, by w przyszłości w Domostawie powstał ośrodek dokumentujący ludobójstwo na Kresach na wzór muzeum w Michniowie, gdzie znajduje się muzeum poświęcone martyrologii wsi polskiej w obecnych granicach RP.

– Na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej ginęli też przeważnie mieszkańcy wsi. Dlatego chcę wybudować mauzoleum dokumentujące ich losy na Wschodzie. Ale sam komitet nie podoła tej inicjatywie, musiałby otrzymać zewnętrzne wsparcie. Potrzebna jest koniunktura dla realizacji tego pomysłu – mówi prezes Walczak.

Intelektualne zaplecze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” stanowi Komitet Honorowy, w którego skład wchodzi wiele osobistości, m.in. pisarz Stanisław Srokowski, dziennikarz Witold Gadowski, dr hab. Andrzej Zapałowski, dr hab. Włodzimierz Osadczy, dr Witold Zych, Dionizy Garbacz. Pierwszym prezesem Komitetu Honorowego był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, po śmierci zastąpił go ks. Antoni Moskal, proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Pielni w Archidiecezji Przemyskiej, kustosz pamięci o mieszkańcach wsi Borownica w gminie Bircza i innych wsi w Bieszczadach, pomordowanych w latach 1939 – 1947 przez Ukraińców.

https://nowiny24.pl

G*** Wyborcze już zareagowało. Pomnik jest zbyt drastyczny, szczególnie dziecko nabite na widły. I podobno budzi kontrowersje, „opinie są podzielone” itp. żydowskie mierdoły.
Admin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Psychickie poruchy”. Minister Kultury Słowacji o LGBT.

Jeśli macie zaburzenia psychiczne, powinniście się leczyć, a nie narzucać ludziom, że jesteście swego rodzaju normą i wszystko ma być tak, j...