czwartek, 1 kwietnia 2021

Polska zrywa stosunki dyplomatyczne z Białorusią?

Oficjalnego ogłoszenia zerwania stosunków dyplomatycznych z Białorusią należy oczekiwać – wszystko wskazuje, że definitywnie – w piątek, 2.04, w godzinach rannych.

Rząd polski motywuje swoją, niezbyt zaskakującą decyzję, poważnymi oskarżeniami wobec strony białoruskiej, które wyartykułował min.  Zbigniew Rau, niesłusznie przez nas podejrzewany o posiadanie właściwych korzeni (jak wszyscy inni ministrowie Spraw Zagranicznych w III RP).

– Brutalne traktowanie mniejszości polskiej na terenie Białorusi, akcje policyjne podczas których używano kul gumowych, gazu, armatek wodnych a nawet broni gładkolufowej
– Niszczenie pamiątek polskości: pałaców, cmentarzy, kościołów, kaplic, zrównywanie ruin z ziemią
– Likwidacja polskich pomników z czasów II Wojny Światowej
– Zakazywanie praktyk religijnych
– Fałszowanie historii
– Nie podporządkowanie się ogólnoświatowym restrykcjom związanym z pandemią koronawirusa, przez co Białoruś stała się ogniskiem zarazy, promieniującym na Polskę
– Negatywne stanowisko wobec Unii Europejskiej i NATO

Zamek i Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu, starannie odrestaurowany przez rząd Białorusi.

Czytelnikom pozostawiamy do oceny poziom racjonalności powyższego, bo nas nie stać już nawet na bluźnięcie wulgaryzmami.

Co oznacza zerwanie stosunków dyplomatycznych?

Zerwanie stosunków dyplomatycznych jest formą reakcji jednego państwa na postępowanie drugiego, uregulowaną przez prawo międzynarodowe. Niekiedy poprzedza lub jest zapowiedzią konfliktu zbrojnego. Oznacza zerwanie bezpośrednich kontaktów między państwami i obustronną likwidację placówek dyplomatycznych, a nawet konsularnych.

Wg. RTV
ZR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...