Będzie to miało konsekwencje – skomentował decyzję Polski o podjęciu prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej szef francuskiego resortu ds. europejskich Clement Beaune.
Polska mogłaby zostać „uderzona po kieszeni” za wypowiedzenie tzw. konwencji stambulskiej dzięki nowym, wynegocjowanym podczas szczytu UE, mechanizmom w unijnym budżecie – mówił na antenie France Inter francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. – Będzie to miało konsekwencje – stwierdził.
Wypowiedzenie konwencji stambulskiej
Przypomnijmy, że w poniedziałek ministerstwo sprawiedliwości skierowało do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. O złożeniu wniosku poinformował podczas konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Ziobro uzasadniając tę decyzję, argumentował, że w konwencji znajdują się zapisy „o charakterze ideologicznym”, z którymi jego resort się nie zgadza. Zdaniem ministra sprawiedliwości w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.
Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała – w 2015 r.
– Co bardzo ciekawe i znamienne, w tej konwencji nie przeczytacie państwo, że powodem przemocy wobec kobiet i przemocy domowej jest na przykład alkohol, nie przeczytacie, że problemem są narkotyki, dopalacze. (…) Natomiast definicja przyczyn problemu jest pokazana przez pryzmat krytyki porządku rzeczy, który wiąże się z tradycyjnym pojmowaniem rodziny, małżeństwa, religii – mówił podczas konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości.
/Do Rzeczy
https://tysol.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz