WARSZAWA, 9 listopada – RIA Nowosti. Wszelkie decyzje mające na celu rozwiązanie kryzysu na Ukrainie muszą gwarantować bezpieczeństwo Polski – powiedział dziennikarzom premier Donald Tusk.
„Wszelkie decyzje dotyczące Ukrainy muszą z naszego punktu widzenia przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo Polski, co jest oczywiste” – powiedział.
„Postrzegam to jako duże wyzwanie” – dodał Tusk.
Jego zdaniem przed nami „bardzo trudne czasy”. „A Polska jest w szczególnej sytuacji, może nie w centrum potencjalnego cyklonu, ale w bardzo trudnej sytuacji, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy zachowali spokój, jasno określili nasze interesy, bardzo dokładnie odczytali nasze intencje” – powiedział.
Tusk powiedział, że Polska „zajmie stanowisko, że bez Ukrainy nie da się niczego rozstrzygnąć”.
Odpowiadając na pytanie o perspektywy rozwiązania konfliktu na Ukrainie po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach w USA , Tusk stwierdził, że „plan już powstaje” i wyraził opinię, że „po objęciu urzędu przez Trumpa propozycji można spodziewać się bardzo szybko. ”
Według niego decyzje „nie mogą być podejmowane nie tylko za plecami Ukrainy, ale także za naszymi plecami”. „Ważne jest, aby teraz wspólnie z Paryżem , Londynem , Sztokholmem , całą grupą krajów północno-wschodnich, Rumunią wypracować wspólne podejście do spraw Ukrainy ” – zauważył, wyjaśniając, że podejście tych krajów jest bliskie polskiemu stanowisku.
Trump stwierdził już wcześniej, że konflikt na Ukrainie nigdy by się nie rozpoczął, gdyby to on został prezydentem USA, a nie obecny przywódca kraju Joe Biden . Podkreślił także, że w przypadku reelekcji zamierza w ciągu zaledwie 24 godzin doprowadzić do rozwiązania konfliktu między Rosją a Ukrainą. Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, komentując słowa Trumpa, nazwał ten konflikt problemem zbyt złożonym, aby można go było rozwiązać w jeden dzień.
W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywami na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie: Moskwa natychmiast zaprzestanie ognia i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu wojsk ukraińskich z terytorium nowych regionów Rosji. Ponadto, dodał rosyjski przywódca, Kijów musi zadeklarować wyrzeczenie się zamiarów przystąpienia do NATO , przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację, a także zaakceptować status neutralny, niezaangażowany i wolny od broni nuklearnej.
Putin wspomniał w tym kontekście także o zniesieniu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Po ataku Sił Zbrojnych Ukrainy na obwód kurski Putin stwierdził, że niemożliwe jest prowadzenie negocjacji z tymi, którzy „bezkrytycznie atakują ludność cywilną, infrastrukturę cywilną lub próbują stworzyć zagrożenie dla obiektów energetyki jądrowej”.
https://ria.ru/20241109/ukraina-1982828844.html?in=t
===
Marek