czwartek, 3 grudnia 2020

KE wszczęła procedurę wobec Polski o naruszenie prawa UE

Komisja Europejska wszczęła procedurę wobec Polski w sprawie o naruszenie unijnego prawa przez „zezwolenie Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów” – podaje PAP.

„Komisja podejmuje działania następcze w związku z postępowaniem w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów. Komisja podjęła dziś decyzję o skierowaniu do Polski dodatkowego wezwania do usunięcia uchybienia w związku z dalszym funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego” – czytamy w komunikacie KE, cytowanym przez PAP.

Chodzi o wprowadzony w 2017 roku w Polsce nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Sądu Najwyższego i sędziów sądów powszechnych. W ramach tej reformy w SN powstała nowa izba – Izba Dyscyplinarna, właściwa w sprawach dyscyplinarnych sędziów SN oraz w instancji odwoławczej w sprawach dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych.

Komisja Europejska uznała ten model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za sprzeczny z prawem UE i wniosła skargę do TSUE w tej sprawie.

Według KE nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej SN, bo obsadzona jest ona wyłącznie sędziami wyłonionymi przez Krajową Radę Sądownictwa, której 15 członków będących sędziami zostało wybranych przez Sejm.

Komisja argumentuje także, że model ten umożliwia kwalifikowanie treści orzeczeń podejmowanych przez sędziów sądów powszechnych jako przewinienie dyscyplinarne. Jak wskazała, chodzi o takie sprawy jak „uchylenie immunitetu w celu pociągnięcia sędziego do odpowiedzialności karnej lub ewentualnie zatrzymania go, a także spraw dotyczących prawa pracy i zabezpieczenia społecznego sędziów Sądu Najwyższego czy przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku”.

Przedstawiciele polskiego rządu zaznaczają, że wymiar sprawiedliwości w Polsce jest domeną państw członkowskich. Analogiczne przepisy prawne, jak te wprowadzone w Polsce, obowiązują także w innych krajach UE. Jak podaje RMF FM, polski rząd ma teraz miesiąc na udzielenie odpowiedzi i usunięcie uchybienia. W sytuacji, gdy odpowiedź będzie niezadowalająca – Komisja Europejska przystąpi do drugiego etapu. [Atak lotnictwa? – admin]

https://pl.sputniknews.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...