czwartek, 2 stycznia 2025

Czy 馃嚪馃嚭 Rosja i 馃嚠馃嚪 Iran zastawi艂y wielk膮 pu艂apk臋 na Imperium, poddaj膮c Syri臋? Analiza.

 

  1. Czy 馃嚪馃嚭 Rosja i 馃嚠馃嚪 Iran zastawi艂y wielk膮 pu艂apk臋 na Imperium, poddaj膮c Syri臋?
    Analiza.

    Przypomnijmy sobie, jak Zach贸d w ko艅cu rozbi艂 Zwi膮zek Radziecki. Dok艂adnie w ten sam spos贸b – zostali wci膮gni臋ci do Afganistanu.
    My艣l臋, 偶e jest to ta sama pu艂apka zastawiona na Cesarstwo Zachodnie.
    8 grudnia ,w wiadomo艣ciach podano, 偶e Syria upad艂a.
    Nie mog艂em w to uwierzy膰 ani uj膮膰 tego w 偶adne sensowne ramy, poniewa偶 mi臋dzy pocz膮tkiem ataku HTS (grupy terrorystycznej Hayat Tahrir al Sham, alias StSt ) a upadkiem Damaszku i obaleniem Bashara al- Assada min臋艂o 11 dni.
    Czy to logiczne?
    W艂adze samorz膮dowe i portale spo艂eczno艣ciowe s膮 zasypywane wyja艣nieniami – wszystko oczywiste: korupcja, armia nie chcia艂a walczy膰, upadek systemu, nie byli gotowi, zaskoczono ich …
    To wszystko nie ma sensu .I to nawet nie musi by膰 do ko艅ca prawd膮…
    To ta sama Syria, pod rz膮dami tego samego Bashara al-Assada, kt贸ra opar艂a si臋 wsp贸lnemu atakowi ameryka艅skich wasali, Anglii, Al-Kaidy, D偶abat al-Nusra, ISIS, przy pe艂nym wsparciu ca艂ej Ligi Arabskiej – stawia艂a op贸r w艂asnym si艂om opozycji przez cztery lata. W 2015 r. w ko艅cu przysz艂a na ratunek Rosja. A teraz ta sama Syria, ten sam Bashar al-Assad upad艂 w ci膮gu 10-11 dni…
    W grudniu 2016 roku ostatecznie si艂y rz膮dowe przerwa艂y obl臋偶enie Aleppo i od tego czasu mieli osiem lat na odbudow臋, przegrupowanie, wzmocnienie obrony i wiedzieli o siatce terrorystycznej w Idlib. Niezrozumia艂e jest, 偶e nie wiedzieli, 偶e ten Muhammad ben al-Jalani, czy Jolani , jakkolwiek si臋 nazywa, kt贸ry zmienia si臋 co kilka lat, krzycza艂, 偶e zajmie Aleppo i pojedzie a偶 do Damaszku. Wiedzieli o tym.
    Jalani od 2013 r. znajduje si臋 na li艣cie organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA. Od 2018 r. Al Nusra, pod now膮 nazw膮 HT艩, znajduje si臋 na li艣cie organizacji terrorystycznych Departamentu STANU.
    Jak zmieni艂a si臋 sytuacja w tym regionie od 2016 roku, osiem lat temu?
    Rosja i Iran przesz艂y od wzajemnie ch艂odnych stosunk贸w do przyjaznych, staj膮c si臋 bliskimi sojusznikami, w pe艂ni wspieraj膮c Syri臋.
    Iran i Arabia Saudyjska nie s膮 ju偶 wrogami. Liga Arabska, z wyj膮tkiem Kataru, wspiera艂a Bashara al-Assada. I wszystko przepada w ci膮gu 10 dni.
    Nie rozumiem tego.
    Po „przetrawianiu” tego wszystkiego przez dwadzie艣cia cztery godziny od us艂yszenia tego w wiadomo艣ciach doszed艂em do wniosku, 偶e mo偶e nie Syria, ale Iran i Rosja zastawi艂y pu艂apk臋 na Imperium. Poniewa偶 ta bitwa z pewno艣ci膮 nast膮pi. Wed艂ug ameryka艅skich doniesie艅 HTS, jako najwi臋ksza grupa terrorystyczna, atakuje pozycje syryjskie nieprzerwanie od 2022 roku. Nikogo wi臋c to nie zdziwi艂o. Historia niespodzianki jest dla mnie niezrozumia艂a. To, 偶e Rosjanie podpisali rozejm z Erdo臒anem, kt贸ry wielokrotnie pokazywa艂, 偶e czasami wbija n贸偶 w plecy, a potem ca艂kowicie dali sobie spok贸j z regionem, my艣l膮c, 偶e nie ma si臋 czym martwi膰 – te偶 jest dla mnie niezrozumia艂e.
    Dlatego dla mnie jedynym sensownym wyja艣nieniem jest to, 偶e to wszystko zosta艂o zaprojektowane. Poniewa偶 spos贸b, w jaki armia syryjska si臋 podda艂a – nie odby艂 si臋 tylko w jednym miejscu, ale w jednym, potem drugim, potem trzecim… To by艂o skoordynowane – otrzymali rozkaz wycofania si臋 i demobilizacji. Wtedy pojawia si臋 pytanie dlaczego? Poniewa偶 nawet w takich miejscach jak Aleppo i Hama ich najlepsze jednostki znajdowa艂y si臋 w Hamie – gdyby ci ludzie z HTS musieli zaanga偶owa膰 si臋 w wojn臋 miejsk膮, pokonanie oporu zaj臋艂oby im tygodnie lub miesi膮ce. I byli dobrze wzmocnieni…
    Z tego co czytam, armia syryjska by艂a dziesi臋膰 razy liczniejsza – mia艂a pod broni膮 dwie艣cie tysi臋cy ludzi w por贸wnaniu do pi臋tnastu do dwudziestu tysi臋cy, kt贸rzy rozpocz臋li inwazj臋…
    Nawet je艣li za艂o偶ymy, 偶e HTS liczy艂o trzydzie艣ci tysi臋cy, musia艂oby by膰 liczniejsze ni偶 jednostki broni膮ce si臋, kt贸re spodziewa艂y si臋 ataku. Musi wi臋c istnie膰 pow贸d, dla kt贸rego nakazano im demobilizacj臋, po prostu wpuszczenie ich.
    A jaki mo偶e by膰 pow贸d?
    Po pierwsze, musimy zrozumie膰, 偶e ten konflikt jest cz臋艣ci膮 tego samego konfliktu, co Ukraina. Dwa dni po rozpocz臋ciu ataku w 艣rod臋 27 listopada i w pi膮tek 29 listopada Putin odpowiedzia艂 na pytanie dziennikarza dotycz膮ce Ukrainy i powiedzia艂: „Chc臋 tylko jasno powiedzie膰, 偶e na Ukrainie nie zaakceptujemy zawieszenia broni ani zamro偶enia konfliktu wzd艂u偶 jakichkolwiek linii separacji – d膮偶ymy do ostatecznego rozwi膮zania, tylko to nas interesuje”. Co ma na my艣li m贸wi膮c „ostateczne rozwi膮zanie”? My艣l臋, 偶e jest to ca艂kowita rekonfiguracja architektury bezpiecze艅stwa kontynentu euroazjatyckiego. Obecnie architektur臋 bezpiecze艅stwa definiuje anglosaska geopolityka – Mackindera.
