środa, 30 marca 2022

Najstarszy kalendarz na świecie

Najstarszy kalendarz na świecie


Najstarszy kalendarz na świecie odkryty w Szkocji zmusza nas do przepisania podręczników historii
Nowe badania przeprowadzone na miejscu antycznego siedliska, które zostało odkopane podczas wykopalisk archeologicznych na zlecenie the National Trust for Scotland w 2004 roku, wykazały, że zawierało ono zaawansowany system kalendarza sprzed około 10.000 lat, co czyni go najstarszym kalendarzem, jaki kiedykolwiek odkryto na świecie.

Siedlisko – w Warren Field, Crathes, Aberdeenshire – obejmuje długi na 50 metrów rząd dwunastu dołów, które zostały stworzone przez Brytów z epoki kamiennej, i były one używane od ok. 8000 p.n.e. (na początku okresu mezolitycznego) do ok. 4000 lat p.n.e. (wczesny neolit).

Niedawna analiza na miejscu przeprowadzona przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Birmingham, wykorzystała specjalnie zaprojektowane oprogramowanie do zbadania związków między wykopanymi dołami, topografia a ruchami księżyca i słońca.

Ze zdziwieniem okazało się, że wyniki pomiarów wykazały, że doły zdają się reprezentować miesiące w roku, jak również fazy księżyca, co czyni ten niezwykły starożytny obiekt o 5000 lat starszy, niż najstarszy znany do tej pory kalendarz z epoki brązu, odnaleziony w Mezopotamii.

Lecz nie jest to prymitywny i uproszczony kalendarz. Doły zostały uformowane w złożoną konstrukcję łuku, w którym każdy miesiąc księżycowy został podzielony na trzy okresy dziesięciodniowego tygodnia – reprezentujących fazy księżyca w odpowiednich kwadrach. Pozwalał on również na obserwację wschodu słońca w środku zimy, co ułatwiało co rok kalibrację kalendarza księżycowego w celu dostosowania go z powrotem z rokiem słonecznym. Cały łuk reprezentuje cały rok i może również odzwierciedlać ruchy Księżyca po fazach.

Niesamowite odkrycie pokazuje po raz kolejny, że nasi przodkowie nie byli tak prymitywni, jak próbują nam wmawiać podręczniki historii. Profesor Gaffney, który kierował przebiegiem badań, powiedział: „Z badań wynika, że ta społeczność z epoki kamiennej sprzed 10.000. lat, była znacznie bardziej zaawansowana, niż wcześniej podejrzewano. Odkryte siedlisko ma wpływ na sposób, w jaki powinniśmy rozumieć społeczność z epoki mezolitycznej w kategoriach gospodarczych, społecznych i kosmologicznych„.



 źródło: CTTTRLKOQ --> newbielink:http://ancient-origins.net/news-history-archaeology/oldest-ever-calendar-found-scotland-rewrites-history-books-00654 [nonactive]

przygotował: stophasbara

newbielink:http://wolna-polska.pl/wiadomosci/najstarszy-kalendarz-na-swiecie-2013-08 [nonactive]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...