Niektóre z polskich gmin zdecydowały się na przyjęcie deklaracji o „gminie wolnej od LGBT”. Inicjatywa nie znalazła poparcia w UE, miasta partnerskie zaczęły zrywać umowy, ale na tym nie koniec – pierwsze gminy straciły unijne wsparcie finansowe.
Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli poinformowała o decyzji za pośrednictwem Twittera. Jak podkreśliła wartości i prawa podstawowe UE muszą być przestrzegane przez państwa członkowskie i władze państwowe.
Z tego powodu odrzucono 6 wniosków dotyczących partnerstwa miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje w sprawie „stref wolnych od osób LGBTI” lub „praw rodzinnych”.
„Dyskryminacja jakiegokolwiek rodzaju nie może być nigdy tolerowana w UE. Wartości unijne muszą być przestrzegane we wszystkich programach finansowanych przez UE” – dodał komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.
Dziś Komisja Europejska zaakceptowała listę 127 projektów, które złożono w ramach programu „Partnerstwo Miast”. Na jego realizację przeznaczono ponad 2 mln euro. Projekt, którego celem jest zmobilizowanie obywateli na poziomie lokalnym do debat na poziomie europejskim, mógł uzyskać dofinansowanie do 25 tys. euro. W imię zasady – myśl globalnie, działaj lokalnie – program angażuje obywateli w proces kształtowania unijnej polityki, rozwija zaangażowanie społeczne i wszelkie formy wolontariatu.
Uczestnikami projektu muszę być władze miejsce z minimum dwóch krajów, a jeden z nich musi być członkiem UE.
Nawet niektórzy z KK się przestraszyli utraty srebrników.
OdpowiedzUsuń