    Zawsze chodzi艂o o to, aby zapobiec wiod膮cej pot臋dze Rosji, kt贸ra wychowa艂a i stworzy艂a kolejne imperium. Dlatego nale偶y j膮 otoczy膰 kryzysowymi p贸艂ksi臋偶ycami, od Morza 艢r贸dziemnego po Kore臋, aby zawsze by艂a pogr膮偶ona w bagnach – Czeczenii, Dagestanie, Afganistanie, Syrii, Ukrainie i tak dalej – aby zawsze krwawi艂a i os艂ab艂a. Rosjanie chc膮, 偶eby to si臋 sko艅czy艂o. I to nie tylko Rosjanie. Ju偶 ca艂a Szanghajska Organizacja Wsp贸艂pracy. Ira艅czycy, ca艂a O艣 Oporu na Bliskim Wschodzie, Chi艅czycy, Korea P贸艂nocna, teraz Hindusi – wszyscy maj膮 w tym 偶ywotny interes, a cz臋艣ci膮 tej gry, by膰 mo偶e najwa偶niejsz膮 w tej chwili, jest Bliski Wsch贸d i Syrii. Teraz wci膮gn臋li ameryka艅skiego wasala – Turcj臋, Syryjsk膮 Armi臋 Ludow膮 i HT艩 oraz Francj臋 – czyli grup臋 tych jednostek i organizacji d偶ihadystycznych, kt贸re r贸wnie偶 s膮 wobec siebie wrogie. A teraz tocz膮 ze sob膮 wojn臋 – Turcy rzekomo zamrozili ju偶 fundusze HTS. HTS istnieje tylko dzi臋ki temu, 偶e inkubowali je Turcy – jutro mog膮 je zamkn膮膰.
    To ponownie rodzi pytanie, w jaki spos贸b Syria mog艂a podda膰 si臋 takiemu papiestwu. Jedyne, co ci ludzie maj膮 po swojej stronie, to przemoc. W艂amali si臋 do Syrii pickupami i improwizowanymi pojazdami opancerzonymi, nawet nie prawdziwymi pojazdami opancerzonymi i czo艂gami, wi臋c powinni by膰 艂atwym celem, ale z jakiego艣 powodu ich wpu艣cili. Potem wkracza Izrael, czego r贸wnie偶 si臋 spodziewano. Izrael rozpocz膮艂 bombardowanie przej艣cia mi臋dzy Libanem a Syri膮 tego samego dnia, w kt贸rym podpisa艂 rozejm z Hezbollahem, czyli tego samego dnia, w kt贸rym HTSH najecha艂 Syri臋. Jedyne do czego mo偶na si臋 w ten spos贸b dosta膰 to pu艂apka.
    Przypomnijmy sobie, jak Zach贸d w ko艅cu rozbi艂 Zwi膮zek Radziecki. Dok艂adnie w ten sam spos贸b – zostali wci膮gni臋ci do Afganistanu. Mo偶e si臋 myl臋, ale my艣l臋, 偶e pomi臋dzy Rosjanami, Ira艅czykami i armi膮 syryjsk膮 zosta艂a podj臋ta decyzja o unikni臋ciu rozlewu krwi, wci膮gni臋ciu ich do kraju, a najpierw ich jednostki si臋 rozprosz膮, co ju偶 si臋 dzieje, a potem zniszcz膮 ich, a nast臋pnie skonsoliduj膮 Syri臋, kt贸ra prawdopodobnie znajdzie si臋 pod rz膮dami Iranu. Widzia艂em ju偶 raporty, 偶e izraelski wywiad i wojsko sta艂y si臋 bardzo podejrzliwe, a teraz widz膮, 偶e prawdopodobnie wpadli w pu艂apk臋.
    Czy Hezbollah nie straci linii zaopatrzenia przez Syri臋?
    Zrobi膮 to, ale nawet Hamas nie mia艂 linii zaopatrzenia od pa藕dziernika ubieg艂ego roku, znajduje si臋 w swego rodzaju izolacji, ale Izrael nie by艂 w stanie ich pokona膰. Nie musz膮 pokona膰 Izraela, musz膮 po prostu przetrwa膰 i my艣l臋, 偶e Hezbollah jest gotowy przetrwa膰 w d艂u偶szej perspektywie bez dostaw. Nie zawali si臋 jak domek z kart.

    cdn.

  2. cd.

