Polska. Gdyby nie opłaty ETS (unijny podatek od emisji dwutlenku węgla), moglibyśmy mieć praktycznie najtańszy prąd w Europie, z opłatami ETS najdroższy – o czym informuje Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla (PIGSW).
Koszty emisji CO2 stanowią od 59 proc. (stare bloki na węgiel kamienny) i do 68 proc. (bloki na węgiel brunatny). W przypadku gazu koszty emisji CO2 to 25 proc. ceny wytwarzania energii elektrycznej, jednak sam gaz jest o ponad 80 proc. droższy od węgla, co finalnie daje zbliżoną cenę energii elektrycznej wynoszącą ponad 400zł/MWh. O szaleństwie związanym z ETS-em od dawna pisał na łamach „Myśli Polskiej” ekspert rynku ropy i paliw Andrzej Szczęśniak.
Polska. Konfederacja bez pieniędzy? Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) odrzuciła sprawozdanie finansowe Konfederacji za wybory do Parlamentu Europejskiego – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. ośmiu członków PKW głosowało za odrzuceniem sprawozdania, jeden był nieobecny.
Najważniejszym powodem odrzucenia sprawozdania, jak podaje „DGP”, było spóźnienie pełnomocnika finansowego komitetu ze złożeniem sprawozdania. Miał on spóźnić się o jeden dzień. Szef klubu Konfederacji Grzegorz Płaczek określił decyzję jako „niesprawiedliwą” i „zaskakującą”. Politycy Konfederacji zapowiedzieli odwołanie.
Polska. Cyberprzestępcy upublicznili dane członków partii kierowanej przez Sławomira Mentzena – Nowa Nadzieja. Doniesienia potwierdził rzecznik formacji Wojciech Machulski.
Polska. Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki używał w przeszłości drugiej, zmyślonej tożsamości i występował jako Tadeusz Batyr. Karol Nawrocki w 2018 roku wystąpił nawet w TVP Gdańsk jako pisarz Tadeusz Batyr. Na nagraniu miał rozmazaną twarz i zmieniony głos.
Tadeusz Batyr, czyli Karol Nawrocki, chwalił… Karola Nawrockiego. Sam Karol Nawrocki przyznał, że w przeszłości napisał książkę o gangsterach pt. „Spowiedź Nikosia zza grobu”, właśnie pod pseudonimem Tadeusz Batyr.
Polska. Redaktor „Myśli Polskiej” Przemysław Piasta poinformował, że Kluby Myśli Polskiej brały udział w szeregu uroczystości i spotkań z działaczami Ruchu Naszej Ojczyzny (Mi Hazánk Mozgalom, MHM) i Węgierskiego Związku Obywatelskiego (Fidesz – Magyar Polgári Szövetség) podczas swojej wizyty w Budapeszcie. Przedstawiciele KMP udzielili również szeregu wywiadów mediom węgierskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i polskim.
Stany Zjednoczone. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa uznanie Krymu za terytorium Rosji w ramach przyszłego porozumienia, mającego na celu zakończenie wojny na Ukrainie – podał w poniedziałek amerykański portal Semafor, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Według Semafora urzędnicy administracji omawiali również możliwość przekonania ONZ, aby także uznała Krym za terytorium rosyjskie. Informacje te budzą krytykę strony ukraińskiej.
[Powinni także uznać Kraków i Lublin za polskie miasta – admin]
Stany Zjednoczone. Radio Wolna Europa nie będzie już finansowane z amerykańskich pieniędzy. Unia Europejska nie jest w stanie automatycznie wypełnić luki po USA w finansowaniu Radia Wolna Europa (RFE). Serwis Możem Objasnit poinformował, że prozachodnie Radio Swoboda i telewizja Nastojaszczeje Wriemia (Current Time) przestaną być finansowane przez USA już od 1 kwietnia 2025 roku.
Rosja. Prezydent Rosji Władimir Putin odniósł się do apelu prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie darowania życia ukraińskim wojskowym. Oświadczył, że dowództwo ukraińskie powinno rozkazać siłom w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji złożenie broni i oddanie się do rosyjskiej niewoli.
Prezydent Putin powiedział, że Kreml „ze zrozumieniem odnosi się” do wezwania prezydenta Trumpa. „W przypadku złożenia broni i oddania się do niewoli [żołnierze – red.] będą mieli zagwarantowane życie i godne traktowanie w zgodzie z normami prawa międzynarodowego i prawa Rosji” – o czym poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Węgry. Szef MSZ-tu Węgier Peter Szijjarto powiedział: „Jedziemy do Brukseli, aby podjąć działania przeciwko propozycjom wojennym i działać na rzecz powodzenia negocjacji pokojowych”. Zapowiedział, że będzie blokował wszelkie programy pomocowe dla Ukrainy, w tym transfery sprzętu wojskowego.
Wcześniej mówił o sprawie Węgrów mieszkających obecnie na Ukrainie: „Nie może być mowy o żadnym postępie w negocjacjach dotyczących przystąpienia Ukrainy do UE, dopóki prawa węgierskiej wspólnoty narodowej nie zostaną w pełni przywrócone do formy, w jakiej istniały przed 2015 rokiem. W najbliższym czasie władze na Węgrzech mają przeprowadzić „narodowe konsultacje” w formie referendum, w którym obywatele opowiedzą się za lub przeciw członkostwu Ukrainy w UE.
Węgry. Lider partii „Mi Hazánk” László Toroczkai zaapelował ostatnio do Stanów Zjednoczonych i Rosji, by „nie zapomniano” o Zakarpaciu. „Pan Orbán mówi o procesie pokojowym na Ukrainie w taki sposób, by nigdy nie wspomnieć o Zakarpaciu, ani o referendum z 1991 roku, które zadecydowało o autonomii dla Zakarpacia i Węgrów. Zwracamy się do Stanów Zjednoczonych i Rosji w interesie Zakarpacia”.
Słowacja. Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że jego kraj nie poprze ewentualnych sankcji unijnych przeciwko Węgrom. Chodzi o zapowiedź Estonii, która wzywa do postępowania przeciwko Budapesztowi. Żeby odebrać Węgrom prawo głosu w Unii Europejskiej, wniosek musiałby zostać poparty przez wszystkie pozostałe kraje UE.
Rumunia. Eurodeputowana, liderka S.O.S Romania i kandydat na prezydenta Rumunii Diana Sosoaca, otrzymała trzyletni zakaz wjazdu do Ukrainy. Władze ukraińskie uważają, że dąży ona do naruszenia jedności terytorialnej ich państwa. Zakaz wydała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Litwa. Według litewskich śledczych, za ubiegłorocznym podpaleniem sklepu sieci IKEA w Wilnie stoi rosyjski wywiad wojskowy GRU. Służby rosyjskie również zorganizować podpalenie hali targowej przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Według litewskiego wymiaru sprawiedliwości podpaleń mieli dokonać dwaj wynajęci Ukraińcy. Akt oskarżenia w tej sprawie właśnie trafił do sądu w Wilnie.
Niemcy. Niemiecki rząd nie spodziewa się szybkiego porozumienia w sprawie 30-dniowego zawieszenia broni w Ukrainie. Rosja jest do tej pory raczej ostrożna, a „to wszystko zajmie jeszcze trochę czasu” – powiedział w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.
Niemcy. Berlin wraca do węgla i gazu. Niemcy musiały uruchomić elektrownie węglowe o mocy 8,1 GW, by pokryć zapotrzebowanie kraju na energię. Tak wynika z analiz agencji Bloomberg. „Trzeba skończyć z fikcją wystarczalności energii odnawialnej. Gdy nie wieje i nie świeci (niem. dunkelflaute) trzeba stawiać na węgiel i gaz” – uważają politycy AfD.
Francja. Europarlamentarzysta, były doradca byłego gruzińskiego prezydenta Saakaszwiliego Raphael Glucksmann na kongresie ekologiczno-lewackiej partii Place Publique skrytykował politykę Donalda Trumpa, zarzucając jej zdradę wartości przez ograniczenie wsparcia dla Ukrainy. Wystosował również kuriozalny apel do Stanów Zjednoczonych o zwrot Statuy Wolności.
