wtorek, 20 października 2020

Filmy przyrodnicze poprawiają samopoczucie

Oglądanie programów przyrodniczych w telewizji podnosi nastrój, redukuje przykre emocje i nudę związaną z izolacją. Jeszcze większe korzyści może przynieść przyroda pokazywania w wirtualnej rzeczywistości.

Zwykło się mawiać, że oglądanie telewizji szkodzi. Tymczasem naukowcy z University of Exeter znaleźli dowody na to, że może być wręcz przeciwnie.

W warunkach laboratoryjnych badacze wywołali negatywne emocje u prawie setki ochotników z pomocą nudnego filmu, którego bohater monotonnym głosem opowiadał o pracy w firmie zaopatrującej biura.

Następnie poprosili uczestników, aby oglądali materiały z rafą koralową pokazywane na trzy różne sposoby – w telewizji, na filmie wideo 360 st. wyświetlanym w okularach do wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz jako komputerową grafikę także wyświetlaną w okularach VR.

Wszystkie metody pozwoliły zmniejszyć negatywne odczucia, np. smutek, i jednocześnie redukowały nudę.

Jednak tylko wygenerowany komputerowo, interaktywny materiał spowodował nasilenie pozytywnych odczuć, takich jak szczęście i nasilił poczucie bliskiego związku z przyrodą.

Zdaniem naukowców ich odkrycie może mieć istotne znaczenie dla populacji cierpiących z powodu izolacji w domach.

„Nasze wyniki pokazują, że zwykłe oglądanie przyrody w TV może podnieść nastrój ludzi i zwalczyć nudę. W czasie, gdy na całym świecie ludzie doświadczają ograniczonego z powodu COVID-19 dostępu do otwartych przestrzeni, według tego badania programy z przyrodą oferują prosty sposób na to, aby różne populacje skorzystały z ‘dawki’ cyfrowej przyrody” – podkreśla Nicola Yeao, autorka pracy opublikowanej w „Journal of Environmental Psychology”.

„Jesteśmy szczególnie podekscytowani dodatkowymi korzyściami, jakie daje doświadczenie przyrody w warunkach immersyjnych. Wirtualna rzeczywistość może pomóc w podnoszeniu samopoczucia ludzi, którzy nie mają kontaktu z naturą, na przykład przebywających w szpitalach czy korzystających z długoterminowej opieki. Taka technika może też zachęcić do nawiązania głębszych relacji z przyrodą w zdrowych populacjach. To mechanizm, który może wzmocnić prośrodowiskowe zachowania i nakłonić ludzi do ochrony przyrody w rzeczywistym świecie” – mówi współautor badania dr Mathew White.

W przygotowaniu eksperymentu naukowcy współpracowali z BBC Natural History Unit. Materiały zawierały wybrane fragmenty serii „Blue Planet II”, w tym niepokazywany wcześniej film nakręcony w 360 stopniach.

Więcej informacji na stronach:
>https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-10/uoe-wno101220.php
>https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0272494420306654?via%3Dihub

/Nauka w Polsce – PAP/
https://www.magnapolonia.org/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Brytyjczycy, nic się nie stało!!!

  Brytyjczycy, nic się nie stało!!! A to gagatek ! Przecie kosher Izaak … https://geekweek.interia.pl/nauka/news-newton-jakiego-nie-znamy-zb...