Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w Polsce zatwierdzono badania kliniczne w zakresie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci od 6. miesiąca do 12. roku życia.
„W tej chwili na terenie Unii Europejskiej obowiązuje nas ChPL, czyli Charakterystyka Produktu Leczniczego w zakresie szczepienia osób od 16. roku życia. Jeżeli ten ChPL się nie zmieni, a raczej się zmieni, ponieważ firma Pfizer będzie wnioskowała o zmianę zgodnie z najnowszymi badaniami, które mówią o tym, że szczepienie jest w zakresie grupy wiekowej 12-16 lat i skuteczne, i bezpieczne. I zapewne firma w niedługim czasie będzie wnioskowała o zmianę tego ChPL – u na terenie UE do Europejskiej Agencji Leków”- powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia, pytany o możliwość szczepienia młodzieży w czasie wakacji.
Rzecznik resortu zdrowia przekazał też, że Polska jest jednym z czterech krajów, w których odbędą się badania kliniczne szczepionki Pfizer/BioNTech w zakresie możliwości stosowania jej u dzieci od 6. miesiąca życia. „Więc Polska jest jednym z tych państw, w których Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zatwierdził badania kliniczne w zakresie stosowania szczepionki od 6. miesiąca życia, do 12. roku życia” – oświadczył Andrusiewicz.
Wojciech Andrusiewicz mówił także o rekomendacjach, dotyczących podawania trzeciej dawki szczepionki. „Obecnie nie ma w Polsce i UE rekomendacji o konieczności podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19”- powiedział rzecznik resortu zdrowia, zaznaczając jednocześnie, że najprawdopodobniej będą jednak konieczne dawki przypominające. „Raczej wszystko na to wskazuje, że zapewne potrzebne będą dawki przypominające, ale na dziś za wcześnie by o tym mówić” – powiedział rzecznik resortu zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o potwierdzeniu w ciągu ostatniej doby 6796 nowych zakażeń koornawirusem. Zmarło 429 osób, z czego 129 zmarło z powodu COVID-19, a 300 z powodu chorób współistniejących.
„Mamy 6796 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (1041), mazowieckiego (803), wielkopolskiego (724), dolnośląskiego (614), małopolskiego (551), łódzkiego (523), pomorskiego (420), zachodniopomorskiego (367), lubelskiego (342), kujawsko-pomorskiego (302), opolskiego (271), podkarpackiego (217), świętokrzyskiego (177), warmińsko-mazurskiego (142), lubuskiego (125), podlaskiego (110). 67 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID-19 zmarło 129 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 300 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 792 142 / 67 502 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)” – podał dziś resort zdrowia.
Źródło: pl.SputnikNews.com
https://wolnemedia.net
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz