poniedziałek, 29 marca 2021

14 technik manipulacji, których warto unikać


Badania psychologów pokazują, że jest wiele sposobów na skłonienie ludzi do zrobienia tego, czego od nich oczekujesz. Nawet nie domyślając się, że wywarłeś na nich jakiś wpływ.

Przejrzeliśmy 14 technik manipulacji, które mogą sprawić, że inni ludzie kogoś polubią i spełnią jego prośbę. Warto je znać, by móc się przed nimi obronić.

1. Użyj „efektu wabika”
To technika wykorzystywana przez sprzedawców. Podczas swojej przemowy na TED ekonomista Dan Ariely objaśnił „efekt wabika”, używając przykładu starej reklamy magazynu „Economist”.

Reklama opisywała trzy poziomy subskrypcji tytułu: 59 dolarów za dostęp tylko do wersji online, 159 dolarów za dostęp tylko do wersji papierowej oraz 159 dolarów za skorzystanie z obu form możliwości czytania pisma.

Ariely zorientował się, że kosztująca 159 dolarów opcja wykupienia wersji drukowanej istnieje z jednego powodu. Sprawia, że możliwość zapłacenia 159 dolarów za druk i online wydaje się wtedy bardziej atrakcyjna niż gdyby istniała ona tylko obok wersji online za 59 dolarów.

Innymi słowy, jeśli masz problem ze sprzedażą droższego z dwóch produktów, musisz rozważyć dodanie do oferty trzeciego. Jego zadaniem będzie tylko sprawienie, by droższy produkt wydawał się na jego tle bardziej kuszący.

2. Zmień otoczenie
Jedno z badań, na które powołano się w książce „You Are Not So Intelligent” pokazało, że uczestnicy tzw. gry w ultimatum byli bardziej skłonni do zachowania większej liczby pieniędzy dla siebie, przebywając w pokoju z teczką, portfelem ze skóry i wiecznym piórem, niż gdy byli w pokoju bez tych przedmiotów. Mimo że żaden z uczestników nie był tego świadomy, obiekty ich otaczające mogły wywoływać większą skłonność do bardziej ryzykownej gry.

Taktyka ta potencjalnie może zostać wykorzystana, gdy z kimś negocjujesz. Zamiast spotkania w sali konferencyjnej, należy rozważyć umówienie się kawiarni. Tam twój rozmówca powinien być mniej skłonny np. do agresywnego zachowania.

3. Naśladuj język ciała innych ludzi
Następnym razem, gdy spróbujesz zaimponować menedżerowi lub osobie, do której coś czujesz, spróbuj delikatnie naśladować sposób, w jaki ona siedzi i mówi. To sprawi, że bardziej jej się spodobasz.

Naukowcy nazywają to „efektem kameleona”. Sprawia on, że mamy tendencję lubienia rozmówców, którzy naśladują naszą postawę, maniery i mimikę twarzy.

Ten fenomen odbywa się całkowicie nieświadomie. Większość uczestników eksperymentu, w którym go badano, nie była świadoma, że ich język ciała był przez kogoś naśladowany.

4. Mów szybko
To, jak komunikujesz swoje pomysły, może być tak samo ważne, jak istota twojej argumentacji. Badania sugerują, że gdy ktoś nie zgadza się z tobą, to powinieneś mówić szybciej. Sprawi to, że twój oponent będzie miał mniej czasu na przeanalizowanie twoich słów.

Z kolei jeśli z twoim argumentem słuchacze się zgadzają, warto mówić wolniej, by sprawdzić jak dokładnie oceniają twoje słowa.

5. Zastosuj technikę DTR
Technika o nazwie DTR to sprytny sposób zachęcenia ludzi do współpracy.

Jedno z badań wykazało, że kiedy uczestnicy eksperymentu chodzili od drzwi do drzwi, sprzedając kartki na cele charytatywne, technika ta pomogła im otrzymać dwa razy tyle pieniędzy. Zamiast mówić, że sprzedają 8 kartek za 3 dolary, mówili, że kosztują one 300 centów, co jest okazją.

Naukowcy twierdzą, że DTR działa, ponieważ zakłóca rutynowe procesy myślowe. Próbując policzyć, ile dolarów składa się na 300 centów, myśli ludzi się rozpraszają. Dlatego raczej się zgadzają się z twoim zdaniem, że cena jest okazyjna.

6. Poproś o przysługę, gdy ludzie są zmęczeni
Gdy człowiek słyszy prośbę o pomoc, automatycznie pojawiają się u niego wątpliwości. Jednak gdy jest zmęczony i rozkojarzony, prawdopodobnie będzie mniej krytyczny i po prostu zgodzi się z tym, co mówisz.

Zatem jeśli masz zamiar poprosić współpracownika o pomoc w jakimś projekcie, najlepiej zrób to pod koniec dnia pracy. On już wtedy może nie uświadomić sobie, że raczej powinien zająć się czymś innym.

Upewnij się jednak, by się odwdzięczyć, pomagając mu w jego projekcie następnym razem. Dzięki temu nie będzie wyglądało, że próbujesz wykorzystać ciężko pracujących kolegów.

7. Pokaż ludziom obrazek z oczami
Jedno z badań pokazało, że ludzie byli bardziej skłonni, aby posprzątać po sobie w stołówce, gdy widzieli obrazek z oczami niż kiedy widzieli obrazek z kwiatami. Autorzy badania stwierdzili, że oczy kojarzą się z kontrolą społeczną.

