środa, 24 stycznia 2024

Kryształy od wieków fascynowały ludzkość.

 Kryształy od wieków fascynowały ludzkość. W XIX wieku zostały dokładniej zbadane pod kątem ich oddziaływania na światło. W ubiegłym stuleciu dalsze badania w zakresie fizyki kwantowej doprowadziły do wynalezienia rewolucyjnych w tamtym czasie przyrządów półprzewodnikowych, co było podstawą obecnej rewolucji technologicznej.

Odkrycie kryształów czasoprzestrzennych otwiera nowy rozdział w rozwoju technologii. Podstawowym zastosowaniem kryształów czasu byłby rozwój komputerów kwantowych oraz stworzenie jeszcze dokładniejszego wzorca czasu.

Obecne komputery kwantowe, mimo że ich wydajność jest wielokrotnie większa w porównaniu do najmocniejszych komputerów tradycyjnych, są bardzo niestabilne. Ich działanie opiera się o wspomniane wcześniej kubity — cząstki elementarne (fotony lub elektrony) występujące jednocześnie w dwóch odmiennych stanach w przestrzeni („0” lub „1”).

Zastosowanie kryształów
Źródło: physicsworld.com
Układ kubitów wchodzący w skład komputera kwantowego, w wyniku ewolucji swego stanu, daje rozwiązanie złożonego problemu obliczeniowego. Komputery kwantowe nie pozwolą na rozwiązywanie nowej klasy zagadnień, jednak obecne problemy mogą zostać rozwikłane w wielokrotnie szybszy sposób. Podstawową wadą komputerów kwantowych jest ich niestabilność.

Kubity funkcjonują w zamkniętym układzie i jakakolwiek ingerencja z zewnątrz zaburza ich stan i wpływa bezpośrednio na wynik obliczeń. Aby zachować stabilność układów kwantowych w superkomputerze, konieczne jest utrzymywanie temperatury bliskiej zera bezwzględnego (-273°C), prawie całkowitej próżni oraz ekranowania zewnętrznego oddziaływania magnetycznego.

Kryształy
Źródło: theconversation.com
Widać więc, że utrzymanie optymalnego stanu pracy układu komputera kwantowego jest bardzo trudne, a co za tym idzie — bardzo drogie. Tymczasem trwają badania sprawdzające zastosowanie komputerów kwantowych do optymalizacji strategii handlowych i giełdowych (JP Morgan, jeden z największych holdingów finansowych na świecie), poprawie procesów produkcyjnych i zarządzania flotą autonomicznych pojazdów (Daimler, niemiecki producent samochodowy, odpowiedzialny m.in. za markę Mercedes), działaniu półprzewodników (Samsung, znany wszystkim innowacyjny producent elektroniki użytkowej), czy zastosowania w chemii i fizyce (indyjski producent JSR).

Głównym ograniczeniem użycia komputerów kwantowych opartych na kubitach jest właśnie niestabilność układów i cena. Zastosowanie bardziej stabilnych i przewidywalnych układów kryształów czasoprzestrzennych mogłoby być prawdziwym przełomem w rozwoju komputerów kwantowych.

Za: https://scroll.morele.net/technologia/czym-sa-krysztaly-czasowe/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zbrodnicze małżeństwo Graffów

W piśmie z 19 listopada 1953 roku prokurator Alicja Graff wymieniała zarzuty wobec płk. Wacława Kostka-Biernackiego:  „Od 1931 r. do 31 sier...