czwartek, 28 marca 2024

Wolność dla Juliana Assange

 

Wolność dla Juliana Assange


Julian Assange jest założycielem i redaktorem naczelnym witryny internetowej WikiLeaks, która publikowała miliony stron dokumentów rządowych, bankowych i korporacyjnych, ujawniających afery wojenne, przekręty finansowe i spiskowe knowania globalistów.

Assange swój talent informatyczno-hakerski, który pozwoliłby mu włamywać się bez trudu na konta bankowe, skierował w zupełnie inną stronę.

John Pilger, niedawno zmarły legendarny niezależny dziennikarz i filmowiec, w 2018 roku napisał: „Kiedy po raz pierwszy spotkałem Juliana Assange’a ponad dziesięć lat temu, zapytałem go, dlaczego założył WikiLeaks. Odpowiedział: „Przejrzystość i odpowiedzialność to kwestie moralne, które muszą być istotą życia publicznego i dziennikarstwa”.

Assange za wcielanie tej dewizy w życie płaci cenę wolności. Najbardziej naraził się służbom amerykańskim publikując materiały dotyczące wojen prowadzonych przez USA w Afganistanie i w Iraku.

Pierwszym znaczącym sygnalistą dostarczającym WikiLeaks tajne dokumenty amerykańskiej armii był Bradley Manning (po zmianie płci przyjął imię Chelsea), wojskowy ekspert i analityk danych wywiadu. Ujawnione przez WikiLeaks dokumenty dostarczone przez Manninga publikowane były w czołowych gazetach świata.

Tego służby wywiadu i bezpieczeństwa USA nie mogły darować. W dodatku kolejny pracownik CIA Edward Snowden, początkowo na łamach prasy, a później w WikiLeaks ujawnił tajne dokumenty o PRISM, czyli programie inwigilacji przez NSA (Agencję Bezpieczeństwa Narodowego) połączeń telefonicznych, korespondencji internetowej oraz kont w serwisach społecznościowych.

Snowden, wspierany przez Assange’a, uratował wolność, a może nawet życie, dzięki azylowi i obywatelstwu przyznanemu w Rosji. Polskie władze odmówiły Snowdenowi przyznania azylu, co biorąc pod uwagę wpływy USA w Polsce, z pewnością wyszło mu na dobre.

Warto odnotować, że w ujawnianych przez WikiLeaks dokumentach znajdowały się także wątki polskie. Największego rozgłosu nabrała tajna notatka ambasadora USA w Polsce. Dokument wysłany był 23 stycznia 2009 roku z ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce do Waszyngtonu, w której opisano spotkanie ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z ambasadorem Victorem Ashem. W trakcie rozmowy miał pojawić się temat wypłat rekompensaty za żydowskie mienie bez spadkowe, odebrane w czasie II wojny, co miało zostać sfinansowane ze środków uzyskanych dzięki sprzedaży części mienia narodowego, w tym Lasów Państwowych.

Polowanie na Assange’a rozpoczęto 30 listopada 2010, gdy Interpol na wniosek Szwecji wystawił list gończy oznaczony najwyższą kategorią, który oznacza poszukiwania Assange’a w celu aresztowania i ekstradycji w związku z oskarżeniami o wymuszenie seksualne i gwałt. W Szwecji na policję zgłosiły się dwie kobiety, które miały spotkać się z Assange’em 14 sierpnia 2010 w Sztokholmie i sześć dni później oskarżyły go o przestępstwa seksualne. Tym przestępstwem miała być niechęć Assange’a do używania prezerwatyw. [Obie kobiety to żydówki – admin]

Znacząca część opinii publicznej uważa oskarżenie za fragment działań służb Stanów Zjednoczonych, mających na celu dyskredytację założyciela WikiLeaks. 19 czerwca 2012 Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i poprosił o azyl polityczny, chcąc uchronić się przed ekstradycją do Szwecji.

16 sierpnia ekwadorski minister spraw zagranicznych, Ricardo Patiño, poinformował o przyznaniu mu azylu politycznego. 12 grudnia 2017 grudnia Assange otrzymał obywatelstwo ekwadorskie.

Dążenie do ujawniania prawdy o działaniach sprzecznych z prawem agencji rządowych zapoczątkowane przez Assange’a nabrały cech epidemii. Pomimo świadomości zagrożenia więzieniem jakie niesie podejmowanie współpracy z WikiLeaks pojawiali się nowi odważni sygnaliści.

Ujawnienie wiosną 2017 r. akt Krypty 7, szczegółowo opisujących działania hakerskie CIA, było jednym z bardziej imponujących osiągnięć WikiLeaks, pomimo tego, że redaktor naczelny w tym czasie był izolowany w ambasadzie ekwadorskiej.. Akcja polegała na przejęciu 180 gigabajtów informacji i stanowiła, według agencji, „największą utratę danych w historii CIA”. Autorem przejęcia i dostarczycielem przejętych materiałów do WikiLeaks był Joshua Schulte, programista pracujący w CCI Centrum Wywiadu Cybernetycznego CIA, który po trzech procesach został skazany we wrześniu 2023 przez sąd federalny w Nowym Jorku na 40 lat więzienia.

Assange zdradzony

W trakcie pobytu Assange’a w ambasadzie Ekwadoru hiszpańska firma ochroniarska UC Global SL otrzymała zlecenie zmodernizowania techniki bezpieczeństwa ambasady. Właściciel firmy David Morales, poza zleceniem, wydał polecenie instalowania ukrytych mikrofonów w pomieszczeniach ambasady. Wiele wskazuje, że to Morales przekazywał CIA informacje o spotkaniach i rozmowach prowadzonych przez Assange’a z jego zespołem prawnym, co miało szczególne znaczenie wobec ujawnienia w wyniku podsłuchu omawianych planów ucieczki Assange’a z ambasady i następnie z Anglii.