Francja/Austria/Czechy. Upadają kolejne cukrownie. Główne przyczyny tych zamknięć to rosnące koszty produkcji i import cukru z Ukrainy. Informacje podał Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.
Ukraina. Zwierzchnik „Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego„ arcybiskup kijowsko-halicki Światosław Szewczuk wzywa Ukraińców do oporu. „Nie poddawanie się, stawianie oporu jest być może jednym ze zwycięstw Ukrainy, nas wszystkich. Bo wróg chce nas zastraszyć, chce powiedzieć, że nasza siła już zniknęła, nie mamy już oparcia. Nie ulegajmy tym pokusom diabła!” – powiedział w Katedrze Patriarchalnej w Kijowie.
Na zakończenie nabożeństwa Szewczuk wyraził wdzięczność Konferencji Episkopatu USA za pomoc. Obecni w katedrze wtedy byli wpływowi duchowni amerykańscy David Songi, Jennifer Healy, Andrew Kirkpatrick i Maria Lupii.
Wielka Brytania. W brytyjskiej prasie pojawiła się informacja, że Wielka Brytania i część państw Zachodu proponują wysłanie do Ukrainy 30 000 żołnierzy, aby ci „pilnowali pokoju na Ukrainie”. Jak zaznaczono, propozycja jest „długoterminowa”, a obecność sił w ramach „koalicji chętnych” może trwać nawet kilka lat. Podobno zaangażowanie w projekt wyrazili oprócz Brytyjczyków również Kanadyjczycy, Australijczycy, Francuzi i Turcy.
Izrael. Znów niespokojnie na Bliskim Wschodzie. Izrael przeprowadził ataki powietrzne w Strefie Gazy. Biuro Binjamina Netanjahu poinformowało, że to efekt niewynegocjowania dalszych etapów zawieszenia broni. W atakach zginęło co najmniej 200, a zostało rannych 300 Palestyńczyków – co potwierdził Reuters. Wśród ofiar jest dużo dzieci.
Indie. Premier Indii Narendra Modi stwierdził, że były prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powinien usiąść do stołu negocjacyjnego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby zakończyć wojnę. Tylko pokój jest kluczem do rozwiązania. Rozwiązanie nadejdzie tylko wtedy, gdy zarówno Ukraina, jak i Rosja usiądą do stołu negocjacyjnego.
Chiny. Chińska gospodarka przekroczyła wszystkie oczekiwania analityków, notując wzrost produkcji i sprzedaży detalicznej. Dane Narodowego Biura Statystycznego wskazują na dynamiczny rozwój sektora zbrojeniowego, co czyni go liderem wzrostu w przemyśle – o czym poinformował Business Insider Polska. Wydatki na obronność mają, wynieść aż 245 mld dolarów.
Unia Europejska. Szef MSZ-TU Radosław Sikorski spotkał się w Brukseli z nowym szefem dyplomacji Syrii, Asaadem al-Shaibanim. Sikorski powiedział między innymi: „Gdy dochodzi do ataków na chrześcijan, jest to dla nas sprawa ważna”. W Syrii trwa rzeź alawitów, którzy nie są chrześcijanami, lecz grupa religijną wywodząca się z islamu.
Unia Europejska. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski oświadczył, że „Unia Europejska musi utrzymać polityczne, ekonomiczne i wojskowe wsparcie dla Ukrainy w jej walce z agresją rosyjską, a także presję sankcyjną. Ważnym elementem wsparcia dla Ukrainy jest również poprawa obronności europejskiej, zgodnie z decyzjami Rady Europejskiej”. Apelował również do Węgier o odblokowanie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.
Syria. Stany Zjednoczone i Izrael poważnie rozważają przesiedlenie mieszkańców Strefy Gazy do Syrii – poinformowała w poniedziałek amerykańska telewizja CBS. Według tej stacji Biały Dom już się kontaktował tej sprawie przez pośredników z nowym rządem Syrii. Pomysł ten budzi radykalny sprzeciw Palestyńczyków.