9 pazdziernika 1974 roku w Hildesheim zmarł Oskar Schindler, niemiecki przemysłowiec pochodzenia austriackiego , który podczas II wojny światowej uratował od śmierci z rąk własnych rodaków - Niemców, ponad tysiąc pracujących u niego Żydów.
Po wojnie otrzymał tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
Ojciec Schindler’a miał zakład zajmujący się produkcją maszyn rolniczych.
Najbliższymi sąsiadami była rodzina zamożnego rabina Feliksa Kantora, z którą młody Oskar utrzymywał dość bliskie kontakty, co wykształciło w nim postawę tolerancji i szacunku dla odmiennego pochodzenia.
Po I wojnie jego rodzinne miasto znalazło się w granicach Czechosłowacji. W wieku 20 lat Oskar poślubił Emilie Pelzl. Najpierw pracował w zakładzie ojca, a po jego plajcie w dobie kryzysu lat 30., został przedstawicielem handlowym.
W latach 30. Schindler został członkiem partii nazistowskiej. Po inwazji Niemiec na tereny polskie za bezcen przejął przedsiębiorstwo nad Wisłą, Pierwszą Małopolską Fabrykę Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord” w Krakowie, która zaczęła potem funkcjonować pod szyldem:
Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych. Początkowo manufaktura wywarzała naczynia, następnie zajęła się amunicją. Wkrótce Schindler zaangażował do pracy 1300 żydowskich robotników w celu obniżenia kosztów.
Po jakimś czasie otoczył ich opieką i zaczął chronić, twierdząc, że potrzebuje wykwalifikowanej kadry. Podczas likwidacji krakowskiego getta w 1942 r. Schindler ocalił część swoich pracowników, dając łapówki i negocjując przeniesienie 900 Żydów do obozu zbudowanego przy fabryce.
Pod koniec wojny niemieckie obozy były jednak likwidowane. Schindler przeniósł 1200 Żydów do fabryki w Brünnlitz.
Po II wojny światowej przedsiębiorca wyjechał do Argentyny, gdzie próbował odbudować podupadające interesy.
Powrócił do Niemiec, skąd regularnie odwiedzał Izrael i swoich żydowskich przyjaciół.
Historię Schindlera przedstawił w książce "Lista Schindlera" australijski pisarz Thomas Keneally, na jej kanwie Steven Spielberg nakręcił nagrodzony Oscarami film, który przybliżył historię Schindlera widzom na całym świecie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz