poniedziałek, 2 marca 2020

Unia Europejska potępiła „antysemicki” karnawał

W weekend w belgijskim mieście Aalst odbyła się impreza karnawałowa, krytykowana od wielu dni przez izraelską dyplomację oraz organizacje żydowskie. Krytykowały one jej „antysemicki” wydźwięk, co jednak nie przestraszyło jej uczestników i po raz kolejny wyśmiali oni ortodoksyjnych Żydów.

To nie spodobało się jednak Unii Europejskiej, która potępiła wydarzenie.
Warto przypomnieć, że przeciwko karnawałowi we flamandzkiej części Belgii protestowała Ambasada Izraela w Belgii, izraelski resort spraw zagranicznych oraz organizacje żydowskie. Pod koniec ubiegłego roku Żydom udało się nawet doprowadzić do wykreślenia imprezy z listy niematerialnego dziedzictwa UNESCO, jednak miejscowy samorząd odrzucał oskarżenia o „antysemityzm”.
Po raz kolejny uczestnicy imprezy karnawałowej nie tylko przeszli ulicami Aalst, ale ponownie przedstawili postacie wyśmiewające ortodoksyjnych Żydów. Tym razem kilku mieszkańców miasteczka przebrała się w naśladujące ortodoksów stroje, które dodatkowo przypominały wyglądem mrówki.
Zdaniem mediów w wydarzeniu wzięły także udział osoby przebrane za oficerów niemieckiego Gestapo z czasów II wojny światowej.
Imprezę w Aalst potępiło już nie tylko państwo syjonistyczne, ale także Unia Europejska. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Margaritis Schinas stwierdziła, że 75 lat po Holokauście w europejskich miastach nie powinno być miejsca na podobne przebrania, natomiast cały karnawał jest wstydem dla Europy. Wcześniej imprezy bronił rząd Belgii, ale ostatecznie premier Sophie Wilme również przyłączyła się do chóru krytyków imprezy.
Inne stanowisko zajął z kolei Michael Freilich, jedyny żydowski parlamentarzysta w Belgii. Stwierdził on, że we wspomnianych przebraniach wystąpiło zaledwie kilkadziesiąt osób, gdy tymczasem w całej paradzie karnawałowej wzięło udział prawie 6 tys. osób, zaś obserwowało ją blisko 80 tys. mieszkańców i turystów. Osoby przebrane za ortodoksyjnych Żydów miały z kolei robić to z przekory, a nie swojej niechęci do tej narodowości.
Na podstawie: lesoir.be, timesofisrael.com.
http://autonom.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...