    C.d. ANALIZY : Ta sytuacja ma dla mnie sens tylko wtedy, gdy istnieje inny plan. Pr贸bowa艂em wzi膮膰 pod uwag臋 opcj臋, 偶e Erdogan r贸wnie偶 bierze w tym udzia艂 , poniewa偶 je艣li wbije n贸偶 w BRICS, SCO, Chi艅czyk贸w, Rosjan, Ira艅czyk贸w i potencjalnie narazi si臋 na gniew narodu tureckiego, kt贸ry jednomy艣lnie sprzeciwia si臋 wspieraniu Izraela i zachodnie szale艅stwa na Bliskim Wschodzie – to te偶 nie ma sensu.
    Rosjanie robi膮 interesy z Erdoganem. Wyznaczyli Turcj臋 jako g艂贸wny hub energetyczny dla rynk贸w zachodnich, co stawia ich na bardzo pot臋偶nej pozycji, w艂a艣nie ko艅cz膮 budow臋 elektrowni j膮drowej w Turcji, rosyjscy in偶ynierowie szkol膮 tureckich in偶ynier贸w w jej obs艂udze,
    Chi艅czycy przynosz膮 ogromne inwestycje. Turcja buduje fabryk臋 samochod贸w wart膮 miliard dolar贸w w zachodniej Turcji, Alibaba inwestuje dwa miliardy i tak dalej, i tak dalej. S膮 to niezb臋dne inwestycje, a Turcja jest bardzo zainteresowana pozostaniem w BRICS i utrzymaniem przyjaznych stosunk贸w z Rosj膮, Azerbejd偶anem, Iranem, Chinami… Co zyskuj膮 wbijaj膮c wszystkim n贸偶 w plecy?
    Pozostaje tylko to, 偶e Erdogan jest ca艂kowicie szalony i 偶e ma absolutnie irracjonaln膮 obsesj臋 na punkcie Wielkiego Turanu, mimo 偶e jest on trudny do osi膮gni臋cia, oraz zdobycia Aleppo, zaj臋cie terytorium.
    W Idlib jest oko艂o czterech milion贸w Syryjczyk贸w, z kt贸rych dziewi臋膰dziesi膮t procent jest zale偶nych od pomocy humanitarnej przybywaj膮cej codziennie z Turcji. Wymaga to ogromnych zasob贸w i my艣l臋, 偶e chce si臋 go pozby膰. Jest tak偶e podatny na ira艅skie zbrojenie Kurd贸w przeciwko si艂om tureckim. Na po艂udniowej i wschodniej granicy znajduje si臋 tak偶e wrogi podmiot.
    Wszystko jest ca艂kowicie nie na miejscu.
    Czy wszyscy oszaleli, czy to jaka艣 pu艂apka?
    Jest jeszcze rosyjski spos贸b prowadzenia wojny. Rosjanie nie przywi膮zuj膮 zbyt du偶ej wagi do terytorium. Wa偶ne jest dla nich zachowanie si艂y roboczej i broni. Kiedy Napoleon najecha艂 ich , nie mogli go pokona膰 w bezpo艣redniej bitwie, wi臋c wpu艣cili go a偶 do Moskwy, a nast臋pnie pokonali go wyczerpaniem.
    Kiedy Hitler najecha艂 z najwi臋kszymi si艂ami, jakie kiedykolwiek zgromadzono, wpu艣cili go i pokonali wyczerpaniem. By膰 mo偶e w艂a艣nie to doprowadzi艂o do wydania rozkazu rozwi膮zaniu jednostek syryjskich –„wpu艣膰cie ich, z czasem ich wyko艅czymy”.
    Nie wiem – dla mnie to ma sens. Czas poka偶e.
    By膰 mo偶e si臋 myl臋 – przekonamy si臋 z czasem.
    Czy Rosja nie traci w ten spos贸b dost臋pu do ciep艂ych m贸rz?
    Potencjalnie tak, ale nie wiem – nadal maj膮 Krym, maj膮 zdolno艣ci militarne dalekiego zasi臋gu, a tak偶e maj膮 sojusz z Iranem, kt贸ry jest bardzo obecny w tym regionie i ma wielu wasali, w tym Hezbollah. To nie musi by膰 strata, kt贸rej nie b臋d臋 w stanie odrobi膰. Maj膮 dost臋p do Morza Czarnego. S膮 zaskakuj膮co 艂agodni wobec Turcji w tym sensie, 偶e nie zareagowali gwa艂townie i nie oskar偶yli Erdogana o zdrad臋 stanu. Nie wiem, dowiemy si臋.
