„Gruzini są drugą najliczniejszą grupą obcokrajowców, którzy odsiadują wyroki w polskich więzieniach” – Paweł Moczydłowski
„Jest to trudno wytłumaczalne, skąd jest taka zwiększona aktywność gruzińskich przestępców w Polsce i to w postaci takiej zorganizowanej, bardzo profesjonalnej niezwykle brutalnej” – mówił dr Paweł Moczydłowski, socjolog, kryminolog, były szef więziennictwa.
Na antenie TOK FM dr Paweł Moczydłowski powiedział, że Gruzini są drugą najliczniejszą grupą obcokrajowców, którzy odsiadują wyroki w polskich więzieniach.
Jak podał Moczydłowski – „nie ma prostej odpowiedzi na pytanie” dotyczące wysokiej ilości przestępstw wśród Gruzinów mieszkających w Polsce. Ekspert przyznał jednak, że sprawa jest „niepokojąca”.
Dr Moczydłowski przypomniał, że w czasach Związku Radzieckiego oraz po upadku ZSRS „zorganizowany gruziński świat przestępczy miał silną pozycję w świecie przestępczym na tamtym obszarze”.
„I trzeba powiedzieć, że świat zorganizowanej przestępczości gruzińskiej jest powiązany ze światem rosyjskim. Zastanawiająca jest taka zwiększona aktywność grupy przestępczej nieprzystająca do dominującej w Polsce społeczności ukraińskiej. W społeczności ukraińskiej – proporcjonalnie do jej liczebności – przestępczość jest mniejsza” – ujawnił były szef polskiego więziennictwa.
Statystyki przestępczości wśród cudzoziemców
Były szef polskiego więziennictwa Paweł Moczydłowski twierdzi, że musimy się liczyć z tym, że w polskich więzieniach będzie coraz więcej cudzoziemców. Zwrócił też uwagę na związane z tym problemy.
Jak informowaliśmy, w porównaniu do 2020 roku liczba obcokrajowców w polskich więzieniach wzrosła dwukrotnie. Połowę z nich stanowią Ukraińcy. Obecnie w więzieniach w naszym kraju przebywa 2407 cudzoziemców. Najwięcej wśród nich jest Ukraińców – 1261. Zajmujących drugie miejsce Gruzinów jest blisko cztery razy mniej – 330. Liczba osadzonych Białorusinów wynosi 146.
W maju br. pisaliśmy, że jak wynika z danych Komendy Głównej Policji przekazanych portalowi Kresy.pl, cudzoziemcy stanowią aż 40 proc. poszukiwanych przez policję w Polsce w związku z artykułem 148. KK (zabójstwo).
Z danych, które w 2023 roku publikowała „Rzeczpospolita”, wynikało, że „co piąte cudzoziemskie przestępstwo w Polsce popełnili Gruzini”. A tworzone przez obywateli tego kraju szajki specjalizują się przede wszystkim we włamaniach, rozbojach i napadach na kantory.
Do jednych z najgłośniejszych skoków doszło, gdy ukradziono cenne rękopisy z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Damian Drozd
https://kresy.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz