poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Groźba Kijowa zerwania rozmów z Moskwą „nie będzie miała wpływu” na procesy zbrodniarzy wojennych w Donbasie, mówi Denis Pushilin z DRL

Groźba Kijowa zerwania rozmów z Moskwą „nie będzie miała wpływu” na procesy zbrodniarzy wojennych w Donbasie, mówi Denis Pushilin z DRL

Donbas odpowiada na rosyjskie ultimatum Zełenskiego

Ostrzeżenie prezydenta Władimira Zełenskiego, że procesy ukraińskich jeńców wojennych w Mariupolu skutecznie storpedują przyszłe negocjacje z Rosją, nie powstrzymają planowanego postępowania sądowego, powiedział w poniedziałek szef Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denis Puszilin.

Władze DRL wcześniej zapowiedziały, że zorganizują trybunały dla podejrzanych o zbrodnie wojenne popełnione przez ukraińskie wojska, w tym członków batalionu Azow, w którego szeregach znajdują się bojownicy o jawnie nacjonalistycznych i neonazistowskich poglądach.

„Zebrano dane dotyczące 80 przestępstw popełnionych przez Azow, 23 osoby zostały aresztowane i są w areszcie” – powiedział Pushilin w rosyjskiej telewizji 24. „Tak więc takie oświadczenia Zełenskiego nie będą miały wpływu [na procesy]”.

W przemówieniu wideo w poniedziałek Zełenski powiedział, że negocjacje nie będą możliwe, jeśli ukraińscy bojownicy zostaną poddani „pokazowemu procesowi”. Jego oświadczenie pojawiło się po tym, jak urzędnicy ukraińskiego wywiadu wojskowego powiedzieli, że w ramach przygotowań do procesów wewnątrz budynku filharmonii Mariupola zainstalowano duże klatki.

Jak podaje rosyjskie Ministerstwo Obrony, podczas majowego oblężenia huty Azowstal w Mariupolu w maju poddało się blisko 2500 ukraińskich żołnierzy.

Rozmowy pokojowe między Kijowem a Moskwą utknęły w martwym punkcie od wiosny.

24 lutego Rosja wysłała wojska na Ukrainę, powołując się na niewdrożenie przez Kijów porozumień mińskich, mających na celu nadanie regionom donieckim i ługańskim specjalnego statusu w państwie ukraińskim. Protokoły, za pośrednictwem Niemiec i Francji, zostały po raz pierwszy podpisane w 2014 roku. Były prezydent Ukrainy Piotr Poroszenko przyznał od tego czasu, że głównym celem Kijowa było wykorzystanie zawieszenia broni do kupienia czasu i „stworzenia potężnych sił zbrojnych”.

W lutym 2022 roku Kreml uznał republiki Donbasu za niepodległe państwa i zażądał oficjalnego ogłoszenia przez Ukrainę kraju neutralnego, który nigdy nie dołączy do żadnego zachodniego bloku wojskowego. Kijów twierdzi, że rosyjska ofensywa była całkowicie niesprowokowana.
https://www.rt.com/russia/561291-donbass-zelensky-ultimatum-response/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zbrodnicze małżeństwo Graffów

W piśmie z 19 listopada 1953 roku prokurator Alicja Graff wymieniała zarzuty wobec płk. Wacława Kostka-Biernackiego:  „Od 1931 r. do 31 sier...