Pod wpływem nacisków USA 11 kwietnia 2019 prezydent Ekwadoru, Lenín Moreno, ogłosił decyzję o wycofaniu azylu dla Assange’a. Moreno posłużył się argumentem dostarczonym przez CIA, że Assange podczas pobytu w ambasadzie „wtrącał się w wewnętrzne sprawy innych państw”.

Brytyjska policja tego samego dnia aresztowała Assange’a na terenie ekwadorskiej ambasady. Przez zdradę Dawida Moralesa CIA triumfowało na tym etapie starań o ekstradycję Assange’a.

Pretekst szwedzki ścigania Assange’a uległ przedawnieniu. 19 listopada 2019 szwedzka prokuratura umorzyła zarzuty przeciwko niemu w sprawie o gwałt.

Nie był to jednak koniec knowań służb amerykańskich, dążących do doprowadzenie do ekstradycji Assange’a do Stanów Zjednoczonych. Nakaz ekstradycji został podpisany w czerwcu 2022 przez minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel.

Walka o uwolnienie Assange

Sędzia Vanessa Baraitser z Westminster Magistrates’ Court odmówiła zatwierdzenia wniosku rządu USA o ekstradycję w styczniu 2021 r. ze względu na surowość warunków, jakie Julian zniósłby w amerykańskim systemie więziennictwa. Sprawa, w wyniku apelacji upartej minister Priti Patel, powędrowała do Sądu Najwyższego. Sędzia Sądu Najwyższego Jonathan Swift – który wcześniej pracował dla różnych brytyjskich agencji rządowych jako adwokat i powiedział, że jego ulubionymi klientami są „agencje bezpieczeństwa i wywiadu” – odrzucił w czerwcu 2023 dwa wnioski prawników Juliana Assange’a o odwołanie się od jego ekstradycji.

Kto oskarża, kto broni Assange’a?

„Niezależnie od intencji Juliana Assange’a wobec WikiLeaks”, ocenił demokratyczny senator z Wirginii Mark Warner, „stał się bezpośrednim uczestnikiem rosyjskich wysiłków zmierzających do osłabienia Zachodu i podważenia amerykańskiego bezpieczeństwa”. W tym celu wyraził nadzieję, że „brytyjskie sądy szybko przekażą go do aresztu w USA, aby mógł w końcu uzyskać sprawiedliwość, na którą zasługuje”.

Nieżyjąca już demokratyczna senator Dianne Feinstein twierdziła, że „Assange powinien zostać ukrzyżowany na podstawie ustawy o szpiegostwie.” Pojawiały się także głos obrony. Kongresmenka Dana Rohrabacher z Kalifornii nazwała Assange’a „bardzo honorowym człowiekiem”. W styczniu 2021 r. była demokratyczna kongresmenka Tulsi Gabbard z Hawajów wezwała Trumpa w ostatnich dniach jego ułaskawienia Juliana Assange’a jako jednego z jego ostatnich aktów przed opuszczeniem Białego Domu.

Rashidy Tlaib, demokratyczna kongresmenka z Michigan, wezwała kolegów członków do odłożenia na bok różnic i dołączenia podpisów do prokuratora generalnego Merricka Garlanda, wzywając go do wycofania zarzutów. Stwierdziła, że argumentem używanym do ścigania Assange’a była „notorycznie niedemokratyczna ustawa o szpiegostwie”, która „poważnie podważa wolność prasy i pierwszą poprawkę”. Do tej pory zebrano podpisy od demokratycznych reprezentantów Jamaala Bowmana, Ilhana Omara i Cori Bush. Alexandria Ocasio-Cortez zapowiedziała, że podpisze list przed zakończeniem zbierania podpisów..

Znaczącym aktem obrony Assange’a jest przyjęcie przez Kongres USA rezolucji Izby Reprezentantów nr 934, przedstawionej 13.12.2023 przez republikanina z Arizony Paula A. Gosara, która wyraża „przekonanie Izby Reprezentantów, że regularna działalność dziennikarska jest chroniona przez Pierwszą Poprawkę i że Stany Zjednoczone powinny wycofać wszystkie zarzuty i próby ekstradycji Juliana Assange’a”.

Tak Assange wygląda dziś.

Australijski premier zwraca się do USA, by wycofały zarzuty przeciwko Julianowi Assange’owi. Także co najmniej 70 senatorów i członków parlamentu z Australii wyraziło poparcie dla Assange’a, oraz pragnienie jego powrotu do ojczyzny, Assange jest Australijczykiem, potwierdzone przez „licznych obrońców praw człowieka, wolności prasy i praw do prywatności. Dziś Julian Assange stoi obok największych bohaterów walki o prawo głoszenia prawdy. Jego twórczość rzuca wyzwanie strukturom władzy, ujawniając niewygodne prawdy ukryte przez rządy.”

Zbliżamy się do krytycznego etapu walki Juliana Assange’a z amerykańską ekstradycją, a rozprawy apelacyjne odbędą się w brytyjskim Sądzie Najwyższym 20 i 21 lutego 2024. Konfederacja Korony Polskiej w dn. 20 lutego o godz. 16 organizuje demonstrację pod ambasadą Brytyjską pod hasłem „Uwolnić Juliana Assange”.

Wolnościowcy tam będą.

Wasz Ko Mentator
https://myslpolska.info/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...