Nieważne czy starasz się zapobiec śmieceniu czy zachęcasz ludzi do zwrócenia do książki, którą pożyczyli z biurowej biblioteki, zawsze warto sprawić wrażenie, że są obserwowani.

8. Używaj rzeczowników, a nie czasowników
Uczestnikom jednego z badań zadano dwie wersje tego samego pytania. Pierwsza brzmiała „Jak ważne jest dla ciebie, abyś zagłosował w jutrzejszych wyborach?”, a drugie: „Jak ważne jest dla ciebie, abyś jutro wcielił się w rolę wyborcy?”. Wyniki pokazały, że więcej odpowiedzi na „tak” uzyskano w przypadku pytania, w którym użyto rzeczownika „wyborca”.

Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że ludzie mają potrzebę przynależności, a użycie rzeczownika umacnia ich tożsamość jako członków określonej grupy.

9. Lekki strach w formie żartu nie zaszkodzi
Badania sugerują, że ludzie, którzy doświadczają lęku, a potem ulgi, zazwyczaj pozytywnie reagują na kolejne prośby. Na przykład osoby, które usłyszały gwizdek od niewidzialnego policjanta podczas przechodzenia przez ulicę, były za chwilę bardziej skłonne zgodzić się na wypełnienie kwestionariusza, niż ludzie, którzy nic nie słyszeli.

To prawdopodobnie dlatego, że zasoby ich mózgów były zajęte myślami o potencjalnym zagrożeniu i nie skupiły się już na analizowaniu prostej prośby o wypełnienie ankiety.

Możesz spróbować lekko postraszyć współpracownika w formie żartu, przypominając mu o projekcie, który ma być gotowy na dziś, dodając potem „Tylko żartowałem. To przecież na jutro”. A następnie możesz go poprosić o pomoc w pracy.

10. Skup się na tym, co twój oponent chce zyskać
Z badań wynika, że podczas negocjacji należy podkreślić, co druga strona zyska, a nie co straci. Np. jeśli próbujesz sprzedać samochód, lepiej powiedzieć: „Dam ci mój samochód za 1000 dolarów” zamiast „Chcę 1000 dolarów za mój samochód.”

W ten sposób możesz przekonać swojego partnera, by spojrzał na sprawę z innej perspektywy. Prawdopodobnie wtedy będzie on bardziej skłonny do ustępstw.

11. Uświadom ludziom skrajne wersje ich poglądów
Wydaje się oczywiste, że jeśli chcesz zmienić czyjś punkt widzenia, musisz sprawić, że stwierdzi, iż się myli. Jeśli jednak chodzi o kwestie polityczne, naukowcy sugerują, że mniej intuicyjna strategia może zadziałać lepiej.

W zrealizowanym w 2014 roku badaniu Izraelczycy o różnych przekonaniach politycznych oglądali serię filmików ukazujących konflikt izraelsko-palestyński jako pozytywne doświadczenie, leżące u podstaw tożsamości żydowskiej.

Po kilku miesiącach okazało się, że Izraelczycy o prawicowych poglądach (którzy na ogół bardziej obawiają się Palestyńczyków niż Izraelczycy o lewicowych poglądach) byli bardziej skłonni do zmiany swoich poglądów politycznych niż prawicowcy, którzy oglądali materiały wideo o apolitycznym charakterze. Było prawdopodobne, że chętniej zdecydują się zagłosować za bardziej „pro-pokojowymi” partiami politycznymi.

Naukowcy podejrzewają, że ta strategia działa, ponieważ zmniejsza aktywację ich ludzkich mechanizmów obronnych.

12. Nie bądź zbyt pewny siebie
Ciekaw badanie z 2016 roku analizowało aktywność na ChangeMyView, forum należącym do Reddita, gdzie ludzie publikują swoje opinie i dyskutują o nich z innymi.

Badanie stwierdziło, że użytkownicy, którzy podając swoje argumenty, dodawali np. sformułowanie „To może być przypadek”, byli bardziej skuteczni w przekonywaniu innych do zmiany swojego pierwotnego zdania. Naukowcy twierdzą, że działo się tak prawdopodobnie dlatego, że zmiękczony został wtedy ton ich wypowiedzi.

13. Dotknięcie kogoś w ramię wpływa na jego decyzje
To kontrowersyjna, ale skuteczna metoda. Badania z 1991 roku wykazały, że klienci pewnej księgarni, którzy zostali przywitani lekkim dotknięciem swojego ramienia przez sprzedawcę, spędzili więcej czasu w sklepie i kupili więcej książek niż ci, którzy zostali powitani bez kontaktu fizycznego.

Co ciekawe, inne badania sugerują, że mężczyźni, którzy dotykają kobiety lekko w ramię, mają większe prawdopodobieństwo, że dostaną od niej numer telefonu.

14. Warto mówić komuś, że nie musi się z tobą zgodzić
Może to wydawać się sprzeczne z intuicją, ale przypominanie ludziom, że nie muszą robić tego, co chcesz, może ich wbrew pozorom często zmotywować do spełnienia twojej prośby.

Różne badania pokazują, że potwierdzając czyjąś wolność wyboru i działania, możesz podwoić szanse, że ta osoba zrobi właśnie to, czego oczekujesz.

https://businessinsider.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...