    Czy mo偶e to by膰 pu艂apka dla Zachodu?
    Syria jest dla nich niezwykle wa偶na – po pierwsze, aby zabezpieczy膰 Izrael, po drugie, jako szansa na ewentualne rozbicie Iranu, po trzecie, jako bezpieczne terytorium dla tranzytu ropy i gazu z Kataru. Wygrali to bardzo 艂atwo. Teraz mo偶e sta膰 si臋 ofiar膮 wymagaj膮c膮 coraz wi臋kszych zasob贸w do utrzymania i obrony. Teraz b臋d膮 mieli motyw, 偶eby zapewni膰 to i tamto, sprowadz膮 armi臋, bro艅, b臋d膮 dawa膰 coraz wi臋cej zasob贸w tym grupom d偶ihadyst贸w… A te grupy d偶ihadyst贸w to g艂贸wnie najemnicy i zwykle trafiaj膮 do tego, kto oferuje najwi臋cej , nie maj膮 lojalno艣ci. Je艣li Rosjanie, Ira艅czycy i Chi艅czycy zaoferuj膮 im lepsz膮 ofert臋, mog膮 z dnia na dzie艅 zmieni膰 stron臋.
    My艣l臋, 偶e dla Rosjan, Ira艅czyk贸w, Chi艅czyk贸w, ca艂ej SzOW jest niezwykle wa偶ne, aby w ko艅cu wyp臋dzi膰 zachodnie interesy z Bliskiego Wschodu. My艣l臋, 偶e jest to spos贸b na osi膮gni臋cie tego.
    Spr贸bujmy zrozumie膰 znaczenie tego wszystkiego.
    W tej chwili wydaje si臋, 偶e Amerykanie, Anglicy, Francuzi, Turcy, Izraelczycy s膮 czystymi geniuszami. W艂a艣nie odnie艣li wielkie zwyci臋stwo w ci膮gu dziesi臋ciu dni, czego nikt si臋 nie spodziewa艂. Dos艂ownie nikt nie spodziewa艂 si臋, 偶e tak si臋 stanie. My艣l臋, 偶e to przyn臋ta.
    Ale je艣li cofniemy czas jeszcze troch臋, o oko艂o trzydzie艣ci lat, i cofniemy si臋 do roku 1993 – doktryna Wolfowitza obowi膮zywa艂a. Zosta艂a napisana, gdy Stany Zjednoczone znajdowa艂y si臋 w zenicie – militarnie, dyplomatycznie, ekonomicznie, pod ka偶dym wzgl臋dem. Uwa偶ano ich za niemal niepokonanych. Ca艂a doktryna polega艂a na zachowaniu tej jednobiegunowo艣ci – pozostaniu niekwestionowan膮 pot臋g膮 艣wiatow膮, kt贸rej nikt nie b臋dzie m贸g艂 si臋 oprze膰 ani przeciwstawi膰. Czy od tego czasu, 31–32 lata p贸藕niej, s膮 bli偶ej tego, Nowego Ameryka艅skiego Stulecia , czy te偶 s膮 od tego dalej? Z tego, co widz臋, s膮 od tego lata 艣wietlne. Rosja nie powinna by艂a wyrosn膮膰 na godnego przeciwnika, Chiny powinny zosta膰 powstrzymane, Iran powinien zosta膰 przej臋ty i zmieni膰 re偶im, przegrywaj膮 na Ukrainie, kt贸ra by艂a dla nich niezwykle wa偶na. By艂a to najwa偶niejsza bitwa ca艂ego konfliktu. I nie trac膮 tego – ju偶 to stracili. W dobrych czasach stracili Gruzj臋, co powinno otworzy膰 kolejny front przeciwko Rosji.
    A teraz nagle wielka nagroda, Syria, wpada w ich r臋ce.
    Tylko co je艣li tak nie jest? A je艣li to pu艂apka? A je艣li ta ko艣膰 utknie im w gard艂ach?
    I to ma sens, bo tak w艂a艣nie upad艂 Zwi膮zek Radziecki – w Afganistanie. Amerykanie ich oszukali, chwycili przyn臋t臋, weszli i zostali zniszczeni przez wyczerpanie. Sprowadzali coraz wi臋cej 艣rodk贸w wojskowych, mieli coraz wi臋cej ofiar, a偶 w ko艅cu musieli si臋 podda膰. My艣l臋, 偶e to ten sam chwyt, ta sama pu艂apka zastawiona na Cesarstwo Zachodnie.
    Siergiej Karaganow , kt贸rego s艂贸w s艂ucha Putin, sformu艂owa艂 strategi臋 ze strony rosyjskiej, m贸wi膮c co艣 w rodzaju „musimy pom贸c Stanom Zjednoczonym w przej艣ciu od globalnego hegemona do normalnego superpot臋gi”, sprawi膰, aby to przej艣cie by艂o jak najbardziej pokojowe i bezkrwawe, a nast臋pnie ca艂kowicie powstrzyma膰 Europ臋 i si艂y europejskie, aby upora膰 si臋 z w艂asnymi problemy. To pasuje do tego, co robi膮 w Syrii.
    Ale powtarzam, to tylko przypuszczenie, mo偶e si臋 myl臋, a czas poka偶e.
    Ale co to oznacza dla reszty z nas?
    My艣l臋, 偶e mo偶e to oznacza膰 znacznie wy偶sze ceny energii, poniewa偶 je艣li m贸wimy o wojnie na wyniszczenie, m贸wimy o latach, a nie tygodniach. Oznacza to r贸wnie偶 powa偶ne przerwy w dostawach ropy, utrat臋 kontroli nad tym, dok膮d trafia ta ropa…
    Stoimy w obliczu du偶ej niestabilno艣ci i powiedzia艂bym, 偶e bardzo prawdopodobne s膮 wy偶sze ceny ropy i metali szlachetnych, a co do reszty trudno powiedzie膰, ale powiedzia艂bym dalszy spadek zachodnich walut, zw艂aszcza euro, jena i funta brytyjskiego , dolar m贸g艂by by膰 proporcjonalnie lepszy, dalsza podwy偶ka st贸p procentowych, ponownie szczeg贸lnie w Europie, Wielkiej Brytanii i Japonii, w w mniejszym stopniu w USA. I my艣l臋, 偶e widzieli艣my to ju偶 wcze艣niej. W jaki艣 spos贸b zacz膮艂em zak艂ada膰, 偶e zacznie si臋 to dzia膰 od dnia opuszczenia Afganistanu przez USA.
    Od tego czasu obserwowa艂em niemieckie obligacje, brytyjski d艂ug, ameryka艅skie obligacje skarbowe – przewidywa艂em, 偶e wszystkie zaczn膮 spada膰. Jednak ameryka艅skie obligacje skarbowe spad艂y o po艂ow臋 w por贸wnaniu z brytyjskimi i europejskimi w ci膮gu trzech lat – od sierpnia 2021 r. do dzisiaj, czyli wystarczaj膮co d艂ugo, aby mo偶na by艂o zaobserwowa膰 rozw贸j dynamiki.
    My艣l臋, 偶e Stany Zjednoczone zasadniczo wykorzystuj膮 Europ臋, Wielk膮 Brytani臋 i Japoni臋 jako amortyzator tego krachu.
    Autor analizy to Alex Krainer – ekspert ekonomiczny, w艂a艣ciciel Krainer Analytics ; urodzony w Rijece, studiowa艂 i mieszka艂 w Szwajcarii i USA, obecnie mieszka w Monako. Autor kilku ksi膮偶ek.

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz

W Niemczech cz艂owiek nies艂usznie skazany po 13 latach w wi臋zieniu dosta艂 rachunek za spanie i obiady na 100 tysi臋cy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. M臋偶czyzna ten, w 2010 roku, zosta艂 skazany na do偶ywocie za morderstwo,...