czwartek, 19 września 2024

Stan klęski żywiołowej – jest rozporządzenie. Ograniczenia wolności i praw człowieka oraz obywatela. Co to oznacza?

Stan klęski żywiołowej – jest rozporządzenie. Ograniczenia wolności i praw człowieka oraz obywatela. Co to oznacza?


Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Zgodnie z projektem, stan klęski żywiołowej ma zostać wprowadzony na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.



Kłodzko


Opis projektu rozporządzenia rządu został w poniedziałek opublikowany w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.


„Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na obszarze wybranych powiatów, miast na prawach powiatów i gminy na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego (na podstawie rekomendacji wojewodów po posiedzeniach odpowiednich wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego), na maksymalny możliwy termin 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Jest to czas niezbędny dla zapobieżenia skutkom tej klęski lub usunięcia tych skutków” – napisano w opisie projektu.


Ograniczenia wolności – co to oznacza w praktyce?


Podano też, że w okresie obowiązywania stanu klęski żywiołowej będą obowiązywały następujące – wyłącznie niezbędne – rodzaje ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązek opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; nakaz lub zakaz określonego sposobu przemieszczania się.


Podkreślono też, że konieczne jest jak najszybsze zapobieżenie potencjalnym skutkom „katastrofy naturalnej noszącej znamiona klęski żywiołowej oraz usunięcie skutków już zaistniałych”. „Stwierdzono zagrożenie dla życia i zdrowia dużej liczby osób (w tym odnotowano ofiary śmiertelne), występowanie uszkodzeń i zniszczeń w mieniu w wielkich rozmiarach, wystąpienie utrudnień bytowych dla mieszkańców objętych skutkami zagrożenia, a także zagrożenie dla środowiska naturalnego” – dodano.


W opisie projektu przypomniano też regulacje prawne dotyczące stanu klęski żywiołowej – przepisy konstytucji, a także ustawy o stanie klęski żywiołowej. „Zakres terytorialny powodzi, która już w dotychczasowej fazie objęła znaczne obszary południowo-zachodniej Polski, jak również jej intensywność (gwałtowne, a często też historycznie rekordowe przyrosty poziomów wód w rzekach, niszczycielskie zjawiska towarzyszące, w tym osuwiska, silne wiatry), a przede wszystkim ogromna skala zniszczeń powodowanych przez żywioł, uzasadniają zastosowanie rozwiązań nadzwyczajnych” – czytamy.


Jak podkreślono, „w obecnej sytuacji konieczne jest uruchomienie wszelkich dostępnych zasobów i środków w celu ochrony zdrowia, życia i mienia”. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i wykorzystanie nadzwyczajnych instrumentów prawnych z nim związanych pozwoli zwiększyć zakres i skuteczność pomocy udzielanej osobom dotkniętym skutkami żywiołu oraz sprawniej przeciwdziałać skutkom powodzi i je usuwać” – zaznaczono również w opisie projektu, za który odpowiedzialne jest MSWiA i jego wiceszef Wiesław Leśniakiewicz.


Powódź w Polsce


Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.


Tama w Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim została przerwana. W Głuchołazach w powiecie nyskim napór wody zniszczył most tymczasowy. Do Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju właściwie nie można dojechać. Pod wodą są ulice Kłodzka; głębokość wody w zalanych kwartałach w centrum miasta waha się od 50 cm do 1,5 metra. W wielu miejscach trwa ewakuacja ludności. Ze szpitala w Nysie, odciętego od miasta przez wodę, zostało ewakuowanych w niedzielę 33 pacjentów, w tym ciężarne kobiety i dzieci.


W poniedziałek przed południem pękł zbiornik retencyjny Topola, co oznacza wzbieranie się kolejnej fali powodziowej. Największe zagrożenie dotyczy miejscowości położonych poniżej uszkodzonego zbiornika Topola, wzdłuż biegu Nysy Kłodzkiej. Burmistrz Paczkowa zaapelował o natychmiastową ewakuację.


Czytaj więcej o sytuacji powodziowej w Polsce:


Pękł kolejny zbiornik retencyjny, fala powodziowa wzbiera. Apel o natychmiastową ewakuację [VIDEO]

MOCNE NAGRANIE. Myśliwy beszta wiceministra klimatu i pyta, dlaczego w ewakuacji nie uczestniczą samochody elektryczne [VIDEO]

Dramatyczny apel burmistrza Lądka-Zdroju. Miasteczko bez prądu, gazu, łączności, jedzenia. Ludzie tracą siły [FOTO/VIDEO]

Kolejna ofiara powodzi. Nie żyje dr Krzysztof Kamiński [FOTO/VIDEO]

Tu rozegra się walka o Wrocław i Opole. Czy ta tama wytrzyma?

KM

https://nczas.info

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...