wtorek, 11 lutego 2020

Z Polski na Ukrainę „wyciekły” miliardy dolarów


Ukraińscy migranci zarobkowi w 2019 roku przekazali do kraju z zagranicy 11,98 mld dolarów. To o 7,8% więcej niż w ubiegłym roku (11,1 mld dolarów). Najwięcej przekazów pieniężnych od migrantów zarobkowych pochodzi z Polski – piszą „Ukraińskie nowosti”.
„Według wstępnych danych najwięcej przekazów pieniężnych na Ukrainę trafiło z następujących krajów: Polski (3,8 mld dolarów), Czech (1,1 mld dolarów), Rosji (1 mld dolarów), USA (0,98 mld dolarów) i Wielkiej Brytanii (0,6 mld dolarów” – podaje portal, powołując się na Narodowy Bank Ukrainy (NBU).
73,1% środków według oficjalnych kanałów wpłynęło w ubiegłym roku w dolarach, 25,3% – w euro, pozostałe – w innej walucie.
Dochodowa część budżetu Ukrainy wynosi około 48 mld dolarów. Dochody migrantów zarobkowych stanowią jedną czwartą budżetu państwa.
Dziesiątki tysięcy odmów
W 2019 roku znacznie wzrosła liczba odmów wjazdu do Polski na przejściach granicznych – mówiła na początku lutego dyrektor wykonawcza organizacji „Europa bez granic” Irina Suszko.
Jeśli w 2018 roku Polska odmówiła wjazdu 46,7 tys. Ukraińców, to w 2019 roku już 58,5 tys. Tak więc odnotowano wzrost o prawie 25% – czytamy w raporcie analitycznym centrum „Europa bez barier”. Większość decyzji odmownych pochodzi z granicy lądowej.
W pierwszej kolejności jest to związane z wprowadzeniem ruchu bezwizowego, w wyniku którego „przenoszone” są odmowy z konsulatów na granicę, powiedziała Suszko.
Jak dodała, nie wszyscy Ukraińcy odpowiednio przygotowują się do podróży, w tym nie zastanawiają się nad uzasadnieniem jej celu. Ponadto niektóre metody kontroli służb granicznych UE, jak zauważyła dyrektor wykonawcza „Europy bez barier”, nie zawsze są doskonałe. Mowa o tym, że w niektórych przypadkach obywatelom Ukrainy odmawia się wydania zgody na wjazd z powodu braku gotówki.
Od 2021 roku obywatele Ukrainy będą musieli przechodzić dodatkową kontrolę, żeby wjechać do strefy Schengen – podaje „Obozriewatiel”. Tego typu zmiany mają związek z uruchomieniem systemu autoryzacji wjazdu do strefy Schengen. Będzie on obowiązywać państwa, których mieszkańcy zwolnieni są z wymogów wizowych.
Autoryzacja w Europejskim Systemie Informacji o Podróży (ETIAS) będzie obowiązywać wszystkich, którzy mają zamiar wjechać do któregoś z państw strefy Schengen. Jej koszt wynosić będzie siedem euro dla obywateli w wieku od 18 do 70 lat. Dla pozostałych procedura będzie bezpłatna.
W celu autoryzacji konieczne też będzie wypełnienie ankiety on-line nie później niż na 96 godzin przed wylotem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W błędnym kole wspakultury i otchłani bezdziejów

W dniu 13 stycznia tego roku minęła 120. rocznica urodzin Jana Stachniuka „Stoigniewa” – jednego z najbardziej oryginalnych polskich myślici...