poniedziałek, 15 stycznia 2024

Jak wykryć trolla?

 

Jak wykryć trolla?


Nieraz zdarza się, że prowadzimy dyskusję, która przypomina grę w pingponga. Przeciwnicy zarzucają się nawzajem druzgoczącymi argumentami i odpowiadają, ignorując wszystko, co przedstawił oponent. Nie muszą to być jeszcze trolle.

Mamy tu co prawda do czynienia z jedną z cech trolli, czyli ignorowanie rzeczowych argumentów, z drugiej jednak strony te argumenty, jakiekolwiek by nie były, istnieją i są rzucane w ferworze walki.

Prawdziwy troll jest inny. Autentyczny troll ma praktycznie jeden jedyny argument na poparcie swoich słów. Jest nim: skoro tak mówię (lub piszę) to tak właśnie jest! Czasem zacytuje jakiegoś wątpliwej jakości eksperta telewizyjnego, jednak z reguły unika rzeczowej dyskusji. Zdaje sobie sprawę, że w autentycznej wymianie zdań nie ma szans.

Zadaniem trolla jest wprowadzenie zamętu, odwrócenie uwagi oraz zdenerwowanie przeciwnika. Często się zdarza, że sam troll ulega podobnym emocjom.

Szanowni trolle. Nie mam dostępu do waszej kamery, to jest jedynie obrazek znaleziony w czeluściach internetu.

Zainteresowanym tym tematem polecam mój artykuł z marca 2023 r. Atak trolli. Możecie się dowiedzieć jak zostać trollem i zarobić przy tym trochę kasy.

Już wiemy, że trolle nie przedstawiają żadnych rzeczowych argumentów. Łatwo można wpaść w pułapkę i traktować jako trolla każdego, kto ośmiela się mieć i – co gorsza – ogłaszać odmienne poglądy. Tak jednak z pewnością nie jest. To my jako społeczeństwo ulegamy manipulacji. Manipulacji wmawiającej nam, że jest tylko jeden jedynie słuszny punkt widzenia. Kiedy ogląda się świat z jednego punktu, traci się widok na sprawę z nieskończonej ilości innych, wcale nie gorszych punktów.

Nieraz trudno jest nam zaakceptować, że ktoś może inaczej niż my interpretować sprawy. On to po prostu widzi z innej perspektywy. Gdy uda się doprowadzić do prawdziwej dyskusji, może się okazać, że obie strony myślą podobnie, opierają się jednak na odmiennych doświadczeniach. Częstym przypadkiem jest kłótnia małżeńska, kiedy obie strony przedstawiają, używając różnych słów praktycznie te same poglądy.

Jeśli podoba Wam się to, co tutaj piszę, bardzo pomogłoby dalszemu rozpowszechnianiu tych artykułów, gdybyście je udostępniali Waszym znajomym na mediach społecznościowych.

Autor artykułu Marek Wójcik
Mail: worldscam3@gmail.com
https://www.world-scam.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zbrodnicze małżeństwo Graffów

W piśmie z 19 listopada 1953 roku prokurator Alicja Graff wymieniała zarzuty wobec płk. Wacława Kostka-Biernackiego:  „Od 1931 r. do 31 sier...