piątek, 1 listopada 2019

Literacka nagroda Nobla za antypolski, żydowski rasizm i żydowską kloakę

Literacka nagroda Nobla za antypolski, żydowski rasizm i żydowską kloakę.
Tokarczuk — prymityw umysłu.
Polacy to mordercy żydów.
Abp Jędraszewski – do więzienia.
Polska – kraj przemocy.
Polscy księża są głupi.
Polska to ciemna historia.
Wspieram nauczycieli przeciw rządowi.
Zalegalizować małżeństwa homoseksualne.
Wolne sądy! Konstytucja!
Aborcja musi być legalna.
Piotr Gliński o Oldze Tokarczuk dla WP: Teraz należy się cieszyć
Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. W rozmowie z WP minister kultury Piotr Gliński mówi, że chętnie spotka się z pisarką, by porozmawiać o promocji polskiej kultury, a odpowiednie instytucje powinny zastanowić się nad kanonem lektur szkolnych.
Piotr Gliński w rozmowie z WP skomentował literacką nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk (East News)
Panie premierze, jak wykorzystać Nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk dla polskiej kultury?
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński:
To jest na pewno sytuacja wymagająca zastanowienia i planu, trudno odpowiedzieć na gorąco. Z pewnością ta nagroda to jest wielki sukces pani Olgi Tokarczuk i polskiej kultury, co mnie ogromnie cieszy. I bardzo gratuluję polskiej pisarce takiego wyróżnienia.
Chciałby się pan spotkać z Olgą Tokarczuk, żeby porozmawiać o tym, jak ten sukces może pomóc polskiej kulturze?
– Ja zawsze chętnie spotykam się z polskimi twórcami, nawet jeśli wydaje się, że politycznie nam nie jest po drodze. Ale to nie jest wątek, który chciałbym poruszać teraz. Teraz należy się cieszyć.
W kanonie lektur szkolnych znajduje się jedno opowiadanie Olgi Tokarczuk. To co prawda kompetencja MEN, ale czy pana zdaniem należałoby dołożyć do niego powieść noblistki?
– Skoro jest opowiadanie, to chyba dobrze świadczy o kanonie. Niech tym się zajmują odpowiednie instytucje, z pewnością takie wydarzenie może być bodźcem do przemyśleń.
A co z pana przygodą z książkami Olgi Tokarczuk? Ostatnio najwięcej się mówiło o tym, jak przyznał pan, że nie dokończył żadnej książki pisarki. Co teraz?
– No tak jak mówiłem, to jest pewien bodziec do różnych działań. Myślę, że minister kultury powinien teraz wrócić do niedokończonych lektur.
Do której konkretnie?
– Myślę, że do „Ksiąg Jakubowych” przede wszystkim. Bardzo żałuję, że jako minister nie zawsze mam czas czytać i oglądać wszystko, co na to zasługuje, nawet te dzieła, które jako minister finansuję czy im patronuję. Ale ta lektura jest oczywiście priorytetem.
Przeczytaj także: Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Piotr Gliński składa deklarację

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...