![](https://i0.wp.com/www.autonom.pl/wp-content/uploads/fabryka-star-zamkni%C4%99ta.jpg)
Po raz ostatni tak niski poziom utrzymywał się za rządów Platformy Obywatelskiej.
Skarb Państwa wciąż jest największym rozgrywającym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, co nie przekłada się jednak na jego rolę w całej strukturze polskiej gospodarki. Do sektora publicznego należą obecnie akcje i udziały stanowiące jedynie o 12 proc. całego PKB. Tym samym Polska znajduje się w tym aspekcie pod koniec zestawienia wszystkich państw należących do UE.
Za rządów Prawa i Sprawiedliwości majątek należący do Skarbu Państwa spadł do poziomu z czasów PO i Polskiego Stronnictwa Ludowego, a dokładniej do początku 2014 roku oraz roku 2008. Nie jest to jednak spowodowane masową sprzedażą publicznych aktywów – od 2015 r. dochody z tytułu wyprzedaży majątku narodowego wyniosły 10,6 ml zł, podczas gdy za poprzedniej władzy sprzedano aktywa o wartości 76 mld zł.
Za ten stan rzeczy odpowiadają więc przede wszystkim spółki notowane na giełdzie, których wartość akcji spadła średnio o 49 proc. Rządzący zapowiadają więc powołanie nowego organu mającego sprawować nadzór właścicielski nad własnością publiczną. W ten sposób Polska miałaby zbudować silne przedsiębiorstwa mogące konkurować z wielkimi podmiotami na rynku europejskim. [Już to widzę! – admin]
Wciąż do europejskiej czołówki pod względem udziału państwa w gospodarce należą najbardziej rozwinięte kraje europejskie. Nad resztą krajów górują zwłaszcza Niemcy i Francja, natomiast poza nimi wśród unijnych liderów znajdują się Finlandia, Wielka Brytania (dane dotyczą ubiegłego roku, gdy była ona członkiem UE), Szwecja, Hiszpania, Włochy oraz Austria.
Na podstawie: forsal.pl, gazetaprawna.pl.
http://autonom.pl
http://autonom.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz