czwartek, 15 kwietnia 2021

Zdaniem badaczy, ogrodnictwo uszczęśliwia podobnie jak jazda na rowerze czy spacery.

Według naukowców z z Princeton Environmental Institute, uprawa roślin, szczególnie tych jadalnych, jest jedną z aktywności która w dużym stopniu może poprawić samopoczucie.

Badania opublikowano w magazynie „Landscape and Urban Planning”. W doświadczeniu wzięło udział ponad 370 uczestników.

Przy pomocy aplikacji w telefonie, naukowcy zbierali informacje na temat sposobów spędzania przez badaną grupę osób wolnego czasu. Spośród długiej listy zwyczajowych aktywności podejmowanych w ciągu dnia, naukowcy wyróżnili 5, które zyskały najwyższe wyniki jeśli chodzi o wpływ na samopoczucie (Emotional Well-Being). Uczestnicy sami definiowali, jakie pozytywne emocje (np. radość lub spokój), a jakie negatywne (np. stres czy ból), niosą ze sobą wykonywane przez nich czynności.

Na podstawie tych odpowiedzi udało się ustalić, że najwięcej szczęścia daje po prostu szeroko nazwany czas wolny, w trakcie, którego badani nie byli zajęci niczym szczególnym i który zwalniał ich ze wszelkich obowiązków.

Wśród jednak bardziej konkretnych aktywności, dających najwyższą równowagę psychiczną, znalazły się jedzenie na mieście, jazda na rowerze, spacery i zajmowanie się ogrodem.

To ostatnie, szczególnie ze wskazaniem na uprawianie ogródków warzywnych, a nie dekoracyjnych, przynosiło największą poprawę samopoczucia kobietom i osobom o niskich przychodach. Prace w ogrodzie zapewniały im znacznie wyższy dobrostan emocjonalny niż mężczyznom i osobom o średnich lub wysokich zarobkach. Korzyści psychiczne płynące z pracy w ogrodzie nie różniły się w przypadku osób o różnym kolorze skóry czy zamieszkujących tereny miejskie lub podmiejskie.

– To odkrycie łączy się z tematem równego dostępu do żywności, bo osoby o niższych zarobkach mają mniej możliwości korzystania ze zdrowego pożywienia – powiedział jeden z autorów badania, Anu Ramaswami

– Ogrodnictwo może zapewnić dostęp do zdrowych i świeżych warzyw oraz owoców, wspierać aktywność fizyczną, a także ogólne samopoczucie – dodał.

Źródło: Landscape and Urban Planning
https://dobrewiadomosci.net.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zbrodnicze małżeństwo Graffów

W piśmie z 19 listopada 1953 roku prokurator Alicja Graff wymieniała zarzuty wobec płk. Wacława Kostka-Biernackiego:  „Od 1931 r. do 31 sier...