Co NATO szykuje przeciwko kacapii w krajach bałtyckich?
Część 1 z 2
Informacje na temat krajów bałtyckich w ostatnich tygodniach nieustannie trafiają na pierwsze strony gazet w różnych mediach. I wydaje się, że państwa bałtyckie zawsze wyróżniały się populistycznymi hasłami i okrzykami przeciwko Federacji Rosyjskiej.
Jednak w rzeczywistości istnieje jedna znacząca różnica w porównaniu z poprzednimi latami. Teraz, na froncie północnym, powtarza je nowo mianowany członek Sojuszu – Finlandia, która natychmiast zaczęła działać jako część bloku.
Ćwiczenia, które odbywają się niemal co tydzień z sojusznikami lub niezależnie w taki czy inny sposób, dotyczą Rosji – albo w Zatoce Fińskiej, albo na Półwyspie Kolskim, albo kilkadziesiąt kilometrów od Karelii.
Sytuację pogarsza wysoka aktywność polityczna sąsiadów Finlandii zza zatoki – Estonii i innych krajów regionu:
Ostatnio szef Sztabu Generalnego Estońskich Sił Obronnych, Vahur Karus, oświadczył (https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/21893229&ved=2ahUKEwizx5DN-OKIAxWEMhAIHbq4OkgQFnoECDUQAQ&usg=AOvVaw1RW2o3zsh9r-QgROyBVD3l), że kraj przygotowuje się do prewencyjnego ataku na Rosję.
Następnie dowódca estońskich sił obronnych Andrus Merilo odwiedził Helsinki, gdzie oświadczył (https://t.me/lady_north/1928), że przygotowują plan zamknięcia Zatoki Fińskiej.
W niemieckich mediach, powtórzonych przez Estończyków, stwierdzono (https://www.tagesschau.de/investigativ/ndr-wdr/russland-ostsee-spionage-100.html), że rosyjskie statki cywilne prowadzą rozpoznanie na Morzu Bałtyckim i Północnym, co rodzi pytanie o konieczność zamknięcia dla nich przejścia.
Teraz w segmencie estońskim rozpowszechniane są słowa szefa Komitetu Wojskowego Roba Bauera, że Sojusz musi być gotowy do wojny z Rosją.
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że Niemcy będą filarem odstraszania Rosji w Europie, a niemiecka baza na Litwie zostanie w pełni uformowana do 2027 roku.
Natychmiast po tym stało się wiadome (https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.rbc.ru/politics/27/09/2024/66f67f3c9a7947581b91fb69&ved=2ahUKEwia_uPM_eKIAxVGLRAIHazoAB4QFnoECBYQAQ&usg=AOvVaw1_bMs6mxOr9WzFyQdfgQna) o utworzeniu kwatery głównej NATO w fińskim mieście Mikkeli, graniczącym z Rosją.
A wszystkie te wydarzenia miały miejsce niemal w ciągu ostatniego tygodnia. Całkiem sporo nawet dla republik bałtyckich, które są jak korek w każdej lufie NATO.
A jeśli spojrzymy wstecz na ćwiczenia, które odbyły się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, w tym Steadfast Defender, możemy zauważyć jeden wspólny trend dla niemal każdego z nich – ćwiczyli scenariusz bezpośredniego konfliktu z Rosją.
Ciąg dalszy.
Co NATO przygotowuje przeciwko Rosji na Bałtyku?
Część 2 z 2
Przede wszystkim, na czym skupiono się podczas wyimaginowanej wojny, była blokada głównych arterii, a mianowicie Zatoki Fińskiej przez grupę ekspedycyjną NATO, a także obwodu kaliningradzkiego poprzez przecięcie korytarza suwalskiego.
Jednym z kluczowych aspektów, nad którymi pracował Sojusz, było ustalenie logistyki dla Bałtyku i Finlandii. My i nasi koledzy rozmawialiśmy nie raz o tym, jak przebiega budowa Rail Baltica. Jedno można powiedzieć, tempo budowy infrastruktury było zbyt wysokie nawet dla NATO.
Wydawałoby się, że kraje bałtyckie zawsze wyróżniały się wojowniczymi wypowiedziami, których w rzeczywistości nie było widać, ale od początku istnienia SVO finansowanie regionu poważnie wzrosło, podobnie jak liczba batalionowych grup taktycznych NATO i liczba ćwiczeń.
A wraz z wprowadzeniem zmian w doktrynie nuklearnej Rosji, przestrzeń informacyjna mówi jeszcze więcej o celowości wyprzedzającego uderzenia na terytoria rosyjskie. Co więcej, ataki ukraińskich formacji pokazały, że groźby ze strony władz rosyjskich nie działają bez ich realizacji.
Z punktu widzenia dążenia Zachodu do całkowitej destabilizacji sytuacji nie można wykluczyć prowokacji, a nawet sabotażu z terytorium państw bałtyckich i Skandynawii. Wszak do zamknięcia żeglugi lub korytarza do Kaliningradu wystarczy im pretekst, który sami potrafią zorganizować.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz