sobota, 2 maja 2020

Park zamiast szacunku. Georges Henri Park – dawny cmentarz w Brukseli

Park zamiast szacunku.
Georges Henri Park – dawny cmentarz w Brukseli
(Internetowe tłumaczenie z francuskiego)
Usytuowany wzdłuż alei o tej samej nazwie, wielofunkcyjny park Georges Henri został zbudowany w latach 80. XX wieku na miejscu nieużywanego cmentarza Etterbeek.
Cała populacja, wyrażając swoją opinię w momencie jej powstania, uważała, że konieczne jest spełnienie ich aspiracji. Stąd ta różnorodność w układzie parku, bardzo modna w tym czasie.
Zachowano strukturę starego cmentarza. Zachowały się rzędy kasztanów i lip. Starożytne nagrobki były używane do chodzenia ścieżkami. Przy placu Meudon główne wejście oznaczone jest dwoma obeliskami, również pozostałościami starego cmentarza.
Park otwiera się na duży okrągły basen, w którym unosi się silny strumień wody. Ta przestrzeń jest węzłem dystrybucyjnym głównych alejek parku. Prowadzą do różnych działek: ogrodu zapachowego, ogrodów klasycznych, ścieżki zdrowia, ogrodu pamięci z żydowskim pomnikiem, bardzo zróżnicowanego terenu rekreacyjnego i nowego placu zabaw.
W obliczu różnych problemów (osiadanie gleby, starzenie się drzew, gatunki roślin źle dostosowane do charakteru podłoża) park musi być przedmiotem nowego planu zarządzania
Pierwszy cmentarz Etterbeek znajdował się za koszarami na Boulevard Général Jacques, w tym czasie na obrzeżach miasta. Z powodu braku miejsca jego ruch zaplanowano na koniec XIX wieku na… Woluwe-Saint-Lambert. Było to wynikiem porozumienia między obiema miejscowościami: Woluwe przekazało Etterbeekowi 3 hektary ziemi, aby wybudować tam swój nowy cmentarz w zamian za udział w przedłużeniu rue Georges Henri między rue du Linthout i ten przyszły cmentarz.
W latach 1898–1965 pochowano tam prawie 45 000 osób. Uznany za niewystarczający w tym czasie cmentarz ponownie przeniósł się na peryferia Brukseli, w tym przypadku do Wezembeek-Oppem. Stara strona została natychmiast wycofana z eksploatacji. Ponieważ został włączony do strefy zieleni w planie rozwoju aglomeracji brukselskiej, był odporny na miejską presję i był utrzymywany do momentu zakupu przez region brukselski w 1985 r .
Z tego okresu pochodzi przekształcona nieużywany cmentarz w park. Opracowanie zostało powierzone dwóm biurom architektury krajobrazu, które wcześniej skonsultowały się z ludnością i rozszerzyły konsultacje za pośrednictwem komitetów sąsiedzkich.
Prace trwały do 1989 roku .
Dla przypomnienia, park bierze swoją nazwę od biegnącej wzdłuż niego alei Georges Henri. Aleja, która została nazwana na cześć dwóch synów właściciela ziemi wywłaszczonej na jej odwierty!
Pomnik Żydów
Ściana oznaczona gwiazdą żydowską i niektóre groby przypominają lokalizację starego cmentarza żydowskiego w Etterbeek.
Pomnik Ravensbrück (2000)
Witryna jest hołdem dla odpornych kobiet i ich dzieci, które zginęły w niemieckich obozach (a zwłaszcza w obozie dla kobiet w Ravensbrück) podczas II wojny światowej. Rzeźbiarz Thérèse Chotteau, aby uosabiać tragedię, przedstawiała kobietę w nieco hieratycznej pozycji: stopy w błocie, głowa uniesiona wysoko, ponury i smutny wygląd, wspiera swoje dziecko w trudnej sytuacji.
Obok rzeźby (która wygrała doroczny konkurs rzeźby regionu stołecznego Brukseli w 2000 r.) Na pulpicie wygrawerowano tekst poety Marguerite Bergers, ścięty na Wolfenbuttel w 1944 r. Z drugiej strony kwietnik róż symbolizuje przyjaźń byłych więźniów politycznych obozu w Ravensbrück.
Rzeźba
Untitled (1995)
Dzięki tej rzeźbie na pierwszy rzut oka przypominającej kadłub łodzi, Lucia Bru wygrała pierwszy konkurs rzeźbiarski w Regionie Stołecznym Brukseli. Sojusz drewna (rufa), stali (klatka / kabina) i metalu (trzy pręty otaczające kompozycję), ta „prawie” łódź wpłynęła na trawniki parku Georges Henri
FAUNA I FLORA
Ścieżki cmentarza pokryte są starymi kasztanowcami. Dziś zdestabilizowani, osłabieni piwnicą, która im nie pasuje, są u kresu życia.
ZARZĄDZANIA
Stare moduły placu zabaw zostaną zastąpione dużym labiryntem zwieńczonym dachem. Aby uwzględnić życzenia użytkowników dotyczące tej przebudowy, Bruxelles Environnement zorganizował warsztaty z udziałem dzieci z sąsiedztwa. Przeprowadzono również badanie obecności. Plac zabaw był szyty na miarę; wynik jest zatem zgodny z wyrażonymi życzeniami.
Kiedy cmentarz został wycofany z eksploatacji, w celu oczyszczenia terenu wylano duże ilości wapna. Dzięki temu wkładowi gleba znacznie się zwapniła. Stare drzewa kasztanowe, które pokrywają ścieżki, ale także większość roślinności – często egzotycznej – posadzonej podczas rozwoju parku, nie są przystosowane do takiego składu chemicznego gleby. W rezultacie rośliny cierpią i starzeją się przedwcześnie. Ostatecznie konieczne będzie stopniowe odnawianie całej roślinności i przejście w kierunku rodzimych gatunków przystosowanych do gleb wapiennych. Dotyczy to starych kasztanów. Następnie zostanie opracowany plan zarządzania.
Kolejny problem wynika z braku stabilności piwnicy. Kiedy groby zostały usunięte, do zasypania stosowano różne materiały – i prawdopodobnie szczątki ze starego cmentarza. Po kilkudziesięciu latach infiltracji obserwujemy obecnie wiele osiadań gleby. Na przykład schody prowadzące do kiosku wejściowego schodzą kilka centymetrów każdego roku. Ta sama obserwacja na trawnikach: tu i tam pojawiają się nierówności. Tor rolkowy ma te same problemy. Prace stabilizacyjne są zatem regularnie planowane.
ZASADĘ ZARZĄDZANIA
Powierzchnia : 3 hektary 90 arów.
Typologia : półmiejski park parkowy pełniący funkcje rekreacyjne, dekoracyjne, społeczne i edukacyjne.
Właściciel : Region Stołeczny Brukseli.
Zarządzanie : środowisko brukselskie.
Klasyfikacja : Georges Henri Park znajduje się w wykazie prawnym miejsc sporządzonym przez Departament Zabytków i Miejsc, ale nie jest klasyfikowany.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Godziny otwarcia
Park Georges Henri jest otwarty 7 dni w tygodniu w następujących godzinach:
-Od 1 st maja do 31 sierpnia, od 8 rano do 21h;
-Od 1 st do 30 września, od 8 do 20 godzin;
-Od 1 st października do 30 kwietnia, od 8 do 18 godzin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...